Buitenlandsch Nieuws. lichtgevend en het duurst in prijs zijndat alzoo de minst gevaarlijke soorten het meest worden verkocht en het gevaar voor de algemeene veiligheid dus niet zoo groot kan zijn als wel eens wordt beweerd. Met het oog hierop is de burgemeester tot het besluit gekomen, geen voorstel te doen om iets te verordenenwaardoor de vrijheid van handel zou worden be lemmerd en de zorg voor de veiligheid over te laten aan de bijzondere zorg der particulierendie in dezen wel "hun eigen belang zullen weten te behartigen. Eenige dagen geleden werden uit een weide te Nootdorp zes schapen ontvreemd. Kort daarna was de politie van Pij- nackerbijgestaan door de Rijksveldwacht te Delft gestationeerd den dief, die in laatstgenoemde gemeente woonachtig bleekte zijn, op het spoor en arresteerde hem, juist op het oogenblik dat hij des avonds ten zijnen huize zijn vrienden onthaalde, ter gelegenheid dat hij in ondertrouw was opgenomen. Reeds vroeger is melding gemaakt van den beruchten roover Jacob Laubach die, hoewel slechts 28 jaren oud zijnde, reeds gedurende 10 jaren in verschillende gevangenissen heeft gezeten en den 22sten Februarij jl. uit de gevangenis te Dus- seldorp ontslagen werd. Sedert dien tijd heeft hij weer zes crimineele diefstallen gepleegdwaarna hij te Venlo werd aan gehouden, doch uit het huis te Echt, met braak ontvlugtte. Thans in Pruissen op nieuw aangehouden, en den 21sten de zer, na door den rechter van instructie te zijn gehoord, we der naar de gevangenis overgebragt zijnde, heeft hij weder een poging tot ontvlugting beproefd; doch de schildwacht der ge vangenis dit merkende, heeft het geweer op hem aangelegd en hem een kogel door het lijf geschoten, aan de gevolgen waarvan hij daags daarna is overleden. Heden Dingsdag in den vroegen morgen heeft een der geestelijken bij een der Roomsch Katholijke kerken te 's Gra- venhage zich uit de tweede verdieping van de pastorij op de straat laten vallen. Hoewel zware verwondingen te hebben verkregen, is hij echter niet overleden. Ook later deed hij een poging om zich van het leven te berooven, hetgeen hem echter werd belet. ZEW. verkeert in zorgelijke omstandigheden. Donderdag avond kwam met de stoomboot van Amster dam te Zwolle aan zekere P. J. de J., woonachtig te Rotter dam, die in erg beschonken toestand zijn logement binnen getreden naauwelijks een hem aangeboden kop koffij aan den mond bragtof hij viel van zijn zitplaats en wat oogenblikkelijk een lijk. Hoe belangrijk het verschil is in de vervaardiging van inlandsche lijnwaden blijkt eenigermate uit de verbazende ver mindering van de uitgevoerde katoenen goederen naar Neder- landsch Indie gedurende de vier eerste maanden van dit jaar. In dat tijdvak beliep de hoeveelheid van calicots enz. 184303 •tukken; en in denzelfden tijd van het vorige jaar 647076 •tukken. Bij gelegenheid der mededeeling van hetgeen een dood paard in Engeland waard is, werd er onderzoek gedaan naar de doode paarden van Amsterdamen bevondengelijk trou wens ook wel te verwachten was dat ook daar niets er van verloren^ gaat. Aan de paardenslagterij te Amsterdam wordt een oud paard aan de voerlieden en boeren betaald met f 14 tot f 16. Te Hoorn daarentegen ontvangt men daarvoor f 20 en meer, ja soms f 60 tot 70, en van daar, dat ladingen oude paarden uit Friesland naar Hoorn zijn overgezonden. Het vleesch wordt te Hoorn verkocht tegen 30 cent het Ne- derlandsche pond, of, onder den naam van rundvleesch ook voor nog hoogeren prijs. In Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen de boeren f 75 tot f 80 voor zulk een paard krijgen, dat dan naar de paardenslagterij te Gend gebragt en in saucises ver anderd wordt. Te Amsterdam is het eten van paardenvleesch tenzij het onder den naam van rundvleesch mogt ingevoerd worden, een zeldzaamheid, dewijl men daarvoor een goeden prijs tot voeder voor honden en voor de dieren in Nature Artis Magistra maken kan. Het is echter te hopen dat het vleesch van goed gevoedegezondeniet afgeleefde paarden gelijk er dikwijls gedood wordenniet als menschelijk voedsel verloren ga. Wanneer de wetenschappelijke vleeschkeurders te Amsterdam konden gedaan krijgendat de schamele