Donderdag *2\ Mei. A°. N°. 995. Eeo gemeentelijke gazfabriek* Aan het einde onzer beschouwing over den aard eener Ste delijke gazfabriek gekomen, doen wij de vraagwelken invloed de beslissing heeft op den prijs van het gaz voor de particu liere gazverbruikers, wanneer zulk een gemeente-instelling wordt beschouwd als een gewone industrieele zaak dan wel als on derworpen aan de voorschriften van artt. 238 en 254 der Ge meentewet P In het eerste geval is het gaz koopwaar, in het andere de levering van gaz onderworpen aan een recht, vol gens een door den Koning goedgekeurd tarief. Hoe men de zaak ook keert en wendtaltijd blijft het waardat de kosten van aanleg moeten worden vergoed uit de winst of het voor deel der fabriek. Alleen dan wanneer de fabriek geheel vry ii, de tot baar daarstelling en exploitatie aangegane geldleening afgelost of de tot dat einde gebezigde kapitalen teruggekeerd zijn tot de kaswaaruit zij zijn voorgeschotenof de ver kochte fondsen weder achtereenvolgend door aankoop uit de winsten zijn in het bezit der gemeente gekomen- in dat geval alleen kan er sprake zijn van een billijke vermindering van den gazprijs. - En ofschoon het nu onwedersprekelijk isdat de Leidsche gazfabriek zooveel overwinsten gedurende den tijd heeft opgeleverd, dat bet uitgeschoten kapitaal met de renten ruim schoots is teruggegeven, zoo is het toch niet buiten tegenspraak dat daardoor aan de particuliere gazverbruikers meer dan billijk en rechtens was, is berekend voor het geleverd gaz. Omdat die overwinst in de laatste tien jaren niet is belegd of weder geka pitaliseerd, daarom is het toch niet juist te beweren, dat de gazverbruikers hebben betaald voorde belastingschuldige inge zetenen die geen gaz gebruiken, ter bestrijding der plaatselijke uitgaven, waarvoor anders meer belastingen moesten zijn ge heven. Dit is alleen waardat in de laatste jarenom de ingezetenen niet meer te belasteneen gedeelte van de bezittin gen der gemeente is gebruikt, om in de jaarlijksche plaatselijke gewone behoeften te voorzien. Hoewel het kapitaal is terug gegeven is er geen kapitaal gevormdmaar is het kapitaal verbruikt. Die wel onderscheidt, oordeelt wel en de gebeurte nissen van de laatste weken toonen het aan dat bij het stichten der gazfabriek en het bepalen der gazprijzen vooral daarop moest worden gerekend, dat de kosten van aanleg binnen et telijke jaren10, 12 of 14 jaren, werden teruggegeven omdat gewoonlijk nieuwe uitvindingen op het gebied der indrustrie onstaandie de bestaande fabrieken verdringen, 't Zij nu het petroleum te recht of ten onrechte het gaz verdringt, of een andere en goedkoopere gazbereiding als mededingster optreedt in elk geval was het billijk den prijs zoo te stellen, dat men binnen een zeker getal jaren de fabriek vrij had. Zeker zou de vermindering van dien prijs nog al beduidend kunnen zijn als men kon zeggen: de fabriek is vrij en voor aflossing en renten der opgenomen gelden behoeft niet meer te worden gezorgdmaar altijd toch staat die prijs in een naauw verband met de onvoorziene kosten van herstelling der gebouwen ovens, straatpijpen, lantaarns, enz., dieaan slijtaadje onderhe vig, na verloop van het lange tijdperk dat zij werden aange legd, een algemeene voorziening en vernieuwing eensklaps kun nen vereischen. Wanneer slechts uitgemaakt isdat de prijs van het gaz niet hooger is dan overal elders, dan kan van geene onbillijke prijsberekening sprake zijn. Zoodra er evenwel vrees bestaat, dat een andere verlichting als mededingster van de gazver- lichting door loopend gaz kan optreden, kan er reden zijn de gazprijs daarmede in betere verhouding te stellen en uit voor zichtigheid zich eerder een vermindering te getroosten boven een te wachten grooter verlies. Als het aanbod toeneemtwordt de prijs voor verlichting minder en blijft de staathuishoud kundige regel ook hier van toepassing, dat de prijs door vraag en aanbod wordt bepaald. De Leidsche Gemeenteraad zal zich bezig houden met de overweging van de vraag, of de prijs van het gaz, thans be rekend wordende tegen f 4,50 de 1000 kub. voetgelijk staande LEIDSCH DAGBLAB. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.7fe Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m-j 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 54 m.j 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vao 7j- uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aacijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot.)

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1