N». 999. Woensdag 27 Mei. A0. Binnenlandsch Nieuws. i Z. M. beeft benoemd tot burgemeester der gemeente Leerdam H. E. Vogelsang en tot rentmeester van het Soerensche Bosch de heer A. A, Verkouteren, ontvanger der registratie te Apeldoorn. Men verneemtdat Z. K. H. de Prins van Oranje eerlang ook een bezoek aan het Fransche hof zal brengen. Bij de Tweede Kamer zijn laatstelijk o. a. ingekomen de volgende verzoekschriften als: vier adressen houdende ver zoek dat de Kamer hare goedkeuring weigere aan het voor gedragen wetsontwerp nopens de heffing der grondbelasting in het Hertogdom Lemburg, en een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven, verzoekende de daarstelling van een ijk op de gasmeters. Het Staatsbl. N°. 55 bevat een Koninklijk besluit van 8 Mei 11., houdende wijziging van het reglement betreffende het geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 31 Mei 1818 (Staatsbl. Isi25). Die wijziging betreft het volgende: Artt. 18 en 19 van genoemd reglement worden ingetrokken, en vervangen door het vol gende artikel 18: Ieder, die voor een der in Art. 13 genoemde betrekkingen door een provinciale commissie is geëxamineerd en toegelaten, kan zich als zoodanig in het geheele rijk ves tigen. Bij zijne vestiging in een andere provincie of een ander district, is hij verpligt zijn diploma door de.commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in dat ressort te laten viseren. De minister van Financiën zal aanstaanden Donderdag geen audiëntie verleenen. Onlangs is, zoo als men weet, de verdienstelijke litho graaf des Konings, de heer E. Spanier, overleden. Het éta blissement wordt onder de firma: Weduwe E. Spanier en Zoon voortgezet, waartoe hoogst bekwame artisten in de verschil lende vakken der lithographie hunne medewerking verleenen. Het heeft Z. M. den Koning behaagddie firma op nieuw te benoemen tot Lithografen des Konings, met vergunning om als zoodanig het Koninklijk wapen te blijven voeren. De gewestelijke vereeniging Zuid-Holland van het Ne- derlandsch onderwijzers genootschap zal hare 21ste vergade ring houden op aanstaanden Zaturdag, des voormiddags te 10 uur. De redevoering zal gehouden worden door den heer Mr. P. Eomeyn, rector en schoolopziener te Gorinchem. De ver gadering is toegankelijk voor allendie belang stellen in het onderwijs. Tegen den 16den en 30sten Junij is door de heeren van der Hoop en Eeepmaker, notarissen te Botterdameen belangrijke verkooping aangekondigden wel van het kasteel en verdere goederen te Wijchen. Blijkens een geograpiscbe beschrijving van de provincie Gelderland van J. Kok, is Wij chen een tamelijk groot dorp, ruim 2 mijlen ten zuidwesten van Nijmegen gelegen. Het prachtig en met torens voorziene heerenhuis is door don Emanuel, Prins van Portugal, gebouwd. Hij heeft er met zijn gemalin Ameliadochter van Willem I Prins van Oranje, met wien hij in 1587 was getrouwd eenigen tijd op gewoond. Ook is het naderhand door Philips van Nassau, heer van Grimhuyzen bewoond geworden. Nog wordt een bijzonderheid omtrent dit kasteel medege deeld door Mr. A. W. Engelenin zijne ^Wandelingen door Gelderland, enz., bl. 289, in herinnering gebragt, namelijk: dat het vroeger, zoo men wileven veel kelders bad als er maanden even veel vertrekken als er wekeneven veel ven sters als er dagen en even veel glasruiten als er uren in het jaar zijn. Donderdag 11. werd in den Gemeenteraad van de Stad Groningen een voordragt van den burgemeester omtrent het gebruik van petroleum en gazolie ingediend, waarin de vol gende bijzonderheden voorkomen*Het toenemeud gebruik dezer oliën en de verordeningenelders gemaakt om het gevaar daarvan te voorkomen, heeft den burgemeester bewogen in lichtingen te vragen van de plaatselijke geneeskundige com missie. Die inlichtingen zijn hem verstrekt in een uitvoerig rapport, dat hij aan den raad overlegt en waaruit blijken zal, dat er onder de in den handel voorkomende soorten van pe troleum, pbotogène, gazolie enz. zeer ontvlambare soorten voorkomen; dat andere soorten echter weinig ontvlambaar zijn en de onderzochte petroleum o. a. eerst bij een hitte van 186° Eahr. ontbrandde; dat de meest ontvlambare oliën het minst --••i «V S DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zod- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 o. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u, Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur's in. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Committie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeetterdagelijks te 10 uur. - Pretident der Committie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaattelijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thetauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 9—1-1 nur 'en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. 1 1 1 v 'j

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1