i\°. 994. Woensdag 20 Mei. Een bezoek in de Kerkeraadskaraer. In een tijdwaarin veel geschreven en nog meer gesproken wordt over kerkelijke zaken en niet het minst wordt gestreden over het recht der gemeente, is het te meer van groot belang gebruik te maken van elke gelegenheid, welke zich aanbiedt, om de rechtendie aan gemeenteleden zijn toegekenduitteoefe- nen omdat de blijken van belangstelling, die daarmede worden betoond, tot maatstaf kunnen dienen van het meerder of minder gewigt, dat aan het bezit van rechten wordt gehecht en tot gereede aanleiding kunnen verstrekken om in ernstige over weging te nemenof de kring der bevoegdheid meer en meer kan en moet worden uitgebreid. - Verrassend was het uit dien hoofde, hoe bedekt en naamloos dit geschiedde, een openbare uitnoodiging te lezenom vlijtig gebruik te maken van de gelegenheid, die volgens een kerkelijk reglement werd aange boden om met het beheer der inkomsten en bezittingen van de Nederduitsche Hervormde Diaconie meer bekend te worden door inzage te nemen van de rekening en verantwoording dezer kerkelijke instelling over het met 31 December 1862 afgesloten dienstjaar. En wanneer de onkerkelijkheid al meer en meer toeneemt en het kerkelijk leven langzamerhand ver kwijnt, des te meer moet de belangstelling worden opgewekt, om inzage te nemen van al hetgeen licht verspreiden kan over den toestand van kerk en armen van die godsdienstige gezind heid waartoe men door doop en belijdenis behoort. Gewis, er bestond overvloedig redenom zich op Maandag 18 Mei 's middags tusschen 12 en 3 uur naar de Kerkeraadskamer van de Pieterskerk te begeven, ten einde van die belangstelling te doen blijken. En wanneer van dit bezoek iets openbaar wordt gemaaktdan kan en mag dit geschieden, omdat het is een zaak van algemeen belang, waarbij ingezetenen betrokken zijn en omdat zijdie belangeloos zulk een veelomvattend beheer voe ren, aanspraak hebben op een billijke waardeering hunner dienstenblijkbaar in den tijd en de moeite die men er voor over heeft, om te onderzoeken, of dat beheer den toets vaa een streng toezigt kan doorstaan. De welwillendheid, die de aanwezige kerkeraadsleden aan den dag legdenom het gansche beheer blootteleggen en de voorkomenheid, die zij betoonden om de verlangde in lichtingen te geven, verdienen te worden geroemd, 't Spreekt van zelf, dat het vergelijken van de rekening met de bescheiden niet te pas kwam; zulk een naauwkeurige verificatie kan veilig worden overgelaten aan hen, die verantwoordelijk zijn ook voor de goedkeuring, die zij na de opneming der rekening daaraan hebben verleend. De inzage betrof dus alleen het beoordeelen van den toestand van het beheer. De nieuwe vormaan deze eerste rekening gegevennadat zij niet meer aan de goedkeuring van den Gemeenteraad wordt onderworpenscheen ons toe de verantwoording niet aan duidelijkheid te doen winnenhet vorige model scheen dat vereischte meer te bezitten want de geregelde en stelselmatige opvolging van de verschillende hoofd stukken van ontvang en uitgaaf was meer geschikt om een I spoedig overzigt te verkrijgen. De thans gevolgde orde, om eerst eenige ontvangsten te laten voorafgaan, daarop de ver schillende uitgaven te laten volgen zoodat men kwam tot een afsluiting die een nadeelig saldo van eenige duizende guldens opleverde, en dan weder eenige andere ontvangsten te vermel den, die dat nadeelig saldo tot een som van p. m. f 1700 deed verminderen, zulk een orde is meer geschikt om een onjuiste dan wel een ware voorstelling te verkrijgen. Men zou in het denkbeeld kunnen geraken dat de uitkomsten van het beheer ongunstig was, wanneer men eerst ziet, dat met f 9734,86s nadeelig slot de rekening werd opgemaakt; maar een blad omslaande bemerkt mendat dit kwaad slot tot óp f 1700 was ingekrompen. Maar toch een nadeelig slot? Gewis, doch veroorzaakt door buitengewone uitgaven voor inkoop en aflossing van schuld enz. ten bedrage van f 3685,85 en met een uitgave voor de nu opgeheven diaconieschool gt. ƒ2109,79, die niet terugkeeren, met buitengewone bedeelingendie nood» LEIDSCH DAG» Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nam- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels /0.7b iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regel9 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. ilekendmakingeu vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 w.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zoudag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7J. uur's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te L0 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1