Binnenlandsch Nieuws. verbonden zijn, die de medewerking van het Staatsgezag be hoeven. Zonder eenigermate zelfs het beginsel van een heer- schende Kerk te zijn toegedaan kan men toch de kerk niet afgescheiden van, veelmin boven den Staat beschouwen. Elk kerkgenootschap staat in den Staat, geniet bescherming en ondersteuning van den Staat, maar is ook verpligt zich te houden aan de wetten van den Staat, die tot hare erkenning en vrije beweging in den Staat betrekking hebben. Overvloe dige stof bestaat er, om in het Leidsch geschil de tusschen- komst des Konings interoepen opdat de volstrekte afscheiding van Kerk en Staat tot stand komeonder waarborgen voor het recht der gemeente. Z. M. heeft benoemd tot ridm. der 3de klasse bij het 4de reg. dragonders den 1ste luit. adj. E. D. Geukama Bak ker van het 1ste reg. drag., en de ridm. J. A. van Lobensels van het 4de reg., op verzoek, gesteld op non-activiteit; voorts bekrachtigd de benoemingen der beide afdeelingen van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, als: door de Na tuurkundige afd. tot voorzitter Dr. G. Simonstot ondervoor zitter Dr. C. J. Matthes, tot gewone leden Dr. J. Bosscha Jr. te Breda, Dr. N. W. P. Rauwenhoff te Rotterdam en Prof. P. L. Rijke te Leidenen door de letterkundige afdeeling tot voorzitter Prof. C. W. Opzoomer en tot ondervoorzitter Prof. W. Moll. H. M. de Koningin heeft den tuinman H. J. Tibboel van de Diergaarde te Amsterdam met een zeer fraaijen snuif doos van verguld zilver vereerd. Uit het wetsontwerp tot herziening der personele be lasting blijkt, dat de belasting op de huurwaarde bedraagt 6 pCt., van iedere deur of venster 68 cents, van iedere stook plaats 4 en 1 pCt. der waarde van het mobilair. Voor de gemeente Leiden is de belasting op de huurwaarde enz. niet verschuldigd voor gebouwen van f 33 huurwaarde. In de al- gemeene memorie van toelichting tot de ingediende wetsont werpen wordt de invloed op 's Rijks inkomsten aldus opgegeven: Afschaffing: belasting op paarden en dienstboden 1,600,000, idem op de brandstoffen 3,000,000, idem op de zeep 1,200,000 te zamen ƒ5,800,000; waartegen overstaat Verhooging: personeel 2,500,000, idem accijns gedistilleerd 3,000,000 idem accijns bier 500,000, te zamen 6,000,000. De gemeenten kunnen door den afstand der belasting op paarden en dienstboden voor 1,600,000 aan plaatselijke ac- cijnsen afschaffen. In het algemeen worden de minder gegoede klassen van lasten ontheven, om die op de meer gegoeden overtebrengen. De minister van Finantien is van meening dat daaruit ten «lotte blijkt, wat de Regering tracht te bereiken: 1°. Dat in het bijzonder de arbeidende klasse en zij die daarbeneden staan worden ontheven van drukkende belastingen op eerste levensbehoeften, zooals brandstoffen, zeep en azijn. 2°. Dat voor de nijverheid belemmeringen wegvallen, die in de drie zoo even genoemde accijnsen nog bestaanterwijl in de wetgeving op de bieren zoodanige wijzigingen zullen wor den gebracht, dat die tak van industrie gelegenheid hebbe zich te ontwikkelen. 3°. Dat de nieuwe belastingen, over het algemeen, gemak kelijker zullen te dragen zijn dan die, welke zouden worden afgeschaft. 4°. Dat men een belangrijken stap doet in de rigting van de afschaffing der plaatselijke accijnsen en het vooruitzigt be staat, dat men langs dien weg eenmaal tot een volledige af schaffing daarvan gerake. Waar zulke voordeelen zamen treffen, daar schijnt men over bezwaren te moeten heenstappen die, uit den aard der zaak, aan elke herziening van bet belastingstelsel verbonden zijn. Heden heeft de llooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van den proc.