Buitenlandsch Nieuws. enkele maanden geneesheer-directeur van het St. Joris gast huis te Delft, vroeger werkzaam in het krankzinnigengesticht te Zutphen. Hij was een bekwaam mensch, die veel voor de toekomst beloofde. Onlangs deelde het Nationale Museum, in verband tot de vaderlandsche herinneringen aan het jaar 1813, een levens schets mede van Leendert Keus, den oudsten mannelijken ingezeten van Scheveningen. Die schets, geheel of ten deele door de dagbladen overgenomen bracht een rechtmatige hulde aan dien achtenswaardigen grijsaard een der zeer weinige over geblevenen in dat zeedorp van hendie zich in genoemd jaar door hunne gehechtheid aan 't Huis van Oranje onderscheid den en den Lande groote diensten mogten bewijzen. Men koesterde nog de hoop, dat de 8 8jarige man het jubelfeest der bevrijding van Nederland zou hebben aanschouwden gewis zou hij alsdan aller belangstelling hebben opgewekt als een der levende getuigeD niet alleenmaar deelnemers aan de edele bedrijven van dien tijd. Het heeft niet zoo mogen zijn. Hij is tot groote droefheid zijner mede hoogbejaarde echtgenoot en kinderen, Zaturdag 11. in den vroegen morgen ontslapen. Ieder, die Leendert Keus gekend heeft, zal zich zijner blijven herinneren als het voorbeeld van een braaf gemoedelijk man van den rechtgeaarden vaderlander, wien het te doen is om zijn pligt te volbrengenzonder ophef tevreden op zijn stillen maar toch boven velen gezegenden levensweg. Uit Nijmegen wordt berigtdat door den directeur van de aldaar gevestigde gazfabriek de prijs van het gaz wordt verminderd van f 6,50 op 4 de 1000 kub. voet. De juist heid van dat berigt schijnt naar men te Leiden ons verzekert te moeten worden betwijfeld. Donderdag vierde de waardige onderwijzer te Lisse, de heer N. Japikse, zijn jubilé wegens 25jarige ambtsbediening. In den vroegen morgen brachten hem eenige zijner leerlingen uit naam van allende bewijzendat zij in de rechtmatige vreugde van hunnen meester deelden. Later volgden die van oud-leerlingen, gemeente- en kerke- raadsledenen in den namiddag verzamelden zich ten zijnen huize zijne ambtsbroeders uit de naburige gemeentenmet hunnen schoolopziener den heer Dr. M. J. de Goeje en hun nen voormaligen schoolopziener den heer Dr. E. van der Ven. De heer A. van Leeuwenrustend onderwijzer alhier, sprak den jubilaris hartelijk en kernachtig toe. Mogen de gelukwenschenop dien dag den onderwijzer te Lisse door zoo velen met zooveel erkentelijkheid en warmte toegebracht, verhoord worden, opdat hij nog vele jaren tot een sieraad van zijnen stand en tot grooten zegen van zijne ge meente werkzaam blijve. Dat hij zich nog lang moge verheu gen in de achting en liefde zijner gemeente-leden opzieners en ambtsbroeders, opdat hij tot zijn laatste oogenblikken met lust en ijver zijn beste krachten blijve toewijden aan den edelen maar moeijelijken taak van onderwijzer der jeugd. Tot de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk van Julij 1863 zijn afgevaardigd: Prof. L. G. Pareau door de godgeleerde faculteit van de Groningsche Hoogeschool en door de provinciale kerkbesturenDr. R. C. H. Römer te Deyl en Enspyk voor GelderlandDs. B. Boers te Middel- harnis voor Zuid-Holland; Ds. R. J. Koning te Limmen voor Noord-Holland; Ds. B. A. Overman te Heinkenszand voor Zeeland; Ds. J. F. Wetter te Vreeswijk voor Utrecht; Ds. M. A. Jentink te Harlingen en D. A. Escher, ouderling te Dokkum voor FrieslandDs. G. Bruna te Hasselt en Mr. D. G. Kortebout van der Sluis, ouderling te Almelo voor Overijssel; Ds. J. Busch Keiser te Mensingaweer en Dr. E. J. Diest Lorgionouderling te Groningen voor GroningenDs. J. J. Swiers te Havelte voor Drenthe en Ds. M. Spruyt te Maastricht voor Limburg. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Bergschenhoek en te Gaast en F erwoude Ds. J. Boer Knotnerus teVriesen- veente Hazerswoude de kandidaat H. V. Hogerzeil en te Wijk bij Heusden Ds. L. Tiddens te Schoonrewoerd. Ds. M. H. Adriani te Cothen heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Oud-Loosdrecht aangenomen. Beroepen bij de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis alhier Ds. A. van den Oever te 's Gravenhagedie dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Grand-Rapido in de Staat Michigaan in Noord-Amerika door Ds. W. H. van Leeuwen, predikant bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Werkendam. Wij vernemendat de stadsopziener bij de fabricage- werken, W. F. van Hartrop zijn eervol ontslag uit die be trekking, integaan met 1°. Julij aanstaande, heeft verzocht. