Buitenlandsch Nieuws. de Tweede Kamer der Staten-Generaal met 25 tegen 28 stem men, die op Mr. J. H. Alberdra te Leeuwarden, subst. officier van justitie, werden uitgebragt. In de vergadering der plaatselijke commissie voor Utrecht ter oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813, Woensdag gehouden, is berigt ingekomen dat Jhr. Mr. B. J. Lintelo de Geer bedankt heeft voor de benoeming tot afgevaardigde bij de hoofdcommissie, waarop eenparig is be sloten vooralsnog niet tot een nieuwe keuze overtegaan. Te Wageningen is besloten een brief aan de hoofdcommissie te zenden, waarbij te kennen gegeven wordt, dat men het aannemen der benoeming zou afhankelijk stellen van de af treding dier commissie, daar men zich met baar ontstaan en zamenstelling niet kon vereenigen. Te Oudewater heeft de plaatselijke commissie beslistdat zij met geene inzameling van gelden zal aanvangendan na dat men eerst zal ingelicht zijn omtrent de bestemming der gelden. Uit 's Hage wordt berigtdat de Koningin van Spanje de galeistraf, waartoe Matamoros was veroordeeld, heeft ver anderd in de straf van verbanning uit het koningrijk. Door den heer F. Paulez te "s Hage zijn aan het be stuur van den Zoölogischen Botanischen tuin ten 'geschenke aangeboden en door hetzelve aangenomen vier schildpadden van de grootste soort, afkomstig uit de Middellandsche zee. Naar men verneemt, zullen de eerste luitenants'Bijle- veld en Scheltus, beiden van het regement grenadiers en ja gers, van Aken, van Maanen en Jonxis, respectivelijk van de 3de, 6de en 8ste regementen infanterie, baron Taets van Ame- rongen Aan Natewisch en de Graaff, respectivelijk van het 2de en het 5de regement dragonders en Vrancken en Bogaard van het regement veld-artillerie, die van 1 October 1862 de lessen aan de applicatieschool bij de koninklijke militaire aka- demie te Breda hebben bijgewoond in de maand Augustus a. s. naar hunne bovengenoemde corpsen terugkeeren. Als een voorbeeld hoe diep de dronkenschap den mensch kan verlagen, diene het volgende: Het kindje van zekeren R. S. te Noordwolde was overleden. Toen de buren kwamen om het lijkje grafwaarts te brengen, was de vader afwezig, die echter, niet ver van huis, de lijkstoet tegenkwam, zoo danig beschonkendat hij naauwelijks kon gaan enzonder eenig gevoel, slingerde hij voorbij. De redelijke mensch, hoe ver ook verheven boven het redelooze vee, staat, als hij zoo diep gezonken isver beneden het dier. Te Wierden had 11. Vrijdag, volgens de Twentsche Ct., bij gelegenheid van een bruiloftsfeest, het volgende voorval plaats: Zekere J. H. B. had reeds zooveel jenever gedronken dat hij lastig begon te worden. Nu werd men te rade om hem maar zooveel te geven dat men van hem ontslagen kon worden. Men ging daarom met hem weddingschappen aan van wie het hardst zou kunnen loopen ieder keer om een half oort jenever. Men zegt dat hij dit acht maal gewonnen heeft; toen was men dan ook van hem ontslagen. Zoowel tot bewa ring der orde als om hem te doen uitslapen, werd hij aan den avond van dien dag onder den toren gebragtwaar hij Zondag namiddig, niettegenstaande de dien dag ingeroepen geneeskundige hulp overleed. In de Prov. Geld. en Nijmeegsche Courant leest men de volgende advertentie: «De keukenmeid Tillemans kwam den 1 Mei jl. iu dienst; den 14dendes morgens, werd zij ons onthuurd door mevrouw Hoctain in de Molenstraat, waarna genoemde meid te kennen gaf, zij onmiddelijk vertrok; in hoeverre die handeling Christelijk en fatsoenlijk is, laat ik gaarne aan ieders oordeel over. Nicolaas van Heukelum. Beek mansdal te Ubbergen19 Mei 1863." Heden Vrijdag zijn alhier ter markt aangebragt 10881 lammeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Donder dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Vrijdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 62°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 5 4°. T- AU maatregel van bezuiniging zal men de ambtenaren in Oostenrijk niet meer bij kunstlicht lateti werken waardoor met de kosten van verwarming 800,000 florijnen 'sjaars zul len worden bespaard. Een schoenmaker