Buitenlandsch Nieuws. houdt de predikant een lijkrede op den afgestorvenewaarvoor f 3 a f 5 wordt betaald, terwijl hij zich ook onder de ge- noodigden ziet geteld en dan aan tafel gebed en dankzegging verrigt. Niet altijd echter geeft de predikant aan die uitnoo- diging gehoor. Vroeger werd voor een lijkpreek op Zaturdag het dubbele geld betaaldomdat dominó dan moest studeren. Het is een goed teeken des tijdsdat in sommige dorpen de begrafenismaaltijden worden nagelaten. Onderscheiden predi kanten gebruiken daartoe al den invloeddien zij op de leden der gemeente kunnen uitoefenen. Te Dussen in Noord-Brabant leeft nog Annegje Kind die in 1762 te Ernmikhoven is geboren en nog in het bezit van hare verstandelijke vermogens is, van een goed gehoor, van hare tanden en van een goede gezondheid. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant heeft na afgelegd examen onder de kandidaten tot de H. dienst opgenomen de heer E. Kistkandidaat in de godgeleerdheid van de Leidsche Hoogeschool. Op den 29sten April jl. zijn de heeren C. de Best en B. Veenstra geëxamineerd en als zendeling-leeraar geordend door de vergadering van curatoren en docenten der Theolog. •chool te Kampen. Beiden zijn bestemd voor de zending naar Suriname, en den volgenden dag bevestigd. Hun vertrek der waarts is bepaald op 15 dezer. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Sneek Ds. J. M. Kolft te Dalfsen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 44°. Vrijdag morgeu te 5 uur 42", te 8 uur 50", te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 62°. Uit Lemberg wordt gemeld dat een aantal van 80 kna penongeveer vsn 12 a 14 jarigen leeftijd, het ouderlijk huis heeft verlaten, met het doel om zich bij de insurgenten aan te sluiten. Men hoopt dat het aan de autoriteiten zal geluk ken dit plan te verijdelen. Het was intusschen zoo goed aan gelegd, dat het voornemen om naar Polen te trekken een geheim is gebleven tot na de ten uitvoerlegging. Aangaande de pleizier-gezelschapsreis per stoomboot van Weeneu naar Konstanstinopel vice versa, waarvan de deelne mers kortelings zijn teruggekeerd, zijn een menigte anecdotes in omloop. Onder anderen wordt het volgende verhaald. Een der reizigers was vóór Kontantinopel onvoorzigtig in een boot gestapt, om naar den wal te roeijen, doch viel uit de boot in het water. De Turksche schipper greep onmiddelijk naar het hoofd des dreukelings en hield in zijn handen een pruik. Ten hoogste verbaasd en denkende dat hij den man eeu stuk van het hoofd had afgerukt, bleef de Turk de pruik in de hoogte houden, al roepende: Allah! Allah! Gelukkig voor den rei ziger was deze een goed zwemmer en had dan ook spoedig zeer blootshoofd den wal bereikt. Een zestigjarigen tamboer der nationale garde te Parijs, had zijn vader bijna niet gekend. Deze had zich langer dan een halve eeuw geleden naar Indie begeven en zijn vrouwen kind aan hun lot overgelaten. Dezer dagen werd de tamboer bij een notaris ontbodendie hem bekend maakte dat zijn vader was overleden en hem 35 millioen francs nagelaten had. De tamboer werd eerst een weinig bleekwischte daarna een paar tranen af en riep eindelijk uit: nWelnu, dan zal ik mijn kalfsvellen trommel maar tegen een effecten-trommel ver ruilen.1' Men moet een ware Stoicijn wezenom bij zulk een gelegenheid nog een woordspeling te kunnen uitdenken. Woensdag morgen trokken verschillende Spahis de aan dacht lot zich op hunne wandeling door de straten van Parijs. In hunne rooae mantels gehuld en statig voorloopendedoen zij denken aan de deftigheid der Romeinsche Senatoren. Voor het meerendeel begaven zij zich naar den Zoölogischen tuin om een bezoek te brengen aan hunne landgenootende leeu wen, hyena's, panthers, tijgers enz. De inschrijvers op de Turksche leening bekomen slechts 10 pCt. van hunne inschrijving. Vervolg en slot van het berigt omtrent den mislukten aanval op Charleston. Thans volgt eéii periode van slechts 30 minuten, welke