Binnenlandsch Nieuws. met ll>,9 cent de kub. el, waarop de aanzienlijke gazverbrui- kers tot 15 pCt. korting genieten 3,82s de 1000 kubiek voeten of 13{ c. de kub. el), kan worden verminderdzonder dat die vermindering verhooging van de bestaande plaatselijke be lastingen noodzakelijk maakt? Op die vraag moet een ont kennend antwoord gegeven wordennu de afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen het evenwigt tusschen de jaarlijksche inkomsten en uitgaven van de gemeente wan kelend heeft gemaakt, wat iedereen weet en begrijpt, 't Wordt dus veeleer een strijd van belangen tusschen de gazverbruikers en de belastingschuldigendan wel een geschil tusschen de ge meente en de begunstigers der gemeentelijke gazfabriek. Wel kan het belang dezer beide iaatstbedoelden medebren gen, dat de prijs van het gaz minder wordt gesteld, nog veel meer is het billijkdat de stad weder in het bezit komt van hare uitgeschoten kapitalendie ten gevolge van raadsbeslui ten in 1863 genomen niet zijn teruggekeerd van waar zij kwa men maar zijn verteerd. Noch het een noch het ander is mogelijkdan met wijziging van het bestaande belastingstel sel tenzij tot een betrekkelijk gering bedragwat eerst be paald kan worden bij een raming der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1864. Men kan lang en breed uitweiden over verpligtingen en belangen van de eene en andere zijdeop dat punt slechts komt het aanis het zaak in dezen tijd aan het belastingstelsel te raken P het antwoord kan niet twijfel achtig zijn. Bij Koninklijk besluit is de ontvanger der directe be lastingen en accijnsen F. C. 6. von Motmante Meden c. a. op zijn verzoek, in dezelfde betrekking benoemd voor het openstaande ontvangkantoor te Diever c. a. De Paus heeft tot kommandeur der orde van den H. Gregorius benoemd Mr. J. B. van Sonoud-minister voor de zaken der R. K. Eeredienst te 's Hertogenbosch. De beer H. H. Krosthans verblijf houdende te Har- lingen, is door Burgemeester en Wethouders van 's Graven - hage benoemd tot 5den opzigter der gemeentewerken. De heer Mr. H. baron van Zuylen van Nijevelt is op zijn verzoek als wethouder der gemeente 's Graven hage eervol ontslagen. Het heeft H. M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd dezer dagen met haar rijk geëncadreerd portret te vereeren den heer F. Slanghenburgemeester van Hoensbroeck en Voerendael. De heer Slanghen, die als ervaren numismaat en tevens als geschiedschrijver van het voormalig markgraafschap bekend staat, treedt nu ook als beeldsnijder op. Hoe kunst rijk zijn werk in bas-relief, dat hij de eer had H. M. opte- dragen, moet geweest zijn, blijkt ten volle, daar de ware kunstkennende vorstin betuigde, dat het een buitengewoon fijn bewerkt kunstgewrocht was. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin-moeder, nadat door HD. in de residentie het Russische Pinksterfeest zal gevierd zijn, zich naar Hr. Ms. kasteel Soestdijk begeven. In de zitting der Tweede Kamer van heden Woensdag heeft de aangekondigde interpellatie van den heer Groen no pens onze nota aan Rusland betreffende de Poolsche quaestie plaats gehad. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde dat de aanleiding daartoe was de algemeene sympathie in Eu ropa voor de Polen en de uitnoodiging van Frankrijk en En geland aan de andere Rijken om mede een blijk van hunne sympathie te geven. Nederland is daartoe, ook met het oog op zijne vroegere geschiedenis overgegaan en heeft met be scheidenheid en courtoisie de hoop uitgedrukt dat Rusland in de volle vrijheid zijner Souvereiniteit, in Polen een toestand mogt scheppen, die vrede en rust aan dat land en Europa verschaffen kon. Die nota is door onzen gezant op 13 Mei in gediend en is door Rusland opgevat in denzelfden vriendschap- pelijken zin en geest van courtoisie als waarmede zij is inge diend. De Minister verklaarde zich volkomen bereid de nota overteleggeu en, zoo er schriftelijk antwoord kwam, ook dit aan de Kamer medetedeelen. De heer Groen heeft als motie van orde voorgesteld dat de Kamer zou besluiten