-gen. bij het hof in Noord-Brabant tegen een arrest, waarbij Mr. K. A. W. P. A. van Baerle is ont slagen van alle rechtsvervolging, ter zake van de hem ten laste gelegde mishandeling zijner wettige moeder. De Raad heeft dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof in Zeeland. Uit een officieelen staat aanwijzende de bevolking der gemeenten in de provincie Zuid-Holland op 31 December 1862 blijkt, dat de bevolking beliep 642,688 als: 308,858 mannelijk en 333,830 vrouwelijk, waaronder begrepen zijn: personen be- hoorende tot de landmagt 4180 mannen idem tot de zeemagt, met inbegrip van het corps mariniers, 471 mannen; krank zinnigen in gestichten verpleegd wordende 288 mannen en 413 vrouwen; en gevangenen 785 mannen (waaronder 432 mili taire gevangenen), en 302 vrouwen. Te Delft telde men 21,161 zielen, Dordrecht 23,238, 's Gravenhage 82,620, Leiden 37,339, Rotterdam 111,403 en Schiedam 16,014. Maandag heeft in het nieuw opgerigte sierlijke locaal aan de overzijde van de Koninginnegracht te 's Gravenhage, de jaarlijksche algemeene vergadering plaats gehad van aan deelhouders in den Zoölogiscben Botanischen Tuin. Daarin werd door den directeur Dr. Verwey een uitvoerig en belang rijk verslag geleverd, waaruit bleek, dat door het bestuur zijn aangekocht 101 dieren, meest alle geacclimateerd en tot ac- climatatie in den aangelegden tuin geschikt. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming van twee leden van het bestuur. Daartoe werden met groote meerderheid gekozen de heeren Dr. Vrolik en baron van Brienen, zoon van den overleden voorziter. In de vorige week werd te Oisterwijk een prachtige hoog- stammige eik, die in de opgewonden dagen van 1794 in vol blad voor het gemeentehuis geplant en door onze vaderen zeer in eere werd gehouden, publiek verkocht. Om dit historisch gedenkstuk te behoudenonderteekenden de voornaamste in gezetenen een verzoek aan het gemeentebestuur, doch te ver geefs. Bij de veiling echter deed niemand een bodslechts een spotvogel riep 10 cents. Omtrent den opgevischten ring wordt uit Hoorn gemeld dat hij voorzien is van het beeld eens Keizers, gekroond met de Keizerlijke kroonaan elke zijde bevindt zich voorts een hart. Deze beide harten zijn door een slang aan elkander ver bonden. Vermoedelijk is het beeld dat van Keizer Karei V. Maandag voormiddag ontstond te Ammerzoden brand, welke zich zoo spoedig ontwikkelde, dat binnen een uur tijds twaalf huizen in de asch werden gelegdde oorzaak is nog onbekend. Ten bewijze, hoe talrijk dit jaar de slakken zijn op het land, wordt gemeld, dat in de gemeente Giesendam bij den heer W. J. op een stuk aardappelland van slechts 46 roeden reeds 5173 slakken zijn gevangen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Apeldoorn Ds. J. W. Felix te Katwijk aan den Rijn. Dingsdag avond te half acht uur had in de stoomspin nerij van de heeren Gebr. Eigeman en Comp. in deVerwer- straat alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats. De zoon van den meesterknecht, een jongeling van 17 jaren, moest de groote pees van de wentelas overbrengen, deed dat met de voet, die door de pees werd gepakt en hem eenige malen rondom de as slingerde, zonder dat het mogelijk was spoe dig genoeg de machine te doen stilhouden. Op een deernis waardige wijze verwond, gaf hij te 9 uur den geest. Aan het algemeen overzigt van het Bat. Handbl. ont- leenen wij het volgende: De optreding van den heer Fransen van de Putte als minister van Koloniën heeft hier over het algemeen goed- noch afkeuring gevonden. De heer Fransen van de Putte heeft hier vele vrienden, die hem kennen als een voortvarend man met veel belangstelling voor Indie be zield; maar het is niet de persoon van een minister, die Indie goed of kwaad kan doen, het is het stelsel, het beheer over Indie niet alleen in de algemeene beginselen, maar ook in de bijzonderheden van bestuur, van uit Nederland te willen voe ren dat zoo verderfelijk voor Indie werkt. Men ziet het be wijs o. a. in de vertraging, die de afdoening der concessie voor den spoorweg ondervindt, alleen door de zucht om aan al wat van hieruit wordt voorgesteld, in Nederland te pluizen en waarbij het axioma "time is money" geheel en al uit het oog wordt verloren. Men wacht hier met het oordeel over den

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2