N°. 1002. Zaturdag 30 Mei. A0. 18 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7£ uur's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; vande Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft bij het wapen der artillerie benoemd: bij den staf van het wapen tot magazijnmeester 2de kl. te Breda den kapt. der 1ste kl. A. J. E. Dolleman van het 1ste reg. vesting-art.; bij het 3de reg. vest.-art., tot kapt. der 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. G. C. van Dijk van het corps pontonniers; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. C. L. van Pesch, van het corpsen bij het personeel van de geneeskundige dien9t der landmagt; tot offic. van gez. 1ste kl. (naar ouderdom van rang) den offic. van gez. 2de kl. H. L. Verspijck, van het reg. gren. en jag.; tot offic. van gez. 2de kl. (naar ouderdom van rang) de officieren van gez. 3de kl. J. Léon en C. van Wichereneerstgen. van het 4de reg. inf. en laatstgen. werkzaam bij 's Rijks hospitaal en 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigenvoorts benoemd tot commissaris van politie te Deventer W. H. J. van Nues, thans inspecteur van politie te Arnhem; en tot con troleur commandeur der ambulante recherche te water in de tweede afdeeling, den heer J. Houwing, thans hoofdvisiteur te Rotterdam en tijdelijk met voormelde betrekking belast. Bij koninklijk besluit van 30 April jl. is 1°. door den Koning voor kennisgeving aangenomen het door J. E. van Dantzig en J. M. van Minden te Gouda in hunne kwaliteit van benoemde bestuurders van een nieuw kerkgenootschap van afgescheiden Israëlieten te Gouda, ingezonden afschrift van het reglementhoudende bepalingen betreffende de inrigting en het bestuur van het nieuwe kerkgenootschap voornoemd; 2°. goedgekeurd dat de hoofden die het evengenoemde kerk genootschap vertegenwoordigen of besturengevestigd zijn te Gouda. De Koning van Hannover heeft den heer F. C. Busch consul te Amsterdambenoemd tot ridder der Guelphenorde. Onder de punten ter beschrijving van de Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen die den llden Augustus aanstaande t.e Amsterdam zal worden geopendkomen ook de volgende voorstellen ter behandeling a. Overtuigddat de alsnog ook in Nederland gebruikelijke doodstraf kwalijk is overeen te brengen met de juistere be grippen van recht, zedelijkheid en christelijke beschaving, welker bevordering de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beoogt, besluite de Algemeene Vergadering zich te wenden tot de Regering in naam der Maatschappij, den wensch te kennen gevende, dat de doodstraf worde afgeschaft. b. Terwijl uit onderscheidene gedeelten van ons vaderland verzoekschriften bij de Hooge Regering worden ingezonden, waarin opheffing verlangd wordt van de belasting op minder jarige dienstmeisjes, en terwijl men in enkele plaatsen door aanmoediging als anderzins in het belang van den dienstba ren^ stand tracht werkzaam te zijn, zoo rijst de vraag opof in deze op zich zelf staande pogingen niet een aanwijzing gele gen is voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeenom ook in dit opzigt te beproeven wat zij vermag? Zonder alzoo te willen uitgemaakt zienof de stand der dienstboden in ze delijkheid en trouw achteruitgaande is, of niet, neemt het Departement aandat ten behoeve van die klasse van men- sclien nog wel een en ander te verrigten valt, ook in den geest onzer Maatschappijen wenscht het daarom door een in de aanstaande Algemeene Vergadering te benoemen Commissie een onderzoek te zien ingesteld naar de middelenwelke door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen kunnen worden aan gewend ter bevordering van de zedelijke belangen van den dienstbaren stand vooral in grootere gemeenten c. Gelijk de ondervinding heeft geleerd, is zelfs het be9te schoolonderwijs geen behoedmiddel tegen armoede. Door de school alleen zal het kind van slordige, onzindelijke, verkwis tende, havelooze en berooide ouders niet tot orde, spaar zaamheid zindelijkheid en werkzaamheid worden opgeleid. De indrukken, die het t'huis ontving, de zeden en gewoonten der ouders zullen het beheerscben en overheerscben en dus zijne toekomst bepalen. Een goede opvoeding (waarvan goed onderwijs zeker een belangrijk deel uitmaakt) is het behoedmiddel tegen armoede, want de opvoeding beheerscht den geheelen mensch. Een kind dat niet enkel in de school, maar ook te huis aan orde, zin delijkheid, spaarzaamheid en werkzaamheid wordt gewend, zal die deugden blijven beoefenen, ze zullen het een tweede na tuur worden. Met vele vereerende en hoogst verblijdende uit-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1