gemeente goedkoop vleesch, al was het dan ook paardenvleesch, nut tigde, ter gedeeltelijke vervanging van plantenvoedsel, zouden zij zich zeer verdienstelijk maken. Het scbijnt óverigen» dat het paardenvleesch te Amsterdam nog te hoog in prijs is om er mest van te makenzooals te Parijs door de firma Krafft en Rohan geschiedt. Tot voeder voor de varkens werd het vroeger meer gebruikt dan tegenwoordigomdat men het vleesch van een paarddaarvoor gebezigdniet hooger dan drie gulden schaten de varkens van dit voeder, vooral zoo het gekookt is, ligt aan doorloop lijden. Een paardenhuid zal gemiddeld f 8 tot f 9 waard zijn. De pezen en hoeven gaan naar de lijm- ziederijende beenderen naar de knoopen-fabriekenhet haar naar de tapijt en paardendekweverijen. Men meldt uit Ureterp: In de gemeente O. dorp B. heeft het volgende kluchtige geval plaats gehad. Een boer meende, dat zijn kind wa3 betooverd, omdat het niet langer eten wildeonophoudelijk schreide en slapelooze nachten had. Toen hij deze zaak aan een in het vak van hekserij gerouti neerde buurvrouw verhaalde, gaf deze hem den raad, om on middellijk met het mutsje van het kind naar den duivelbanner te Knijpe te gaanwaartoe de boer dan ook dadelijk besloot. Toen hij een eind op weg waskwam hem in da nabijheid van Gorredijk een man tegendie hem vroeg waar hij heen moest waarop de boer hem antwoordde *naar Knijpe." Hierop zeide de vreemdeling: #als gij naar den duivelbanner moet, dan behoeft gij niet verder te loopen, want die staat voor u, ik ben het zelf." Dadelijk liet nu de boer het mutsje zien, dat door den vreemdeling werd bezigtigd, waarop hij den boer gebood acht maal in een cirkel om hem heen te loopenhet geen deze dadelijk deed. Vervolgens gebood hijdat de boer de handen en het hoofd met koedrek zou wasschen in een nabijzijnd landhetgeen ook onmiddellijk door den boer ver- rigt werd. Na al deze kuren verrigt te hebben zeide de vreem deling tot hem: *ga nu naar mijn huis en raak met uw voor hoofd tegen den muur van mijn huis en uw kind is genezen." Hierop spoedde de boer zich naar Knijpe en de vreemdeling ging zijn weg. Toen de boer te Knijpe kwam vroeg hij naar het huis van den duivelbanner, en stootte inderdaad met het voorhoofd tegen den muur van dat huis. Daarna spoedde de boer zich weder huiswaarts, in de volle overtuiging dat de aangewende middelen zouden helpen, doch twee dagen later was het kind reeds dood. De vreemdeling was marsdrager uit K., die voor zijn tooverraad nog f 2,50 nam en derhalve een goeden dag maakte. De nieuwe hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Gro- ningsche Hoogeschool, Jhr. van der Wijck, heeft Woensdag zijne lessen geopend. Het onderwerp, dat hij zich voor deze eerste les en de volgende door hem te houden lezingen ter behandeling gekozen heeft, was de oorsprong en het recht der godsdiensten. In deze eerste lezing werden door hem de ontologische, kosmologische en physicoteleologische bewijzen voor het bestaan van God of Godheden en de wederleggingen van Kant daartegen voorgedragen. Zondag morgen hield Ds. Kogel te 's Gravenhage in de Hoogduitsche kerk, alwaar ook Prins en Prinses Hendrik te genwoordig waren zijn afscheidsrede naar aanleiding van Han delingen II; I—-20. Op Hemelvaartsdag herdachten Ds. H. G. van Nouhuys te Ossendrecht en Ds. J. Westhoff te Dussen de vervulling hunner 25jarige evangeliedienst. De Algemeene Synodale Commissie heeft zich in hare jongste zittingen ook bezig gehouden met onderscheidene ab normale diaconiënmaar meende tevens ernstig te moeten aanraden tot het toepassen van tuchtmiddelen tegen zulke kerkeradendie willekeurig voortgaan met het verrigten van allerlei illegale handelingen en daardoor aan welgezinden de naleving der reglementen bemoeijelijken. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Surhuizum de kandidaat H. V. Hogerzeil, adj. directeur van het Zendeling huis te Rotterdam. Van den 23sten Mei 's namiddags te 5 uur tot den 26sten Mei 's namiddags te 4 uur was de hoogste stand van den thermometer van Fahrenheit 62°, de laagste stand 42°. Uit Frankfort wordt berigt, dat Rosa de Vries weder

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2