te Berlijn werd nu ten derden male op den lOden Mei een zoon geboren, en ten 3 uur des mor gens, terwijl de tweede zoon, nu 3 jaren geleden, ten 2 uur, de eerste4 jaren geledenten 1 uur het eerste levenslicht aanschouwde. Drie kinderen in hetzelfde huisgezindie op denzelfden dag verjaren, zonder dat daarbij tweelingen zijn, is wel een groote zeldzaamheid. Uit Bonn wordt berigtdat de plaats is bepaald waar het standbeeld ter eere van *Vader" Arndt in gemelde stad zal worden opgerigt, namelijk op de Alte Zall. Het voetstuk zal worden vervaardigd van grijs Silesisch granietaan de voorzijde dragende den naam, plaats van geboorte en overlij den met sterfdagaan de andere zijde eenige der bekendste spreuken van den overledene. Te Bernburg, de hoofdstad van het vorstendom Anhalt Bernburg, had voor eenige dagen het volgende voorval plaats. Bij gelegenheid der tentoonstelling die in genoemde stad wordt gehouden tot bijwoning waarvan een tallooze menigte belang stellenden van heinde en verre is zamengestroomdhebbende inwoners der hoofdstad haar een feestelijk aanzien gegeven. Ieder heeft bij den aanvang der tentoonstelling zijn huis zoo fraai mogelijk versierd. Onder deze bevond zich een leerlooi- jer, die boven aan den gevel zijner woning drie van zijn beste vellen gelakt leder had opgehangen wier kleur rood zwart en goudnaar het gevoelen der policie te goed de kleuren vormden van de Duitsche vlag, dan dat het in Duitschland geoorloofd mogt geacht worden die genoemde volgorde voor het oog van het publiek te vertoonen. De chef der stedelijke politie zond een zijner dienaren naar de woning van den leer- looijer, maar vond niemand te huis. Nu werd last gegeven om een ladder tegen het huis te plaatseneen agent van policie klom daartegen op en was gereed om de vellen weg te ruk ken toen deze eensklaps verdwenen. De menigte voor het huis geschaard, begroette den agent toen hij naar beneden kwam met een oorverdoovend gejuich en als ware dit een verwacht signaal, zag men onmiddellijk de vellen weder te voorschijn komen. De agent beproefde later nog een paar malen om de bedoelde roodzwartgele vellen te verwijderenmaar niet met beteren uitslag, zoodat hij eindelijk afdroop, zich gelukkig achtende, dat de steeds zamengroeijende menigte hem slechts had uitgelagchen. De policie heeft geen verdere pogingen in het werk gesteld om tusschen beide te treden. Dingsdag had te Parijs het sedert lang aangekondigde bal bij de Prinses de Sagan plaats. Eerst was gezegd dat alles aldaar in het kostuum uit den tijd van Lodewijk XV zou moeten verschijnenmaar dit heeft zich niet bewaarheid. Het vreemdste van dit bal ten opzigte der kleeding was, dat de heeren de Talleyrand Périgord en de Mouchy wel kleediüg- stukken naar den thans gebruikelijken vorm droegenmaar dat de stof, door den eerstgenoemde voor rok, broek, vest en kousen gekozen, blaauwe zijde was, terwijl de tweede al deze kleedingstukken van grijze taf droeg. De Fransche Moniteur meldt, dat de voldoening, welke voor de mishandeling van Christenen in de Chineesche provin ciën Kiangsi en Hunann in den naam van Frankrijk was ge vorderd, door het Chineesche gouvernement onverwijld gege ven is. Te Parijs is een gerucht in omloop, dat Keizer Napo leon een eigenhandig schrijven aan den Koning van Pruissen zou gerigt hebben, waarin hij zou gewezen hebben op de tal rijke en onvermijdelijke gevaren die verbonden zijn aan een te intieme verbinding met Ruslandten opzigte van Polen. Napoleon zou evenwel op die vriendschappelijke raadgevingen een zeer koel antwoord hebben ontvangen. Te Maisons-Alfort heeft een allertreurigst voorval plaats gehad. Zekere D., wonende bij de ijzersmelterijkwam des avonds te 6 uur met zijn zoon, die 16 jaar oud is, uit Parijs terug, toen hij te huis komende zijn vrouw geheel dronken te bed -vond liggen en een kind van negen maandendat sedert den morgen geen voedsel had gehad, schreijende in zijn wieg. Op dat gezigt werd D. woedendgreep een geweer en laadde het. Op hetzelfde oogenblik dat een bloedig en verschrikkelijk

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2