Donderdag 7 Mei. N°. 984. A° 1863. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAKBLAD. Oeie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden .1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- aiers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën1-6 regels 0.75. iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van - genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 3 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 n. 17 m.; S u. 49 ra.» 8 n. 9 m.; 9 u. 19 ui.; en op Zon- en Feestdagen 11 n. 25 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 36 m.; 10 u. 20 ia.; 11 u, 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag a.; vae Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Po» tbualig tingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: '«morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 a. 45 m. 'tavonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 'a m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur's in. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Bargemen ter en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags va» 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelgks van 104 uur. - Thesauriedagelgks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelgks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijasca dagelijks van 9—1 uur en van 8—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen; ran de 1ste kl. G. Deketh, thans comm. ran de 2de kl.; van de 2de kl. A. W. M. van der Upwich en N. A. Carbasius thans comm. 3de kl.; van de 3de kl. E. G. C. von SchwartzA. Kist, I. J. Eerleman, P. de Vriese en P. Valter, thans sur- numerairen bij hetzelfde vak van administratie. Men verneemt dat Z. M. bij gelegenheid van HD. be zoek der hoofdstad, zijn bijzondere tevredenheid heeft betuigd over de geestdrift waarmede men wedijverde om onze herstel ling in den rang der Natiën en de gedachtenis van Neerlands eersten Koning uit bet Huis van Oranje waardig te vieren. De burgemeester voor het eerst als eere-voorzitter der commis sie tot stichting van het Museum Willem de Eerste optredende stelde als zoodanig de commissie aan den Koning ter audiën tie voor. Z. M. juichte het edel doel der commissie zeer toe, verheugde zich in de aanvankelijk reeds verkregen goede re sultaten en uitte den wensch datdoor vereenigde krachten het Nationaal Museum, dat den naam van zijn zoo hoogge- achten Koninklijken Grootvader dragen zougelukkig tot stand mogt komen. Z. M. de Koning heeft bij zijn vertrek uit Amsterdam aan den burgemeester een som van f 2000 ten behoeve der algemeens armen aldaar ter hand gesteld. Naar men verneemt heeft de heer Mieling, lithograaf van Z. M. den Koning, het voornemen opgevat om twee pla ten uitlegeven, voorstellende de beide zalen van de laatste bals in de Teekenakademie en aan het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje. Het Prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft, bij arrest van Maandag uitspraak gedaan in de zaak van A. M. baron van den Bogaerde tegen de erven van Tuijll van Seroosker- ken, betreffende de vordering tot verkrijging van het bedrag van f 200,000, voor bemoeijingen in zake de Billitonsche mijnontginning. Het hof heeft het vonnis der arrondissements rechtbank te 's Gravenhage bevestigd en mitsdien de vorde ring ontzegd. Te '8 Gravenhage zullen de agenten van politie aan staanden Zondag in een nieuw costuum te voorschijn treden. De hoofdagenten zullen gekleed zijn met een jas en broek van blaauw en een vest van zwart lakenhet eenige uiterlijke teeken zal bestaan in een verzilverd laurierblaadje op iedereu hoek der kraag. Men hoopt dat nu de Italiaansche roover-hoedenwelke thans de dienaren der politie zoodanig onderscheidendat men des avonds, in plaats van gretig hunne hulp interoepen, sick meestal met zekeren angst van hen verwydert, ook voorgoed zullen verdwijnen. De redactie van den Heraut heeft openbaar gemaakt een telegram van een lid der deputatie, die naar Madrid vertrtkt en bevat het volgende berigt: 'Matamoros en Alhama zijn tot negen en Trigo tot zevca jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ten gevolge van den opgang dien de petroleum maakt heeft de commissie, belast met de oprigting van een gasfa briek te Hoogezandbesloten om hare committenden voorte- stellen dat die oprigting provisioneel worde verdaagd. De zaak had anders reeds in groote mate begin van uitvoering gekre gen: Tot dekking der reeds gemaakte onkosten zal daarom van de aandeelhouders 17 pCt. van hunne ingeschreven aandeeleu worden gevorderd. Uit Nijmegen wordt gemeld; Uit een zekere bron ZQn wij onderrigt, dat de beeren Schretlen en Comp. wegens dit concurrentie van de petroleum besloten hebben het gas tegeu minderen prijs aantebieden. Het zal dan ook tijd worden, want niet alleen alle nieuwe aanleg van gas heeft opgehoudenmaar ook wordt door de gasverbruikers ernstig aan het vervangen van het dure gas door de goedkoope petroleum gedacht. Wanneer de heeren Schretlen niet spoedig tot een afdoendeu maatregel overgaan en van hunne groote winsten afstand doen zal hun debiet alhier ongetwijfeld zeer veel verminderen eu het verlies van gasverbruikers zal zoo heel spoedig niet her wonnen worden. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant heeft na afgelegd examen onder de kandidaten tot de H. dienst opgenomen Isaac Montagne Az., kandidaat ia de letteren eu in de godgeleerdheid, van de Leidsche Hoogeschool.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1