het toppunt der hitte van het gevecht uit maakten. De voornaamste periode van het gevecht waren deze verschrikkelijke 30 minuten. Zulk een vuur zag men vroeger zeker nooit. De gepantserde schepen zijn in het middenpunt van het geconcentreerde der genoemde vijf ontzaggelijke v\ er ken en deze schoten met het zwaarste kaliber. Toen het bevel gegeven werd op de bewegingen van het vlaggeschip niet te letten, liet de koene Rhind zijn vaartuig, de Keokuk, tus- schen de andere doorgaanen legde zich oogenschijnlijk op een afstand van naauwelijks 500 yard voor fort Sumter. Digt achter hem kwam de Catskillvervolgens de Montouk en daarna de overigen. De geheele vloot rigtte haar vuur bijna uitsluitend tegen fort Sumter. De Nahaut bekwam in het geheel 30 schotendie verscheidene gaten in het dek en de boorden boven en beneden den waterspiegel veroorzaakten. De gevaar lijkste slag trof echter het stuurhuiswaar door een zwaren kogel verscheidene bouten werden uitgeslagen. De Passaic be kwam 20 a 30 schoten. Het hevigste schot was een groote kogel die den toren trof, een groot gedeelte van het ijzer uitholde, alle elf platen vernielde en vervolgens zijn kracht op het stuurhuis, dat boven het torentje is, verspildewaarin hij een drieduims gat maakte en zulk een schok aan het stuur huis gaf, dat het dak drie duim hoog opgeligt werd. Was de kracht niet door den toren gebrokendan zou de kogel re gelrecht door het stuurhuis gevlogen zijn. De Nantucket werd, buiten een aantal kwetsuren aan den toren, zoo gehavend, dat de geschutpoorten niet meer geopend en daardoor zijn ka nonnen van 15 duimen niet gebruikt konden worden. Deze zijn naar het model van den Monitor gebouwd. De anderen bekwamen eveneens meer of minder schoten, hoewel zij niet buiten gevecht gesteld werden. Wat ooit de volmaaktste artillerie en de onvermoeidste ijver kon doen om de voorbijvaart van een vloot onmogelijk te maken, is hier geschied. De stad is onneembaar; Sebastopol wasdaarmede vergelekenniets. Onze vloot is slechts in den ingang van de haven geweest, maar kon daar niet binnen komen. De volkomen ongenoegzaamheid onzer vloot om alleen Charleston te nemen, kan niet ontkend worden. Men bedenke slechts: de Keokuk werd zoo doorschoten dat hij, hoewel hij naar zijn ankerplaats gebragt werd, zonk; de overige vier ge pantserde schepen zijn wel is waar niet zoo zwaar gehavend, dat zij niet gerepareerd kunnen worden, doch zij zijn voor een geruimen tijd niet in staat dienst te doen en deze vrees- selijke uitslag, het buiten gevecht stellen van onze halve vloot werd in niet minder dan een half uur verkregen. OFFKJHHDL NIIDlWi. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning aangevraagd door Jan van Heukelom Jr., fabriekam wonende alhier, tot het doen plaatsen van een stoomwerktuig met ketelin het pand gelegen tusschen de Langegracht en de Binnenvestgracht, geteekend Wijk V, N°. 768rood, Ka dastraal bekend Sectie B. N°. 437en door Paulus Chaudron Jr., binnen deze gemeente woonachtig, om het perceel in de Sint Jozephsteeg, geteekend Wijk VI, N°. 384 en 385, tot paar denstal en tot bergplaats van hooi te mogen inrigten. De eigenaars en bewoners der naastbijgelegen en belendende panden zijn, ten opzigte der inforrnatiën de commodo et in- commodo, opgeroepen, om zich in hun belang te vervoegen op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den Uden Mei des voormiddags te 11 uur. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 4den Mei 1863. 16 wegens op de openbare straat zich in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 5 wegens het rijden over de klinkerstraat. 1 wegens het verontreinigen der straat. 3 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het rijden door de Vrouwensteeg in een verkeerde rigting. 1 wegens het rijden met een kar bespannen met ongemuil bande honden. 1 wegens overtreding van art. 315 der algemeene politie verordening.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3