Binnenlandsch Nieuws. waarloosde huisgezinneneene tot aan dierlijkheid grenzende levenswijze, men zal die overal aantreffen; maar het is de vraag, of de ware oorzaak schuilt in vroegtijdigen arbeid en in den arbeid op groote fabrieken. Arbeid van kinderen is nuttig en noodig om ledigheid en wat niet altekeeren; maar die machinale hulp, die van kinderen bij het werken van atoominrigtingen wordt geëischtis geestverdoovend bovendien wat is hunne toekomst? Er zijn fabriekanten, die tot op ze keren leeftijd en tot een vast maximum van loon kinderen bezigen en weder wegzendenwanneer zij dien leeftijd hebben bereikt of meer billijk loon vragen. Zal de wetgever, de alge- meene of plaatselijke, daarin voorzien? Hoe kan het algemeen belang in dit opzigt worden bevorderd, wanneer zoovele bij zondere belangen van verschillenden aard daarmede onafschei delijk verbonden zijn? Z. M. beeft benoemd tot burgemeester der gemeente Ubbergen Jhr. F. A. J. Dommer van Poldersveldt en der ge meenten Middelie, Kwadijk en Warder H. Snijder; voorts tot 1ste luits., bij den plaatselijken staf den 2den luit. J. G. F. Wollweber piaatsel. adj. der 2de kl. te Leiden; bij het lste reg. infanterie den 2den luit. W. Hingman, bij het 2de reg. den 2den luit. P. J. C. A. Komijn, W. M. van Eek, H. J. Verboom en C. A. Rombach; bij het 3de reg. den 2den luit. J. K. Keuchenius; bij het éde reg. den 2den luit. A. L. Goffin B. van Erp Taalman Kip en M. W. Jaeger; bij het 5de reg. den 2den luit. W. A. J. van der Hurk; bij het 6de reg. den 2den luit. E. B. H. Frackers; bij het 7de reg. den 2den luit. J. M. Sanders; bij het instr.-bat. den 2den luit. F. J. Meijer en bij het 3de vest. artillerie den 2den luit. J. B. van den Heuvell llijnders. Men zegt, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd den minister van Binnenl. Zaken, Mr. J. R. Thorbecke, te bevorderen tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. H. M. de Koningin heeft aan den heer P. J. Verbraak portier aan 's Konings Paleis, als blijk van achting jegens zijn SOjarige zoo militaire als burgerlijke trouwe dienst doen geworden een prachtige pendule met sierlijke vazen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd aan den heer H. A. M. Roelants te Schiedam, een prachtig geschenk te doen toekomen (een zeer fraaije gouden snuifdoos) als een bewijs van hare erkentelijkheid voor het door dien heer aan geboden pracht-exemplaar zijner uitgave van een nieuwen Sta- ten-Bijbel. Naar wij vernemen zijn thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal eenige der wetsontwerpen die in verband staan met de herziening van het belastingstelsel ingekomen. Zij zul len aanstaanden Dingsdag bij de hervatting van de werkzaam heden der Kamerter tafel worden gebragt en ter overweging naar de afdeelingen verzonden. De plaatselijke commissie tot oprigting van een Natio naal gedenkteeken voor 1813 te Groningen heeft aan Z. K. H. Prins Frederik op nieuw de ontbinding der hoofdcommissie gevraagd, om de uitvoering van het door haar aangegeven denkbeeld overtelaten aan meer wezenlijke vertegenwoordigers der Natie, maar heeft toch tot afgevaardigde benoemd Mr. Wijckerheld Bisdom. De minister van Staat, J. J. Rochussen, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie enz., bevindt zich thans te Parijs. Bij arrest dd. 30 April jl. heeft het provinciaal gerechts hof van Groningen het vonnis van de arrondissements-recht- bank te Groningen, tegen Simon van Hasselt te Leek, ge wezen ter zake het verkoopen van kattenvleesch voor schapen- vleeschalleen met betrekking tot de opgelegde gevangenis straf van 3 maanden vernietigden deze veranderd in een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. Te Middelburg is Velleman, van Zierikzee, wegens 't afleggen van valsche getuigenis in een boetstraffelijke zaak veroordeeld tol 2 jaar correctionele gevangenis. Bij het Instituut voor Doofstommen te Groningen wor den thans weder de noodige maatregelen genomen voor de op neming van nieuwe kweekelingen bij het begin van den aan staanden kursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doof stommen die in Augustus e. k. den ouderdom van zes jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Aan de ouders, die zulks mogten verlangen, kan ook toegestaan wor den hunne kinderen ten hunnen koste buiten het instituut te doen verplegen zoodat deze dan als externes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen worden gratis gehuis vest, gevoed en onderwezen. Behalve die doofstommenwelke reeds bij het instituut zijn aangegeven, bevinden zich onge twijfeld in ons land nog velen, die wel in de termen vallen, om geplaatst te wordenmaar voor welke nog geen aanvrage is gedaan. In het belang dier kinderen, voor wie elk jaar ver zuim een onherstelbaar nadeel is, wordt elk, die met hun bestaan bekend is, verzocht, het zijne toetebrengen, teneinde zij niet langer van het hun zoo noodig onderwijs verstoken blijven. Een kennisgeving aan de directeuren van een depar tement van het instituut, of aan de hoofd-directeur te Gro ningen, is voldoende, om de noodige inlichting aangaande hetgeen er verder vereischt wordt, te ontvangen. Wegens de nabijheid van den nieuwen kursus is eenige spoed allezins noo dig, daar in den regel alleen bij den aanvang van het school jaar nieuwe kweèkelingen opgenomen kunnen worden. Allerwege worden toebereidselen gemaakt voor de ker mis, die Maandag aanstaande te 's Hage wordt geopend. On der anderen is er overgevoerd een zeer groote olifant, ter zwaarte van omstreeks 6000 kilo's. Het sterk en goed voor ziene hok had mede een aanzienlijk gewigt, men zegt 4000 kilo's. Een en ander is in een met vier paarden bespannen voertuig van Rotterdam naar de residentie getransporteerd. Woensdag had te 's Hage een tragisch-komisch voorval plaats, dat nogthans vooralsnog gelukkig is afgeloopen. Een verliefd bruidspaar begaf zich gearmd op weg naar het gemeentehuis om door den band des huwelijks vereenigd te worden. Het spreekt wel van zelf, dat zij naar behooren uit- gedoscht waren en er niets aan hun geluk ontbrak. Maar he laas! geen wereldsch genot is onvermengd; naauwelijks waren zij eenige schreden voorwaarts gegaan of zij werden achter volgd door een minder met hun plan ingenomene moeder, die luidkeels en ten aanhoore van ieder, die zulks maar hooren wilde, tegen de huwelijks-vereeniging, om welke reden dan ook, protesteerde. Dit bracht niet alleen bij het langzamerhand aanwassende publiek een buitengewone vrolijkheid teweeg, maar tevens ook een allergrootste verwarring tusschen de aanstaande echtgenooten. Immers de bruid zag men eenige oogenblikken later zich losrukken uit den arm haars bruidegoms vervolgens zich ontdoen van haar mooijen trouwhoeden haar aanstaande in den steek latende zich heen spoeden naar de woning van haar moeder. Gelukkig echter dat genoemde dag bestemd was om niet minder dan vijftig paren in den echt te vereenigen, en dat zij daardoor den tijd hadden,, om thuis alles weder byteleg gen op nieuw den weg naar het raadhuis inteslaan en voor de ambtenaar van den burgerlijken stand de zitting opgehe ven had, zich door dezen, in weerwil der moederlijke oppo sitie, te laten trouwen. Er was intusschen een ander bruidspaar op weg naar het raadhuis met hetzelfde doel, maar de bruid werd door een ongesteldheid zoodanig aangetast, dat het bruidspaar genood zaakt werd huiswaarts te keeren. Na verloop van eenigen tijd ging evenwel de bruidegom naar het bureau van den burger lijken stand, slechts door twee getuigen vergezeld, om aan gifte te doen der geboorte van een kind van het mannelijk geslacht. Als er in sommige dorpen van Drenthe een landman sterft, brengen de welvarendste boeren boter en een ham de minder welgestelden alleen boter. Als het lijk ter aarde is besteld, blijven allen die mede grafwaarts gingen, eten, en wel groene erwten en ham met rijstenbrijterwijl op den vol genden dag zij die een ham bragtenten tweeden male komen dineeren. Op die maaltijden wordt kolossaal gegeten en menigeen toontdat de droefheid zijn eetlust niet bedierf. Hier en daar

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2