Wijn-, Bier- en Kelderflesschen Buitenlandsch Nieuws. Advertenliëii. Promotlën aan de Leidsche Hoogeschool. Verder op nieuw in Depót ontvangen alle soorten van: alsmede verschillende Bierenals Echt Eheraan's Kitzinger, Jeffreys Strong Alle en Uïoord- Brabandsch Nieuwligt. nieuwen minister tot dat uit zijn handelingen zal blijken, welken weg hij aangaande dit kapitale punt gaat inslaan. Dat de heer Fransen van der Putte, indien hij overhelt tot het stelsel om Indie in Indie te laten regerendit stelsel ook in de Kamer zal voorstaandat hij vastheid van karakter genoeg bezit, om dan ook liever dadelijk weder aftetreden dan zich naar de #batig slot mannen" te plooijen indien die een ander stelsel verlangen: dat is het oordeel van iedereen hier, die Fransen van der Putte kent. De verwachting die men van hem koestert moge du3 eer gunstig genoemd worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 55", des avonds te 8 uur 53*, te 10 uur 53*. Woensdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 56°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 64*. Ten opzigte van den toestand waarin Langiewicz zich te Josephstadt bevindt, verneemt men het volgende. Hij be woont een kamer in het zoogenaamde commandantshuis: voor de deur, welke in een gang uitkomt, staat dag en nacht een schildwacht en voor de twee ramendie het uitzigt geven op de openbare straat, worden des nachts twee posten uitgezet. Beide ramen zijn met stevige ijzeren traliën voorzien. Slechts eenmaal in de 24 uren wordt hem toegestaan onder militaire bewaking, een wandeling in de vrije lucht te maken. Niemand mag den gevangene bezoeken zonder vooraf daartoe de ver gunning te hebben aangevraagd. Met het doel om elke poging tot ontvlugting te bemoeijelijkenmag geen gesloten rijtuig de vesting verlatentenzij het aan de poort door de wacht hebbende troepen naauwkeurig is geïnspecteerd. Te Olmutz bestaat het plan om de tegenwoordige dom kerk aftebreken en een nieuwe fraaijere in de plaats daarvan te stichten. De bouw zal in 20 jaren voltooid zijn. In de Hue des Molinets te Parijs had zich Zaturdag 11. een groote volksmenigte verzameld voor een huiswaaruit men vreeselijk hoorde schreeuwen, vloeken en kermen. Dat geraas kwam van de vierde verdieping, waarvan een der ven sters half geopend was. Spoedig werd het geheel geopend en waren de toeschouwers verstrooid, sommigen woedend, ande ren lagchend; de eerste hadden een massa dolle katten op het hoofd gekregen, die hen ter dege hadden gekrabt en gebeten. Politie-agenten drongen het huis binnen en kwamen spoe dig terug met een man die bijna naaktgeheel bebloed en in de grootste drift was. Men had alle moeite om hem mees ter te blijven. Ziehier wat er was gebeurd: De man was zekere S., oud-koopman en door verkeerde speculatie geruïneerd. Sedert eenigen tijd gaf hij blijken van krankzinnigheid, maar die ziekte was zoo weinig gevaarlijk, dat een persoon, die met hem woonde, gemeend had gerust eenige dagen op reis te kunnen gaan. Toen hij alleen was kreeg S. weder een aanval zijner ziekte. Hij wist op zijn kamer zooveel katten al3 hij magtig kon worden bijeen te verzame len deed ze allen in een zak en ging daarna te bed. Plotse ling ontwaakt door het geschreeuw dezer dieren, die uit den slecht toegebonden zak hadden weten te komen, meende hij toen hij hunne oogen in de schaduw zag schitterendat hij in de bel was, omgeven van een groot aantal duivels. Hij greep een groot mes en begon tegen de katten te vechtendie den strijd moedig volhielden en hem met wonden overdekten. Tel