N°. 990. Vrijdag 15 Mei. A0. 1863. Wat is Waarheid t Wat is dan op dit oogenblik te wenschenP Dat de Her vormde gemeente hare sints een halve eeuw geschonden rech ten doe gelden en handhaven, waarin zij steun vindt bij het Staatsgezag en waartoe geen rechterlijk vonnis vereischt wordt. Zij organisere zich als een echt Christelijke, protestantsche, hervormde gemeente naar haar presbyteriaal of, zoo men wil, democratisch karakter. Haar kerkbestuur worde gebouwd op het fondament van zelfstandige regelingzoodat op het kerkbestuur in de gemeenten volge dat over meerdere in elkanders nabijheid gelegene gemeentenen deze tot een provinciaal ressort wor den vereenigd. Die regeling omvatte het bestuur der stoffelijke belangen, zoowel godsdienstige als geldelijke; maar met een meer doeltreffende afscheiding dan in het reglement van 1861 dat de kerkeraad vaststelde en waaringelijk van zelf sprak het Kerkeraads-element sterk domineerde. Wij zouden het bovendien als een hoofdvoorwaarde stellen, dat er wat meer orde en regel gebruikt werd bij zulke alge- meene verkiezingengelijk op staatkundig gebied alles steeds met eerlijkheid en orde plaats vond. In dien tijd is gebleken dat er by den Leidschen Kerkeraad geen behoorlijke registers zijn aangelegd en bijgehouden betreffende de gemeenteleden daar men de zoogenaamde stembriefjes als strooibilletten hier en daar in de huizen van ingezetenen van verschillende kerk genootschappen heeft bezorgdzoodat ze bij velen een bestem ming kregen, alsof het waren aankondigingsbilletten van kermis vermakelijkheden. Even als het gemeentebestuur, kan ook de Kerkeraad behoorlijk lijsten opmaken en ter inzage leggen en de gelegenheid geven daartegen bezwaren intebrengen. De laatste tijden hebben evenwel openbaar gemaakt hoe weinig zorg zelfs besteed wordt aan het houden der aanteekeningen van het verhandelde in kerkeraads-vergaderingen en de waar- beid van het spreekwoord wordt bevestigd: «als de kok en de keukenmeid kijven enz." Er is op dat gebied zeer te hervor men en te verbeterenwant alles heeft den schijn van een verward huishoudeneen onvermijdelijk gevolg van handelingen zonder regel en ordezonder eerbiediging van ieders rechten zonder getrouwe handhaving van ieders pligten. Nu is de gemeente door al de geschillen rijp geworden voor de onbelemmerde uitoefening harer rechten en zij benoeme Kerkeraadsleden zoowel als Kerkvoogden, Nu late men aan haar over te beslissenwat in verkiezingen van gemeenteraads leden sedert 12 jaren is geschied, wie de geschiktste is en het meeste vertrouwen verdient, lettende op verschil in godsdien stige rigting of niet, gelijk zij deed ten aanzien van staat kundige kleur. Er is geen de minste vrees voor wanorde of scheuring, want erger kon het niet komen dan nu door de handelingen des Kerkeraads in de stille weken voor Paschen. Er is zooveel ophandendat in den bestaanden toestand ver andering brengen zalzoodat men dien geleidelijk kan voorbe reiden. De gemeenteleden zijn door al die langdurige kerkelijke geschillen gekomen tot bewustheiddat in de trouwe uitoefe ning hunner rechten tevens naauwgezette pligtsvervulling ligt. Men moge ons van eenzijdige beoordeeling beschuldigende waarheid is onbedekt gewordeDwant niemand heeft tegen onze bewering of liever grondig betoog, dat de Kerkeraad zich in zulke geschillen niet mag mengen partij getrokken. Wat we hebben gezegd, is niet tegen gesproken en is ook voor geen tegenspraak vatbaar. Men heeft lang zijn voordeel kunnen doen met de algemeene onverschilligheid omtrent het kerkelijk recht en er niet aan gedachtdat men op dat gebied treden zou. Een eenvoudige en voor iedereen begrijpelijke toelichting was voldoende om de gemeenteleden beter intelichtenen daarom kan men ook ten aanzien der rechterlijke beslissing, die inge roepen werd, gerust zijn. Gelukkig bezitten we op burgerlijk gebied in het rechterlijk gezag een onschatbare waarborg voor het behoud van recht en den zegepraal der waarheid. Dat is het plechtanker onzer hoop, dat het openbaar gezag niet gedoogen kan een schending der pligten waaraau rechten LEIDSCH Dose Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën1-6 regels 0.7h Tedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 n. 17 m.; 3 u. 49 mi; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 36 m.; 10 n. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 n. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7>. uur's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op Onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdag3 van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusan dagelyks van 9—1 unr en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot.)

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1