TOESPRAKEN, en het maken en uitgeven van valsche wileis. Haar zoon is voor eenige weken veroordeeld wegens poging tot vergiftiging door hem gepleegd bij gelegenheid eener Joodsche bruiloft. Veertien dagen geleden stierf plotseling hare dochter, gehuwd met een juwelier, die zich uit smart van dat onheil heeft vergiftigd. De bedoelde Mader bezit een zeer groot vermogen. Men verzekertdat op den Spoorweg tusschen Hanover en Keulen zich een ambulant huwelijkskantoor heeft gevestigd waarvan de chef voortdurend heen en weder reist. Ontmoet hij personendie hij veronderstelt in de cathegorie voor een huwelijk te vallendan knoopt hij daarmede een gesprek aan leidt dat voorzigtig op het onderwerpwaarbij hij belang heeft en vertoont zoodra het pas geeft een reeks van photografische portretten der jonge dames waarmede hij in betrekk'ing staat, terwijl onder elk portret de huwelijksgift vermeld staat. De Koningin van Pruissen ontving eenige dagen vóór haar vertrek naar Baden den burgemeester van Berlijn en vroeg hem bij deze gelegenheid naar de stemming der bevol king. Deze antwoordde hierop, dat het pessimisme met den dag toeneemt, zoo zelfs dat de gehechtheid aan het koninklijk huis in gevaar komt. Deze verklaring ontlokte der Koningin de volgende woorden, die zij al zuchtende uitsprak: «Ik kan er niets tegen doen." Te Neunkirchen bij Weenen is Zondag laatstleden met groote plegtigheid de nieuw gebouwde Protestan tsche kerk ingewijd. Het Engelsch Israëlitisch parlementslidsir Moses Mon- tefioredie een reis naar Konstantinopel ondernomen heeft was gedurende zijn kortstondig verblijf te Pesth het voorwerp der bijzondere oplettendheid zijner geloofsgenooten. Sir Moses is een grijsaard van 81 jaren en heeft een waardig en indruk wekkend voorkomen. In weerwil van zijn hoogen leeftijd ziet hij niet tegen de gevaren van een verren togt op, om zijn in vloed bij het Hof des Sultans ten gunste zijner geloofsgenooten te doen gelden. Zondag omstreeks 5J uur zou te Londen eengedeelte lijke zonsverduistering zigtbaar wezen. Engeland wordt tegenwoordig door een ongewoon getal vreemdelingen als overstroomd. Zij zijn evenwel in elk opzigt te onderscheiden van hen, die uitgelokt door het opera-saisoen hunne residentie te Londen voor eenigen tijd komen vestigen. Hunne kleeding is sober, hun logies schraal. Het grootste ge deelte beslaat uit vrouwenen meestal worden zij in familie groepjes ontmoet. Deze vreemdelingen komen om de jaarlijksche vergaderingen van de godsdienstige en philantropische maat schappijen, de zoogenaamde «Maymeetingsbijtewonen. De grootste dezer maatschappijen zijn voorzeker de zendeling genootschappen waarvan er een vijftal jaarlijks een half mil- lioen ponden sterl. uitgevendie uit vrije giften van het volk worden ingezameld. De maatschappij tot verspreiding van den bijbel heeft een inkomeu van S> 168,000 tot verspreiding van de Heilige Schrift. Dit zijn evenwel slechts de voornaamste maatschappijen,- ontelbaar is het aantal van die tot versprei ding van gebedenboeken, tractaatjes en wijsgeerige geschriften tot bevordering van het onderwijs, tot bekeering van Joden en Roomsch-Katholieken tot het te keer gaan van het mishan delen van dieren enz. Meer dan 75 zulke meetings worden in deze maand gehouden. Dingsdag avond 11. werd te Shields een