Buitenlandsch Nieuws. Onder Hoogland by Amersfoort een hevigen brand uitwaar door binnen één uur tijds zes woningen geheel werden in den asch gelegd. Door spoedig aangebragte hulp is de Protestant- sche kerk en verdere belendende gebouwen gespaard gebleven, 't Schijnt, dat het onheil is ontstaan in houtkrullen op een zolder der verbrande woningen aanwezig. Donderdag had in Diligentia de laatste vergadering ge durende dit jaargetijde plaats van de afdeeling 's [Gravenhage der vereeniging tot afschaffing van den sterken drank. De voorzitter Mr. K. T. baron van Lijnden opende de vergade ring met een toespraakwaarin hij met nadruk wees op het doel dezer bijeenkomstvooral met het oog op de aanstaande kermisdie de volgende week invalt. Het zal wel onnoodig zijn te zeggendat zijn toespraak een gemoedelijkeen ern stig woord was. Hierna traden als sprekers op de heeren Ver veen Ds. Gunning en Ds. Schuurman, die in niet minder krachtige en roerende woorden dezelfde vermaning tot het talrijk aanwezig publiek rigtten. Aan het slot dezer bijeen komst werd door den voorzitter medegedeelddat hij benevens eenige andere heeren de residentie zullen verlaten om zich naar Madrid te begeventen einde overtebrengen het bekende adres aan H. M. de Koningin van Spanje, onderteekend door 35,000 Nederlandsche vrouwen, waarbij aan H. M. gratie wordt verzocht voor Matamoros en eenige andere personen die wegens bijbelverspreiding tot gevangenisstraf zijn veroor deeld. De Nederlandsche commissie zal zich aansluiten aan gelijksoortige commissien uit Frankrijk Beijeren, Denemarken Wurtembergenz. Zooals men weet bevindt zich reeds een der kinderen van de vervolgden te Alkmaar, terwijl nog an dere kinderen van deze ongelukkigen aldaar worden verwacht. Dr. A. Capadose van 's Gravenhage heeft met zijn echt- genoote Manuel Matamoros in de gevangenis te Grenada be zocht en bleef aldaar drie dagenden meesten tijd in de ge vangenis doorbrengende, waarop hij naar Madrid vertrok. Te Grenada aangekomen Vrijdag 17 April bezocht hij da- gelijkt Matamoros in de gevangenis en vóór zijn vertrek naar Madrid op Dingsdag 21 April werd aldaar onder de leiding van Matamoros het H. Avondmaal gehouden. Volgens latere berigten is deze laatste veroordeeld tot 9 jaren galeistraf, tot altijddurende onbekwaamheid voor iedere staatkundige betrek king, volstrekte ontzegging voor geheel zijn leven van het recht tot het geven van onderwijs en tot het betalen der pro ceskosten. Men heeft te Assen plan een doopsgezinde gemeente te stichten. Ds. F. Hage te Nieuw-Loosdrecht heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Hazerswoude bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Almelo Ds. C. G. de Moen te Doesburgh. De arrondissements-rechtbank te Leiden heeft Vrijdag 3 personen, ingezetenen dezer gemeente, schuldig verklaard aan feitelijk verzet tegen en beleediging van agenten van policie, bij gelegenheid hunner aanhouding tijdens zij zich in kenne- lijken staat van dronkenschap op de openbare straat vertoon den en hen veroordeeldde eerste tot 3 maanden de tweede tot 2 maanden gevangenisstraf en de derde tot een geldboete van f 25 met de kosten. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 52®, te 10 uur 48". Zaturdag morgen te 5 uur 45', te 8 uur 14', te 12 uur 68', 's namiddags te 4 uur 75*. De Staats-Anzeiger deelt de benoeming van Dr. August Hirsch te Dantzig tot gewoon hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit der Berlijnsche Academie mede. Dit is bij deze Uni versiteit het eerste geval dat een artszonder alvorens privaat docent en buitengewoon hoogleeraar geweest te zijn, rechtstreeks tot gewoon hoogleeraar benoemd word. Gelijk men weet was Dr. Hirsch oorspronkelijk Israëliet, maar ging eenigen tijd geleden tot het Christendom over. De Senaat der Universiteit te Jena nam den 17 Maart jl. het volgend besluit: «Wij hebben wel eens gehoord, dat de kannibalen, ^elke op zwarten als op verscheurend gedierte jagt maken, om ze té vangen en in slavenketenen teboeijen, zoogenaamde bloedhonden op de vlugtenden aantehitsenmaar