kens wanneer hij een van zijn vijanden kon grijpen wierp hij dien het venster uit. Men heeft den ongelukkige naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. Te Parijs heeft een jeugdige vrouw getracht zich van het leven te berooven, door met een kaars haar japon en rokken in brand te steken. Op haar gekerm schoot men ter hulp. Zy had reeds van de voeten tot de borst verschrikkelijke brand wonden bekomenen toch moest men haar met geweld de kaars ontrukkendaar zij telkens haar kleederennaarmate men ze bluschte, weder aanstak. De equipage van een te Liverpool liggend schip van de Koninklijke Marine stond 11. Donderdag op het dek, om de strafoefening bijtewonen van een matroos, die getracht had een anderen matroos, die onrechtvaardig door den kapitein van het schip veroordeeld was, te doen ontsnappen. De kapi tein gebood stilte en las het vonnis voor, waarna hij bevel gaf den matroos 12 slagen te geven, die daartoe op den zoo- genaamden bok werd vastgebonden. De ongelukkige kermde vreesselijk onder het slaan, maar toen het 12tal slagen gege ven was, gebood de kapitein hem nogmaals 12 toetetellen. De matroos kermde thans niet langer en moedigde aan om harder toeteslaan. De kapitein werd woedend en liet nog twee dozijn slagen geven. Eindelijk werd de matroos losgemaakt, zijn bebloede rug was één wond. - Zulk een wreedheid heeft plaats onder het oog eener regering, die wetten uitvaardigt tegen slavernij en het mishandelen van dieren. Uit een bekend gemaakte officieele opgaaf over het jaar 1861 nopens verschillende sterfgevallen in Engeland ontwaart men, dat in genoemd jaar 26 personen zijn gedood door den bliksem, 44 door spoorwegongelukken, 4 door watervrees, 11 het leven verloren door beulshanden, 63 door gebrek, 529 door krankzinnigheid, 258 door vergiftiging bij vergissing, 982 mannen en 365 mannen door zelfmoord, 2351 door ver drinken bij ongeluk, 524 mannen en 133 vrouwen door mis bruik van sterken drank, 15 mannen en 24 vrouwen door melancholie, 1 man door razernij, 2 vrouwen door schrik; 12,056 mannen en 15,317 vrouwen stierven door hoogen ouder dom; de oudste persoon die in dat jaar overleed was een vrouw in Flintshire, welke den ouderdom van 112 jaren bereikte. Een burger der Amerikaansche Unie heeft het kabinet van Washington indachtig gemaakt, dat de republiek zich voor het geval van een oorlog met Engeland geen groote kosten op den hal3 behoeft te halen tot de verdediging der havens, daar men bij de nadering eener vijandelijke vloot slechts van tijd tot tijd eenige vaten petroleum in het water heeft te wer pen en in brand te stekenom de schepen het binnendringen te beletten. Hij meent dat dit veel meer effect zou doen dan het geschut der havenwerken. 13 Mei. - Tot Doctor in het Romeinsch en Hedendaagsch Recht, den heer J. J. A. Schill, geb. te Batavia, met een academisch proefschriftgetiteldOver de drukpers in Neder- landsch-Indiè'. Getrouwd W. M. H. SANGER, Med. Chir. et Art. Obstet. Doctor te 't Qravenhage en M. F. HENKES. Leiden, 13 Mei 1863. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij gelegenheid van hun Huwelijk, betui gen de Ondergeteekendenmede namens wederzijdsche Betrekkingen, hunnen har- telijken dank. J. J. KONING, A. KONING, van deb Lee. Leïdebdobp, 10 Mei 1863. AZIJN Als Agenten van den Heer OTTERBEEK, Azijnfabrikant te Amsterdam, bevelen wij ons in de attentie van HH. Azijnverbruikers beleefdelijk aan. Wed. VAN HAANSBERGEN DUTILH Leiden, Oude Vest bij de Turfmarkt No. 1258.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3