dat op de wenschelijkheid eener volkomen onzijdigheid te weinig is gelet. De verdere discussie over deze zaak is echter geschorst tot na het drukken der nota. Daarna is overgegaan tot de behandeling van kleine wetten alsmede van het ontwerp nopens de pantsering van zeeschepen. Uit een door het Departement van Finantien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 4 eerste maanden van het jaar 1863 blijkt, dat die middelen hebben bedragen /"20,050,507,22s tegen f 19,689,887,91s in hetzelfde tijdvak van 1862. De te Haarlem gevestigde Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen heeft in hare Zaturdag gehouden algemeene vergadering den gouden eerprijs toegewezen aan Prof. Göp- pert te Breslau voor zijn antwoord op de uitgeschreven prijs vraag over ongesloten stoffen en diamanten en tot binnenland- sche leden benoemd Dr. J. A. Herklots, conservator bij 's Rijks Museum van Natuurlijke historie te Leiden Prof. J. van Deen te Groningen en Prof. J. Bosscha Jr. te Breda. Zaturdag werd te Utrecht een feest gevierd dat wel waardig is te worden vermeld. De aldaar gevestigde Nederl. maatschappij van spoorwegmaterieel leverde de eerste wagens af, die geheel door Hollandsche werklieden zijn vervaardigd, ook in de onderdeelen. De directeur der fabriek, de heer H. F. M. van Cleef, sprak een woord tot de werklieden, die door de maatschappij op een ruime wijze werden onthaald op ververschingen van verschillenden aard en eindigde zijn toespraak aldus: «-Met dankbaar genoegen moet elk onzer, die alles wat ons omringt, gadeslaat, en waaraan reeds zulke aanzienlijke sommen zijn besteedgedenken aan die hooggeplaatste en rijke vaderlanders, die deze belangrijke en grootsche ondernemin gen wisten tot stand te brengeneen onderneming die reeds zoo vele menschen een burgerlyk bestaan heeft verschaft, en, zoo wij hopen, nog velen uwer tot welvaart zal zijn. Bij deze heugelijke gelegenheid wensch ik voor ons allen, dat de zon van voorspoed deze nieuw opgerigte fabriek mag bestra len dat de invloedrijke mannendie deze uitgestrekte zaak tot zoo veler belang en tot eer onzer Hollandsche nijverheid in het leven riepende gezegendste uitkomsten van deze hunne stichting mogen smaken en beleven." Hoogst merkwaardig was dit feest, omdat het was een ge tuigenis van de onvermoeide en krachtige pogingen der Ne- derlandsche Industrie, om met de buitenlandsche instellingen van dien aard te kunnen mededingen omdat het was voortge vloeid uit de belangrijke werken tot den aanleg en exploitatie van spoorwegen in Nederland, maar vooral, omdat het een verblijdend teeken wasdat in Nederland meer en meer kapi talen beschikbaar worden gesteld tot bevordering van den bloei der Nationale Nijverheid en het den ijverigen Nederlandschen industrieel niet ontbreekt aan kennis, ondernemingsgeest en moed, om wanneer slechts de middelen even ruim zijn als elders, ook te doen op het gebied der Nijverheid, wat men in het buitenland tot stand brengt. Op de Utrechtsche paardenmarkt waren Maandag ter markt gebragt 527 paarden; de handel was tamelijk levendig, en veel vraag voor het buitenland. Te Zierikzee is de prijs van het gas voor particulieren 2 cents verminderd en gebragt op 16 cents de kubiek el. Maandag zijn te Zwolle onder een sterk en goed gewa pend geleide gevankelijk binnengebragt een tiental mannen eu vier vrouwen, die verdacht worden gehouden van hoofddaders te zijn geweest bij de onlustén die onlangs in de kolonie Ommerschans zijn voorgevallen. In den Zoölogisch Botanischen tuin te 's Hage zijn uit Duitschland aangekomen twee fraaije Zebus (koe en stier), twee groote beereneen paar parel-hoenderen eenige zwarte ooijevaren en verschillende soorten van klein gevogelte. Beroepen tot predikant te Garrelsweer de kandidaat J. Swaagman Cremer. Ds. W. J. Geselschappredikant te Heemstedeheeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Nieuwe Tonge bedankt. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Sneek door Ds. J. M. Kolff te Dalfsen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2