Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën ter bevordering van Fabrijk- en Handwerksnijverheid Een bij het Departement van Kolonie ontvangen Bege- ringstelegramgedagteekend Buitenzorg 13 April 1863, luidt als volgt f 25,200 picok Padang koffijlste qualiteitzijn voor 43,14 den picol, en 1400 picols, 2de qualiteit, voor f 31,80 den picol verkocht. Voor het overige niets buitengewoons." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Dings- dag des namiddags te 6 uur 54®, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47*. Woendag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 50°, te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 55°. In alle kerken van Portugal zijn de gebeden om regen aangevangen. De velden zijn verschroeiden als er niet spoe dig regen komt, mag een groot gedeelte van den oogst ah verloren worden aangemerkt. Naar luid van een schrijven uit Bome, in de Presse opgenomenhebben de kardinaal Antonelli en Mgr. de Mé- rode, minister van oorlog, zich met elkander verzoend, ten gevolge der pogingen door den Paus zeiven aangewend. Met deze verzoening zullen nu zeker ook de geruchten omtrent de aftreding des kardinaals ophouden. De minister van oorlog te Turijn heeft in de vorige week bij de beraadslaging der kamer over het budget van zijn departement medegedeeld dat hij voornemens was de soldaten van drie ligtingen uit de werkelijke dienst te ontslaan en naar hunne woonstede te zenden ten einde de schatkist van onnoo- dige uitgaven te ontheffen. De lang verwachte Turkendie met de Spahis te Parijs garnizoen moeten houdenzijn eindelijk aangekomen en in het kwartier Bonaparterue de Lillegekazerneerd. De Gemeenteraad van Blackburn besloot in zijn Vrijdag gehouden vergadering tot het rigten van een adres aan den minister sir G. Grey, waarbij van de Begering een leening van 70,000, tot lage interest, verzocht wordt, ten einde den Gemeenteraad in staat te stellen omdoor het aanleggen van openbare werkenaan de nooddruftige handwerkslieden arbeid en brood te verschaffen. Eenigen tijd geleden bragt zich te New-York een jong soldaat, van üuitsche afkomst, om het leven. Verliefd op Mary Shmidtde heldin van het volgende dramavroeg hij haar ten huwelijk. Het meisje bood echter den krachtigsten tegenstand aan zijn hartstogteiijkste smeekingen. Woedend en jaloerschwilde hij niet dat een ander haar zou bezittendie hem weigerde, en besloot hij haar van het leven teberooven. Hij deed vergif in een glas bier, en toen hij zijn slagtoffer ten prooi van de hevigste smarten zagmeende hij zijn doel bereikt te hebben en schoot zich daarop met een pistool door het hoofd. De hulp aan Mary verleend, ondersteund door een sterk gestel, beletten dat de wraak van den jongen soldaat hare noodlottige uitwerking had. Onder degenen die de ijverigste zorgen aan het meisje wijddenwas de kapitein Sterzer, een Duitscher, belast met het bevel over een kompagnie van een regement dat thans te New-York wordt georganiseerd. Het lijden van Mary Shmidt duurde lang en was smartelijk; Ster zer was bijna voorldurend aan het ziekbed. Dankbaar voor de zorg aan haar gewijd, vatte zij dra een levendige genegenheid op voor den kapitein. Deze was van zijn kant niet minder getroffen door de schoonheid zijner bekoorlijke landgenoote. Maar helaasde kapitein was gehuwd en dat nog wel met een uiterst jaloersche vrouw. Zij hoorde eindelijk van de veelvul dige bezoeken die hij aan de schoone Mary bragt, en, beslo ten om zich te wreken, begaf zij zich naar laatstgenoemde, die bij hare moeder woonde. Mevrouw Shmidt en hare doch ter ontvingen mevrouw Sterzer zeer beleefden waren zoo voorkomend dat zij eindelijk hare woede deden bedaren en haar een glas rijnwijn deden aannemen. Maar zij vond aan dien