Buitenlandsch Nieuws. De welgekleede heer uit Zwolle heeft te Meppel een zon derlinge rol gespeeld. Hij was in het hotel de Bontekoe gelogeerd en gaf voor te zijn gepensioneerd ridmeester van de chasseurs d'Afrique en kooper van de buitenplaats Decima bij Brummen. Hij zeide voorts een paar paarden te hebben aangekocht uit de Fransche manege te Amsterdam en die aldaar te verwach ten. Vóór de aankomst daarvan echter en bij zijn vertrek per gehuurd rijtuig, dat hem naar een der aanzienlijkste buiten plaatsen bij Zwolle moest brengengaf hij aan den logement houder, den heer Voorthuis, te kennen, dat hij de gemaakte vertering bij aankomst aldaar zou voldoen omdat al zijn pa pieren van waarde zich daar bevonden. Deze nam hiermede geen genoegen en noodzaakte hem naar den eigenaar dier buitenplaats te telegraferenwaarop geen antwoord kwam. De heer Voorthuis heeft daarop voorzigtigheidshalve omtrent den aankoop van paarden per telegraaf van den heer Prosch te Amsterdam inlichting verzocht. Diens antwoord behelsde dat alles een verdichtsel was. Daarop nam de heer Voorthuis een paar sierlijke rijlaarsen van den bewusten heer in beslag, deed hem een paar oude schoenen aantrekken, en zette hem aldus gekleed de deur uit. De bedoelde persoon is daarop bij een rijtuig verhuurder gegaan, heeft een rijtuig besteld en kocht van den eigenaar een schilderij voor f 55 met een rembours op den heer E. te Arnhem. Toen de rijtuigverhuurder echter aandrong op betaling van het rijtuig, kon de heer dit niet en evenmin kon bij de bij den verhuurder gemaakte verteringen betalen. Hij verkocht daarop een paar knoopen uit zijn overhemd en daarmede werd de vertering gedeeltelijk voldaan. Op den voet reis naar Zwolle heeft de bewuste heer het in de herberg, waar hij zou logeren en voorgaf dat hij den volgenden dag een aantal koeijen verwachtte, met de Staphorster boeren te kwaad gekregen, zoodat de herbergier zich verpligt heeft ge zien hem des nachts te doen vertrekken. Hij is daarop halfweg Zwolle, op last van een tweeden herbergier, door twee knechts op een ongemakkelijke manier op den weg gezet en bij aan komst in Zwolle in aanraking met de justitie gekomen, die hem een paar dagen te voren in verzekerde bewaring had ge nomen, maar toen op vrije voeten had gesteld. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft tot de Algemeene Synode van 1863 afgevaardigd Ds. J. Busch Kei zer te Mensingaweer en Prof. E. J. Diest Lorgion, ouderling te Groningen en na afgelegd examen onder de kandidaten tot de H. dienst opgenomen de kandidaten in de godgeleerdheid B. J. Werumeus Buning en M. Leenhuis, van de Groningsche Hoogeschool. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel zijn na afgelegd examen tot de H. dienst toegelaten de kandidaten in de godgeleerdheid J. van Loenen Martinet en B. A. de Jong van de Utrechtsche Hoogeschool en voorts afgevaardigd tot de Algemeene Synode van 1863 Ds. G. Bruna te Hasselt en Mr. B. Kortenbout van der Sluys, ouderling te Almelo. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft na af gelegd examen onder de kandidaten tot de H. dienst opgeno men de kandidaten in de godgeleerdheid T. Uden Masman en G. Borgesius Sikkema, van de Utrechtsche Hoogeschool. Zondag voormiddag werd Ds. N. H. de Graaf van Apel doorn in de Groote kerk te Rotterdam bevestigd door Ds. W. T. Griethuyzen, met een leerrede naar aanleiding van 2 Cor. XII vers I tot 9. Des avonds hield de bevestigde zijn intreêpredi- katie, waartoe hij tot tekst had gekozen 2 Tim. II vers 21. Omtrent het beroepen van een tweeden predikant bij de Waalsche gemeente alhier, vernemen wij, dat het tractement uit 's landskasaan de plaats van een tweeden predikant ver bonden reeds voorleden jaar door de Hooge Regering is ge weigerd geworden, op grond dat de Waalsche gemeente alhier, geen 800 zielen telde, een getal vereischt om aanspraak te kunnen maken op een uit 's lands kas bezoldigden tweeden predikant; maar de kerkeread heeft getracht om uit eigen middelen te voorzien in het tractement van een tweeden predikant. In zijne pogingen is de kerkeraad gelukkig geslaagd, zoo dat in deze week tot het opmaken van een drietal zal worden overgegaan. De handopening is niet door de Hooge