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding tot het bou wen van een bergplaats voor steenkolen bij de stedelijke gas fabriek is als minste inschrijver voor de som van f 7176 aannemer geworden J. P. Rietbergentimmerman alhier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Zatur dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 53°. Zondag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 62°, te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 65°, te 5 uur 64°, te 8 uur 60®, te 10 uur 56°. Maandag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 61°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 61°. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat de Sultan gedu rende zijn verblijf te Smyrna 250,000 piasters heeft geschonken uan de kerken en weldadige gestichten der Christengemeenten in die stad. Het dubbel van die sombenevens kledings stukken, tenten en vooral een grooten voorraad van levens middelen is op bevel van den Sultan uit zijn naam naar Rhodus gezonden. De tweede zoon van den Sultan zal voor de zee dienst worden opgeleiden is op de monsterrol van een der oorlogsbodems als ligt matroos ingeschreven. Sedert een paar dagen luiden de depêches omtrent den Poolschen opstand ongunstig voor Rusland. Niet dat de ge vechten bijzonder voordeelig geweest zijn voor de insurgenten de krijgskans is nagenoeg dezelfde geblevenzij verklaart zich nu eens voor deze dan voor gene; het zijn buitendien meestal weinig beteekenende ontmoetingen die tusschen de vijandelijke partijen plaats hebbenmaar de opstand breidt zich uit in de oud-Poolsche provinciën en daarin ligt het ongunstige voor Rusland opgesteld. De volgende bijzonderheden worden omtrent Garibaldi en zijn eiland medegedeeld. Sedert 1859 hebben 150 stoom- booten het eiland Caprera aangedaanwaar vroeger nooit een schip aanlegde; meer dan 16,000 personen hebben het eiland bezocht. Vier Napolitaansche schepen dragen den naam van Garibaldi. De generaal is peter over 4000 kinderen en 2000 jongens hebben bij den doop zijn naam ontvangen. Sedert drie jaren heeft hij voor een waarde van 14 a 16,000 frs. geschen ken ontvangen. Het zijn alle landbouw-werktuigendie voor het meerendeel uit Engeland afkomstig zijndaarentegen heeft hij in hetzelfde tijdperk voor meer dan een millioen frs. ge schenken geweigerd. Garibaldi heeft het eere-burgerschap van 90 stedendorpen en vlekken verkregenhij is eere-voorzitter van 120 vereenigingen. Hij bezit 21 eere-sabelswaarvan er 11 uit het buitenland zijn gezonden. Sedert 1859 zijn hem 3000 adressen van achting en gehechtheid aangebodeneigen handig heeft hij op 300 geantwoord; de overige antwoorden heeft hij onderteekend. Door de verbeteringen, die hij in de bebouwing zijner gronden op Caprera heeft aangebragt, heeft hij op dit oogenblik een inkomen van 300 frs. per jaar. Te Pesaro in Italië is een protestantsche kerk geopend geworden. Een metselaar Banchioni en een kleermaker Paolucci zijn aangesteld voor de dienst, de eerste als predikant, de tweede als hulpprediker. Op Rhodus zijn 22 dorpen en 2200 huizen door een aardbeving vernield. Binnen eenige dagen zal te Berlijn een merkwaardig rechtsgeding worden aangevangen tegen zekere Mader, eigenares van een groote restauratie aldaar. In vroeger jaren is zij ver oordeeld geworden wegens kindermoordtoen zij nog niet gehuwd was, later wegens diefstal en destijds maakte hare moeder door ophanging een einde aan haar leven; vervolgens heeft zij gevangen gezeten onder beschuldiging iemand door middel van vergift van het leven te hebben beroofd en brand te hebben gesticht, door welk onheil 8 personen zijn omge komen. Thans is zij weder in hechtenis genomen onder be schuldiging van herhaalde brandstichting, opligting, meineed

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2