wijn zulk een vreemden smaak dat zij aan vergiftiging dacht. Zij vertrok en nam het glas rnet het verdachte vocht mede. Een geneesheer die het onderzochtverklaarde dat het genoeg laudanum bevatte om een mensch te vergiftigen. Mevrouw Sterzer heeft terstond een klagt tegen mevrouw Shmidt en haar dochter ingesteld en deze zijn in hechtenis genomen. Men zegt dat de galante kapitein zeer verstoord is over den loop dien de zaak heeft genomen. Hij verklaart dat zijn vrouw door jalousie krankzinnig is geworden en dat de lieve Mary een veel te goed hart heeft om iemand ter wereld leed te doen. De heldin van dit drama is naauwelijks 16 jaren oud. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDon derdag den 21sten Mei 1863, 's namiddags ten 2 uur. Onderwerpen: 1°. Benoeming van 3 leden der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer der 2de klasse aan de openbare school voor minvermogenden. 3°. Staten van verhooging en overschrij ving op de begrooting van 1863. 4°. Onderhandsche verhuring van het huis aan de Koepoort. 5°. Voorstel van het raadslid B. F. Krantztot vermindering van den prijs van het gas. 6°. Verzoek van P. L. Kerrebijn, tot het in gebruik bekomen van gemeentegrond. 7°. Verzoek van J. Filippo, om vergun ning tot het leggen van een stoep voor het huis Wijk VIII N°. 157. 8°. Suppletoire begrooting en staten van af-en over schrijving, dienst 1862, van a. het Gereformeerd Minnehuis b. de Gemeente-apotheek; c. de Vereenigde Gast-en Leproos huizen. 9°. Bekeningen, 1862, van a. de plaatselijke School- commissie; 6. de Stads-bank van leening; c. het Werkhuis. De Betrekkingen van wijlen Vrouwe JOHANNA HOUKJEN HEBINGA, eerst Weduwe van den Hoogleeraar T. A. Cla- bisse, laatst Weduwe van den Heer Adolph Blüssé van Oud-Alblas, danken hartelijk voor de menigvuldige bewijzen van deel neming in hun verlies. Openbaar verslag van de Zondagsschool ÖSf onder leiding van Ds. J. TICHLEE op den tweeden pinksteb- Dag 's namiddags te half één ure in de Zaal, Noordeinde. Wijk I, No. 29. Alle belangstellenden worden tot bijwoning hiervan uitgenoodigd. Een JONG MENSCH, P. G. sedert 6 jaren in den Tabakshandel werkzaam en van de beste getuigschriften voorzienzag zich gaarne tegen 1 Augustus a. s. of later VEBPLAATST. Adres franco letter P. Bureau Dagblad. V A. A G, In Nederland. De Vereeniging vraagt: Welke middelen zijn er aan te wenden, om den ambachtsman gedurende den winter, dat hij vruchteloos zonder verdienste rondloopt, werk en daardoor brood te verschaffen De Vereeniging looft haar groote GOUDEN Vereenigings-Medaille uit voor het beste en voldoend gekeurde antwoord op deze vraag. De antwoorden zullen worden beoordeeld door eene Commissie, waarvan elke afdeeling een lid zal benoemen. Zij moeten door eene andere handdan die van den opsteller, zijn geschreven. Geen antwoord zal ter beoordeeling worden aange nomen, hetwelk blijkt door den opsteller te zijn geschreven. Zelfs zal de toege wezen medaille niet worden afgegeven, wanneer, na de toewijzing, de hand des schrijvers in het bekroonde stuk duidelijk wordt herkend. De antwoorden mogen niet onderteekend, en alléén met eene spreuk worden onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift hebbende, en van binnen den naam en de woonplaats van den op steller bevattende. De naambiljetten der onbekroonde antwoorden zullen onge opend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn het eigendom der Ver eeniging. De antwoorden moeten in de Nederlandsche taalduidelijk geschreven en franco vóór den 31 December1863 ingezonden zijn aan Dobdbecht, 15 Mei 1863. uitgeschbeven doob de vebeeniging Den Secretaris van het Hoofdbestuur voornoemd te 'f Gravenkage 1 J. J. VAN KEEKWIJK.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3