Kegering, maar door de Waalsche commissie, handelende als classicaal bestuur verleend; aan de Hooge Kegering is alleen mededeeling van het voornemen van den kerkeraad gedaan, om eenen tweeden predikant, door de gemeente zelve te bezoldigen, te beroepen. Op het daartoe aan de regering gerigte verzoekom voor den tweeden predikant in het genot te worden gesteld van de voordeelen bedoeld in art. 40 van het reglement op de vaca turen namelijk, kinderschool-, academie- en pensioengelden is gunstig beschikt geworden. In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad van 11. Donderdag, heeft bij het opnemen der rekening van de dienst doende schutterij over 1862 het raadslid Mr. N. Sikkel Groos bezwaren geopperd tegen de onderhandsche levering van laken voor de kleeding der schutters door een zoon van een der raadsleden, die een lakenfabriek drijft en daarom middellijk noch onmiddellijk deel mag nemen aan onderhandsche leve ringen ten behoeve der gemeente. De Gemeenteraad heeft daarin geen bezwaar gezien om de genoemde rekening goed- tekeuren, maar het onderzoek verdaagd naar de toepasselijk heid van art. 26 der gemeentewet, dat met schorsing bedreigt elk raadslid, dat in strijd handelt met het verbod om aan zulke leveringen deeltenemen. Bij de op heden (Maandag) ten Raadhuize plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het veranderen der loca len naast de Waalsche kerk op de Breedestraat tot een teeken- school en een meisjesschool, is als minste inschrijver voor de som van f 6179 aannemer geworden J. H. Carlier, timmerman wonende aan den Ouden Rijn alhier. Heden, Maandag, namiddag te zes uur trok het bafail- lon Leidsche Schutterij naar het plein van de Ruïne ennadat het in orde van batailie was geschaard, kwam het corps ctti- cieren van het 2de bat. van het 4de reg. infanterie op de paradeplaats, met den Majoor d'Harvant aan het hoofd, die door den majoor-kommandant der Schutterij werd ontvangen en gecomplimenteerd. De nieuwe garnizoens-kommandantwien het bataillon werd gepresenteerd, inspecteerde het vervolgens, waarna het bataillon voor hem defileerde en over de goede houding en juiste uitvoering der kommando's zijn goedkeuring mogt verwerven.. Zondagomstreeks één uur, is een paard dat een tilbury trok waarin zich twee studenten bevonden, op den hol geraakt. De heeren zijn er afgesprongen op de Haarlemmerstraat bij de Haven; het paard is de koude Hoek om, en verder de Oude Vest afgehold, Turfmarkt, Paardesteeg tot de Noordeindsbrug, Noordeinde en hield stand aan de Witte poort, verschrikt door een fouragewagen der artillerie, die dwars over zijn weg was geplaatst. De tilbury is gebroken, doch ongelukken zijn niet te betreuren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 54°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 58°, te 5 uur 58°, te 8 uur 52°, te 10 uur 48°. Maandag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 52°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 56°. Koning Victor Emanuel heeft een besluit uitgevaardigd waarbij de sluiting bevolen wordt van een onderwijs-inrigting van geestelijke broeders, waarvan de superior zich had schuldig gemaakt aan vergrijp tegen de eerbaarheid. In de vorige week ontving een te Weenen gevestigd zijdehandelaar een brief over den post, met een groot zwart lak verzegeld. Bij de opening las hij tot zijn verbazing zijn doodvonnis, uitgevaardigd door de voorloopige regering te Warschau, uittevoeren met den dolk, driemaal 24 uren na de ontvangst van bedoelde kennisgeving en uithoofde hij zich in den jongst verloopen tijd had bekend gemaakt door zijn anti- Poolsche gezindheid. Moeijelijk zou het zijn den angst en de ontsteltenis te schilderen, die den algemeen geachten handelaar bevingen. Eenigzins bekomen van den schrik, ijlde hij naar het bureau van policie, dat zich het digtst bij zijn woning bevond, deed aldaar mededeeling van het gebeurde en toonde den onheilspellenden brief. Zonder dat de policie de vrees voor kwade gevolgen zoo ver dreef als de zijdehandelaar, gaf men hem den raad om op den bepaalden dag zijn woning niet te verlaten vooreerst om hem gerusttestelleu en ten andere om mogelijke

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2