nimmer hebben wij gehoordveelmin geziendat in beschaafde kringen een mensch met gezonde zinnen zijn hond op men- schen als op wilde dieren aandrijft. Dat een verstandig en aan de wetenschap zich wijdend mensch tot zulk een handeling in staat isdaarvan hebt gij Ferdinand Kundertstudent uit Riga, thans het bewijs geleverd, daar gij louter voor de grap uw kolossale hond op slagterswijze hebt aangehitst op een 14jarig meisje en op een oude gebrekkige vrouw. Tot straf voor die gruwzame ruwheid wordt gij voor den tijd van twee jaren uit de stad en omtrek van Jena verbannen." Prinses Marianne der Nederlanden is met de paketboot van Rome te Marseille aangekomen en bevindt zich thans te Parijs. In diplomatieke kringen te Parijs wordt de Prins van Reusseerste secretaris der Pruissische ambassade aldaar, ge noemd als den aanstaanden opvolger van graaf Oriolla, by het Hof van 's Gravenhage. Men heeft berekent, dat in Belgie 250,000 kinderen worden gevondendie geen onderwijs genieten. Een blad van Charleroi verhaalt het volgende: M. Z. ont ving voor eenige dagendoor middel van een bediende van G., een paar uitmuntende konijnen. Na het geschenk in ontvangst te hebben genomennoodigde hij den bediende uit om zich wat te verpoozen van de groote wandeling die hij gemaakt had terwijl hij hem bier, brood, boter en een kolossale Hollandsche kaas deed voortzetten. De bediende liet zich geen tweemaal noodigen en in een ommezien was het vier vijfde gedeelte der kaas verdwenen. Mevrouw Z. kwam bij toeval de keuken binnen en bemerkte tot haren schrik dat de kaas bijna verzwolgen was. Onmid- delijk waarschuwt zij haar man en verwijt hem zijn onvoor* zigtige gastvrijheid. «Wanneer er nu iemand komt - eindigde zij - kunnen wij geen kaas voorzetten." Dat is waar, ant woordde M. Z.; maar laat bij begaan, ik zal het overschot trachten te redden. Z. loopt naar de keuken en staat weldra tegenover den ver slinden Wel vriendje, dat schijnt je goed te smaken? -Uit muntend mijnheer, zoo als gij ziet. Nogthans moet ik u voor iets waarschuwen, namelijk datwanneer men veel van die kaas eet, men niet meer kan spreken. - Is het waar, mijnheer? - Zeer zeker. - O, duizendmaal dank mijnheer, wat een gelukt De boer steekt dit zeggende het overschot in zijn zak, en voegt er bij: Dat zal ik mijn vrouw voorzetten, die met geen mogelijkheid tot zwijgen is te brengen. In de Dingsdag gehouden zitting van het Huis der Ge meenten te Londenverlangde de kolonel Dunne te vernemen, welke maatregelen waren genomenom herstel te bekomen wegens de slechte bejegening den kapitein Melville White van de zijde van het gouvernement Peru aandaan. De Heer Layard erkendedat gemelde kapitein in Peru op de schandelijkste wijze is behandeld, en dat het gedrag der gerechtshoven aldaar tot schande der instellingen daar te lande strekte. De rechtsgeleerde raadslieden van Koningin Victoria hebben de zaak onderzocht, en de meening uitgedrukt dat een som van 4500 van het Peruaansche gouvernement moest gevorderd wordenwegens de mishandelingenden kapitein White aangedaan. Deze heeft daarmede echter geen genoegen genomen en een memorie ingeleverd, waarbij 292,174 wordt gevraagd. (Gelach.) In die memorie wordt voor vier hevige kolfstooten met het geweer 3200; voor een vuistslag door een soldaat 1000; voor onderscheidene bajonet-steken 4000; voor schoppen in den onderbuik 2000; voor vijf dagen slecht voedsel in de gevangenis 5000; voor verlies aan gezondheid 20,000, enz., gevraagd. Het gouvernement beeft niet ge meend die vraag bij het Peruaansche gouvernement te kunnen ondersteunenmaar is geneigd de kwestie aan het oordeel van scheidslieden te onderwerpen en daar het Peruaansche gouver nement tot dit laatste ook gezind is, hoopte de Spr. dat de zaak tot een schikking zou komen. Zaturdag jl. heeft de gezant der Vereenigde Staten te Londen een deputatie van Engelsche arbeiders-vereenigingen ontvangen, die hem kwam betuigen, dat de groote meerderheid van de arbeidende volksklasse in Engeland de negerslavernij

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2