Buitenlandsch Nieuws. Uit de brief uit Moeara-Boea (Oostkust van Sumatra) wordt nog bet volgende medegedeeld: «Ik zal u niet behoeven te zeggen dat ik dien dag van 's Konings verjaardag zeer op* gewonden was. Zoo iets had ik nog nimmer geziennoch had ik eenig denkbeeld van zooveel rijkdom en zooveel schoon heid, want hoe ook het oog verblind werd door den glans der edelgesteenten, dit alles werd verduisterd bij de verrukke lijke schoonheid van velen dier jonge dochters. Die heerlijke Oostersche oogendat schoone loshangende gitzwarte haar, de bruine tint, welke door den glans der juweelen zoozeer uitblonk, die ongedwongen, niet door keurslijven ingesloten, vormen, deed haar schoonheid bijzonder uitkomen en meer nog de bevallige Oostersche dansen. Men waande zich in een dier verblijven, welke ons in de Duizend en één Nacht zoo verrukkelijk worden afgeschilderd. De jeugdige dames dragen op het hoofd een kroon of hoofdtooisel van goud of zilver met een diamant in het middenhet haar opgebonden en vastgehecht met juweelen spelden. Zoodra zij beginnen te dan sen, worden de haren losgemaakt, om de schoonheid nog meer te doen uitkomen. Om den hals dragen zij kettingen van zilver of van gouddraad, waaraan guldens en rijksdaalders hangen: ik heb er een gezien, die op deze wijze voor ruim f 200 aan den hals had hangen. Het zal u bespottelijk voor komen, doch het misvormt niets. Aan de banden hebben zij vele ringen en aan de toppen der vingers zilveren dopjes, puntig toeloopende, hetgeen onder het dansen een zeer aardig effect maakte. Aan de armen hebben zij overigens zoo hoog mogelijk braceletten, uitsluitend van zilver. Zij zijn gekleed in een soort van rok, vastgehecht met een gouden band van 13 a 14 vierkante breede schakels, elk ingelegd met diaman ten. De rokken zijn zoo lang, dat zij nog plaats overlatende dikwijls meest bevallige voetjes te laten zien. De rokken zijn weder van de prachtigste zijden en satijnen stoffen, met goud en zilver geborduurdalles haar eigen werk. Verder hebben zij een lange sjerp ombekend onder den naam van slemdang en aan gemelden band vastgehecht door een knoop, dikwijls van edelgesteenten. «In de zaal of liever in de overdekte loods, met groenen allerlei bloemen opgesierdzaten de dames van de verschil lende plaatsen naast elkander, om door hare dansen en ge zangen het feest opteluisleren. Over haar zaten de verschil lende hoofden, en onder een verhemelte de civiele gezagheb ber en de militaire autoriteiten in groot tenue. De Europesche bezetting was mede in groot tenue tegenwoordig. «De dansen der dames bestonden in bewegingen met han den en ligchaamafgewisseld door het kleppen der zich toe vouwende of openslaande waaijerswelke mede van zeer groote waarde zijn. De bewegingen zijn zeer gracieus en dragen bij om de schoonheid der vormen te doen uitkomen. Elke dans gaat met gezang gepaard; de stemmen zijn niet van de aan genaamste, de muziek is als alle Oostersche muziek levendig maar veel bom bomdoch bij al het oogverblindende moet ook het oorverdoovende gevoegd worden. Vele gezangen be helzen heldenfeiten der voorouders of van de tijden, toen de inlanders door de kompagnie tegen hunne vijanden geholpen werden. Zoo hoorde ik met veel genoegen een opsomming der daden van de mannen van den kampong Mintjekabo, tijdens zij met de kompagnie vereenigd waren om vijanden afbreuk te doen, zijnde dit de eenige bewoners dezer strekendie nog nimmer de wapenen tegen ons keerden. «Wij (de Europesche bemanning) werden ten huize van den eivielen gezaghebber op de heerlijkste gerechten en fijnste wijnen onthaald, zoodat alles vreugde was. «Buiten op den bazaar was de Cbincsche en inlandsche be volking bezig met hanengevechten en andere spelen, waarbij om honderden en duizenden gespeeld werd. De Thermometer van Fahrenheit teekcnde alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 50', des avonds te 8 uur 43% te 10 uur 40% Woensdag morgen te 5 uur 37% te 8 uur 50', te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 66% De half-officieele Corresp. .Générale behelst een analyse van de Russische depêches, in antwoord op die der westersche (Mogendheden. De Czaar is het daarin eens met de stelling, dat de traktaten van 1814 