ook daaruit zijn aandeel ontving, ten beloope eener som van f 2772,40. Woensdag 11. is te Groningen in bijna 71 jarigen leeftijd overleden Prof. F. C. de Greuve, sedert eenige maanden eme ritus hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte aan de Gro- ningsche Hoogeschool. Toen 11. Zaturdag avond de stoomboot van Amsterdam te Zwolle aankwambegaven zich een paar agenten van politie aan boord die een welgekleed heer, met een goed voorkomen en beschaafde manierenin bewaring namen en hem eerst naar het politie-bureau, later naar het huis van verzekering brach ten. Zondag morgen werd die heer wederom in vrijheid ge steld. Hij is daarna op een buitenplaats in de nabijheid van Zwolle bij een der eerste familien gelogeerd geweest en per rijtuig naar Meppel vertrokkenalwaar hij ook de aandacht der justitie niet schijnt te zijn ontgaanalthans hij is van daar naar Zwolle teruggebracht en bevindt zich andermaal in het huis van burgerlijke en militaire verzekering aldaar. Om trent de bijzonderheden bedoelden persoon betreffendeverliest men zich in gissingen. De justitie bewaart omtrent hem een diep stilzwijgen. Als een curiositeit deelt men den volgenden bij het be stuur der gemeente Vriesendorp ontvangen brief mede, inge zonden door een sollicitant naar de betrekking van hulponder wijzer aldaar en letterlijk luidende als volgt: «Edel Achtbaren Heer! gelet op uwe atvertenssie van den 4 dezer beveel ik mij aan als hulponderwijzer van de schooldaar ik goed gelerd ben en vooral in aardrijkskunde daar ik nog werkzaam ben geweest toen ik nog ging naar de school ging maar mijn meester is overleden daar ik 19 jaar oud ben en P. G. diens en mijne blijdenis afgedaan heb als UEd. mij geliefd te denkken daar ik van goed gedrag en goede getuigschriften voorzien ben daar ik thans als huisknecht werkzaam ben maar mij niet aanstaat oom dat ik geen tijd heb om te lezen nog te schrijven de tijd laat mij niet toe meer te schrijven gelieft UEdele mij spoedig te schrijven die zich noemt H. B.Dat hij niet beroepen is zal niemand verwonderen. Heden morgen is aan Piet Gijzenbrug aan den eersten spoortrein van Amsterdam komende een treffend ongeluk ge beurd. Een passagier, reizend koopman, die naar Rotterdam moest, wilde aan genoemd station een wagen inklimmenmaar bleef haken en kwam daardoor op de rails, terwijl de trein inmiddels voortrijdende het ligchaam verdeelde, zoodat de ongelukkige de beenen verloor, maar nog niet is overleden. Wij vernemendat de Hooge Regering vergunning ver leend heeft tot het beroepen van een tweeden predikant bij de Waalsche gemeente alhier, onder toekenning van al de rechten en voordeelen daaraan verbondenterwijl in de volgende week tot het opmaken van een drietal zal worden overgegaan. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft na afge legd examenonder het getal kandidaten tot de H. dienst opgenomen de kandidaten in de godgeleerdheid H. T. du Saar, A. ten Have en E. G. Höefer van de Leidsche Hoogeschool. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Nieuwe-Tonge Ds. W. J. Geselschap te Heemstede en te Oud-Loosdrecht Ds. M. A. Adriani te Cothen bedankt door Ds. A. F. Simons te Ermelo voor het beroep naar Bergschenhoek en door Ds. H. van Strien te Bennekom voor dat naar Wijk bij Heusden. Door den Kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente te Culenborg is tot predikant beroepen de heer J. H. C. Heyse, te Amsterdam. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gereformeerde gemeente te Kiel-Windemeer Ds. J. F. Bos te Haren, en te Sluis Ds. P. van der Sluis te Maasdam, die voor het beroep naar Noordwijk-binnen heeft bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 55°, des avonds te 8 uur 47°, to 10 uur 43°. Zaturdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 49®, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 60°. Buitenlandsch Nieuws. Volgens een door het Zwitsersche gezantschap uit Japan gezonden depeche zijn alle lede n van het Japansche gezant schap, dat in het vorige jaar Engeland, Frankrijk, Pruissen Rusland en Nederland bezocht, na de terugkomst in hun va derland van hunne