N°. 997. Zaturdag 23 Mei. A0. I «V Volksvoeding. Binnenlandse!! Nieuws. LE1DSCH DAGBLAD. Dose Courant Terichijnt alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost roor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mere Vyf Cents. Prijs der Adverteutiën 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, Lu welijks-eu doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 n. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 2 u. 49 o».; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 86 m.; 10 u. 20 m.; 11 n. 69 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 n. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezouderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenbal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m.( 'auamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 ed 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlca-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7{- uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetter en Wethouder»Maandag en Donderdag te 11 uur. Commietie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeetterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is ts ipreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. UIT HOOFDE VAN DEN FEE9TDAQ ZAL AANSTAANDEN MAANDAG DIT BLAD NIET WOEDEN UITGEGEVEN. I. De zedelijke eigenschappen, zedelijke moed, verstandsont wikkeling, zelfbeheersching, al die morele eigenschappen zijn het die het menschdom in waarheid veredelen, doch zij zijn niet alles: de mensch is geen abstractie, de mensch is in de eerste plaats een ligchaameen werkend, denkend, eigenbestu- rend doch ook nooddruft hebbend en stof-eiscbend ligchaam eischend zelfs in zoodanige mate, dat de zucht naar die vol doening even onverbiddelijk werkt als de zwaartekracht of het waterpas zoeken der vloeistof in de zigtbare natuur! Daarom behoort het een eerste grondslag voor elk staatsbestuur te zijn om de vervulling dier noodzakelijke nooddruft, welk streven den mensch uit zijn natuur en overeenkomstig zijn geheele wezen eigen is, en eigen moet zijn, door niets te belemmeren. En waarom? juist om daardoor een vasten grondslag voor dat streven naar hooger te waarborgenom #den mensch" niet bij voorkeur, ja, soms uitsluitend met de vervulling der grofste stoffelijke behoeften te doen bezig zijn. Wat nu zijn de hoofdvereischten van ligchamelijke welvaart Voldoend voedsel, kleeding, woning. Over het algemeen zullen wij gerustelijk mogen aannemen dat de Nederlandsche arbeiderswat de twee laatstgenoemde punten betreft, bij den vreemden, ja de Engelscbe zelfs niet achter staan. Goede wollen of katoenen kleedij, redelijke, schoon veelal te duur betaalde woningen zijn over 't algemeen onze stedelijke arbeidersbevolking ten deelen op deze moeten wij hier bij voorkeur het oog hebben, waar sprake is van co-operative stores. De boerenstand over het algemeen is goed gevoed, gekleed, gehuisvest enz. doch met de voeding der ambachtslieden is het anders gesteld: *La vie a bon marché" kent men bij ons niet, men kent het feitelijk schier ner gens in eenigzins voldoende mate, men kent het ook nog niet als doel van het regerings streven Hoeveel posten van een arbeiders huishouden zijn niet be last! Eerst zeer onlangs is de broodbelasting voor het rijk af geschaft, doch op vele plaatsen b. v. 'sHage, Leiden, Delft, vrij belangrijke fabriekplaatsenbestaat zij nog. Rundvleesch is belast; turf, steenkolen, bier, azijn, de zeep dragen zware, schadelijk werkende belastingen. Dank zij het uitgebreid spoor wegvervoer onzer dagen komen de steenkolen van de Roer, ja worden zij voor 60 Ct. het mud aangebodendoch de belasting brengt dien prijs in de groote steden tot f 1,35 ruim het dubbel. De gewone consumtie-prijzen van den steenkool, f 1,80, f 2,00, f 3,00 het mud, zijn buiten eenige verhouding met hetgeen de prijs zou zijn bij geheele ontheffing van accijns. Spijs en spijsbereiding worden voor den minderen man bemoei- jelijkt, en niet alleen voor den thans bestaandén Nederlander, doch zij zijn sedert tal van jaren sedert meer dan twee eeuwen bemoeijelijkt voor de geslachten van ons volk. De ouders de grootouders, de overgrootouders onzer arbeiders hebben ook geen nataurlijke prijzen van brood en vleesch gekend. Sedert eeuwen her heeft de kortzigtige fiscaliteit onzer aristocratie geld zoeken te trekken ook uit de nuttige, ja noodzakelijke consumtiën der menigte. Uit verkeerd begrepen philantropie heeft men de roggede mindere graansoortbuiten evenre digheid lager dan de tarwe belast#omdat", zeide men»die graansoort is nu eenmaal de voeding onzer mindere klassen", en het gevolg was dat men jaren en eeuwen achtereen den arbeider naar het mindere voedsel heeft toegedrevende af stand in prijs tusschen tarwebrood en roggebrood werd nog grooter, men had een differentieel tarief ten faveure der min dere graansoort: de vooruitgang in dieet werd bemoeijelijkt De provinciale Staten van Friesland hebben tot lid der Gedeputeerde Staten benoemd den heer M. Kingma, hd van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1