als grondslag moeten dienendoch handhaaft zijn recht om de bepalingen dienaangaande, voor wat Rusland aangaat, zelf uitteleggen. Het is zeer juist ge zien van de mogendheden om aan Rusland overtelaten het vinden van middelen tot verzekering eener duurzame rust in Polen; want behalve de amnestie, zal de Keizer de aan Polen verleende instellingen handhaven en behoudt hij zich voor die verder te ontwikkelen maar, niet voor dat de opstand bedwon gen is. De voornaamste zwarigheid is, volgens den Czaar, de in het buitenland georganiseerde permanente woelingen. Zoo lang die bestaan, is een spoedige oplossing van de bestaande moeijelijkheden niet te verwachten. De houding welke de mo gendheden zullen aannemen, zou wezenlijk kunnen bijdragen om aan de wanordelijkheden paal en perk te stellen en de kabinetten worden uitgenoodigd dien weg te bewandelen. De Corresp. Génér. voegt er bij, dat de antwoorden voor Weenen en Parijs bestemd op vele plaatsen gelijkluidend z|jn, terwijl dat aan de Engelsche regering hiervan op verschillende plaat sen in 't oog loopend afwijkt. Men schrijft uit Berlijn: «In den tijd van een halfjaar zijn niet minder dan vier leden der Pruissische diplomatie door verstandsverbijstering aangetast, namelijk de heer Meusebach voormalig gezant te Rio Janeiro, die in het krankzinnigen gesticht te Halle is gestorvengraaf Canitzvroeger gezant te Rome, die zich hier onder behandeling bevindt; graaf Oriollagezant te 'sHage, die op een hofbal sporen van ver standsverbijstering moet getoond hebbenen de heer Balan gezant te Kopenhagendie eerlang op pensioen zal worden gesteld. Laatstgenoemde moet reeds vroeger wegens zwakte van geestvermogens in een krankzinnigengesticht verpleegd zijn geworden." De tentoonstelling van honden, die te Parijs in den acclimatietuin van het Bosch van Boulogne geopend is, werd reeds door 50,000 personen bezocht. Het is wat nieuws en al wat nieuw is fait courir tout Paris Sommige honden zijn reeds tot hooge prijzen verkochtmen betaalt voor zeldzame exemplaren zelfs 2 en 3000 francs. De Prinses van Pruissen treedt te Parijs meer en meer op den voorgrond. Er is ter barer eere een diner op de Tui- lerien gegeven, waaraan ook de Pruissische, Russische en En gelsche gezanten deel namen. Die de vertegenwoordigers der drie mogendheden in zulk een opgeruimde stemming met den Keizer zagen etenkonden zich niet begrijpen dat er nog zoo veel pessimisten in de wereld zijn. Aan den verdienstelijken medaillist Charles Wiener, die zich thans te Londen bevindt, is een nieuwe eer te beurt ge vallen. De Nederlandsche gezant aan het Engelsche hof heeft hem namelijk eenige dagen geleden bekend gemaakt dat de Koning van Zweden en Noorwegendie eenige zijner werken heeft gezienhem tot ridder van de Wasaorde heeft benoemd. Het Engelsche gouvernement heeft hem de uitvoering van verschillende hoogst belangrijke stukken opgedragendie hem ongetwijfeld weer een nog gunstiger reputatie zullen doen ver werven. Onder de voornaamste medailles, die hij te Londen reeds heeft vervaardigd, behooren die op het huwelijk van den Prins en Prinses van Wallishet opterigten monument voor Prins Albert enz. Vervolg van het berigt omtrent den mislukten aanval op Charleston. Daar de vaartuigen zich zeer moeijelijk lieten bestu ren kon men de smalle doorgang der linie van versperringen niet bereiken. Na verschillende vergeefsche pogingenkeerden de 4 vaartuigen om en stoomden de haven weder uitterwijl ze al len een hevig vuur doorstonden en met hunne kanonnen zoo krachtig mogelijk antwoordden. Reeds bij het begin werd de 200-ponder van den Patapsko onbruikbaar. De toren van den Passaic werd ingedrukt en zijn kanon zoo vast geklemddat men het niet bedienen kon. Spoedig daarop weigerde zijn to rentje te draaijen en daardoor verloor het vaartuig alle aan vallende magt. De Ironsides had iutusschen te vergeefs getracht fort Sumter te naderen. De kanonniers der Zuidelijkendie in hem een vast mikpunt vondenverspilden aan hem zonder hem te schaden hunne kogels en bommen. Zijn toestand was zoo, dat hij eerst tegen 4 uur zijn boordbatterijen kon ge- bruikeu, waardoor hij in de gelegenheid kwam zijn vuur op

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2