bedieningen en waardigheden vervallen ver klaard. Het aantal Israëlieten bij het Pruissische leger dienende, is ongeveer 12,000. Onder hen bevinden zich meer dan 600 die den rang van officier hebben verkregen en voornamelijk behooren tot het corps officieren van gezondheid. Bij de ver schillende regimenten dienen 2 als majoor, 4 als ritmeester, 4 als kapitein, 15 als eerste en 34 als tweede luitenant. Eerst sedert 1848 worden Israëlieten tot den rang van officier be vorderd. Ook op de militaire scholen heeft men tegenwoordig verscheidene kadets, belijders van de Israëlietische godsdienst. De voormalige Prins bisschop van Breslau, graaf Sedl- nitzki, is 11. Zondag in de Werdersche kerk te Berlijn in het openbaar tot de Evangelische godsdienst overgegaan. Van 1836 tot 1840 bekleedde hij de bisschoppelijke waardigheid en deed daarvan in het laatstgemelde jaar afstandten gevolge van verschil van gevoelen over een brevebetreffende de gemengde huwelijken door den paus uitgevaardigd. De heer Sedlnitzki heeft den ouderdom van 76 jaren bereikt. De Gravin de Chastellux te Parijs heeft vier zoons waarvan drie doofstom zijn. Een dier ongelukkigen heeft aan de Sorbonne, met schitterrend gevolg het examen afgelegd als kandidaat in de letteren. Prins Napoleon heeft te Livorno een ontmoeting gehad met Koning Victor Emmanuel en zou met Z. M. naar Flo rence reizen. In Engeland is men schier algemeen van oordeel, dat het, zoowel uit het zedelijke als het materieële oogpunt, on raadzaam is, de werkelooze arbeiders der katoenfabrieken nog langer in ledigheid, van aalmoezen te laten leven. Van onder scheiden zijden is het denkbeeld geoperd om diegenen van hen die naar een Britsche kolonie willen verhuizen, daartoe door ondersteuning uit 's rijks middelen in staat te stellen. Maar het gouvernement meent geen vrijheid te hebben om van 's lands gelden op die wijze gebruik te maken en alzoo met dadelijke opofferingen het land te berooven van arbeidende handen, wier gemis spoedig welligt, en zekerlijk in het geval van herleving der katoenbewerking, smartelijk zou worden ge voeld. Doch het tracht, in afwachting van ruimeren toevoer van katoen, intusschen binnen 's lands voor de werkelooze arbeiders der katoenfabrieken anderen en nuttigen arbeid te vinden; bepaaldelijk heeft het aardverwerking, met het doel van grondverbetering op het oog. De kosten daarvan zouden uit de schatkist voorgeschoten en door de daarmede gebate plaatsen of particulieren allengs terugbetaald worden. Het gou vernement heeft deskundigen uitgezondenom hier en daar de plaatselijke gesteldheid met het oog op dat plan optenemen het hoopt reeds binnen drie weken tijds tot de uitvoering van het plan te zullen kunnen overgaanen meent op die wijze zeer geruimen tijd een groot aantal arbeiders met vrucht te zullen kunnen bezigen. Dit plan, door den heer Villiers namens de regering, in hoofdtrekken aan het Huis der Gemeenten me degedeeld zijnde is door hetzelve over het geheel goedgekeurd in zoo ver althans dat de vergadering begreep, de behartiging van den toestand der werkelooze fabriekarbeiders aan de rege ring te kunnen overlaten. Er zijn berigten van de Kaap de Goede Hoop dd. 22 Maart ontvangen. De uitgaven der Kolonie over het jaar 1862 hadden de inkomsten met 70,000 overtroffen. Drie jaren droogte en een langdurige winter hadden de kolonie zwaar gedrukt, hetgeen zeer nadeelig op de steden had teruggewerkt; alle levensbehoeften waren aanmerkelijk in prijs gestegende handel was gedrukt. De laatstelijk gevallen regens hadden een weldadigen invloed op het land uitgeoefend en men verwachtte dientengevolge een ruimen oogst. Op de grenzen heerschte rust, doch er werd veel geklaagd over veedieverij. Yan den spoorweg waren weder zeven mijlen voor het verkeer geopend. Er was bevel ontvangen om de expeditie van Livingstone te- rugteroepen. Op 12 Maart was het oorlogschip Jamestown der Vereenigde Staten, met bestemming naar China, met eenige schade in Tafelbaai binnengeloopenbij het vertrek ontdekte men dat door slinksche middelen 20 zeelieden waren mede genomen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2