stormsignaal geheschen en in den namiddag van den volgenden dag barstte over de kust van Northumberland een donderbui los, die drievierde uur aanhield, zonder onheilen te veroorzaken. Het schip Water Lily is in Engeland van Kanagawa in Japan aangekomen met 80,640 pond thee en 1200 balen zijde dit is het eerste schipdat zulk een aanzienlijke hoeveelheid zijde uit Japan heeft aangebracht. Er is te Londen een maatschappij opgerigtom de gods lasteringen en het vloeken te doen straften volgens een nog niet opgeheven wet van de regering van Georges II. Bij die wet wordt een werkman met 1 sh. en een gentleman met 2 sh. beboet. Een inwoner van Buck, zekere Scott, is wegens 20 vloeken tot 40 sh. veroordeeld. Hij is in hooger beroep ge komen, omdat hij twintigmaal denzelfden vloek heeft herhaald en dus slechts tot 2 sh. kon zijn veroordeeld. Ook beweert hijdat men hem voor iederen vloek een afzonderlijke pro cedure had moeten aandoen. Geveilde Perceelen. De gehoudene verkooping ten overstaan van den notaris J. A. Prijn, op Zaturdag den 16den Mei 1863, in het loge ment den Burg alhier: Van een huiserf en schuur aan de Zuidzijde der Haven Wijk VIII, N°. 130 en 130rood. Koopers onder de firma P. Fontein én Zonen voor f 1250. Van een huis, erf en schuur op de Binnenvestgracht, Wijk III, N°. 28 en 29. Kooper M. van Weeren voor f 910. Van een huis, erf en tuintje op de BinnenvestgrachtWijk V, N9. 123 en 123rood. Kooper M. van Weeren voor f 964. Van een .huis en erf aan de Oostzijde van de Kruisstraat Wijk V, N°. 203. Kooper G. Rietbergen voor f 335. Van een huis, erf met pakhuis op de Binnenvestgracht, Wijk V, N°. 148 en 147a. Kooper P. van der Meer Jr. voor 750. Van een huis en erf aan de Zuidzijde van de Klei- of Galgstraat, Wijk V, N°. 279. Kooper J. G. van Charldorp voor f 600. OFFICIEEL H1EIWS. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 17 Mei 1863. - Cornelis Vreugdenburg jm. 23 j. en Cornelia Maria du Croix jd. 24 j. - Martinus Kettenis jm. 23 j. en Jacoba van Wijk jd. 29 j. - Simon Neuteboom jm. 26 j. en Apolonia Maria van Eijk jd. 20 j. - Daniel van der Keur jm. 32 j. en Hester van Biemen jd. 39 j. - Johannes Gerard van Evert jm. 29 j. en Maria Cathariua van der Walle jd. 27 j. - Gerardus Japikse jm. 27 j. en Apolonia Elizabeth Kouwenberg jd. 26. j. Advertenliên. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote HELENA KOOT, zeg ik, mede namens wederzijdsche Betrekkingen den hartelijk- sten dank. N. KAPTEIN Cu,z. Groenendijk gemeente Soeterwoude 15 Mei 1863. De Betrekkingen van wijlen Vrouwe JOHANNA HOUKJEN HERINGA, eerst Weduwe van den Hoogleeraar T. A. Cla- bisse, laatst Weduwe van den Heer Adolph Blüssé van Oud-Alblas, danken hartelijk voor de menigvuldige bewijzen van deel neming in hun verlies. Dordrecht, 15 Mei '1863. Bg J. J. WEEVERINGH, te Amsterdam, is van de Pers gekomen en alom verkrijgbaar Gehouden in de Concertzaal te Haarlem, dook Cd. BUSKEN HUET. Mo. 1. De Gelijkenis van de Graankorrel. Maandelijks verschijnt een Nommer van deze Godsdienstige toespraken waarvan da Prgs bg Inteekening voor de geheele reeks van twaalf nommers bepaald is op f 3.60. Nog enkele exemplaren zijn voorhanden van Toespraak gehouden in de Concertzaal te Haarlem, door Cd. BUSKEN HUET. Prijs 0.40.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3