gesproken gevaarlijkheid van het petroleum betreft, verklaarde spreker, dat alleen de ongezuiverde, maar niet de gezuiverde olie gevaarlijk is. Ongezuiverd petroleum, aangestoken wor dende, ontvlamt, wij zagen dit uit de proef; liet gezuiverde petroleum, wanneer daarbij geen pit wordt gebruiktontvlamde niet eens toen het op 8 7° Celsius was verwarmdmaar doofde zelfs de vlam van een daarin geworpen waslucifer uit; op 96° Celsius verwarmd zijnde, brandde het petroleum even met een klein vlammetje, dat echter dadelijk van zelf weder uitging. Dat er veel ongezuiverd petroleum uit Amerika naar Europa zal worden uitgevoerd, bestreed spreker op grond, dat de Amerikaan voor den uitvoer van ongezuiverd petroleum geen hooge vrachten en assurantie zal besteden, om een zeer geringen prijs voor het uitgevoerde artikel te verkrijgen; terwijl hij, wanneer hij het in Amerika zuivert, de parafine en het over schot, het gezuiverde petroleum, tegen een veel hoogeren prijs naar het buitenland kan verzenden. Zelfontbrandingverklaarde spreker, van het petroleum is slechts als een sprookje te beschouwen. Dr. van Lohe zeide, dat petroleum veel minder gevaar op leverde dan het steenkolengaswaarbij een enkel lek soms de vernieling van een geheel gebouw en het verlies van vele raen- schenlevens ten gevolge heeft. Niets is stellig ontvlambaarder dan buskruid en evenwel mag een vuurwerkmaker of geweer maker een hoeveelheid buskruid in zijn huis hebben, die, wij zagen het nog onlangs, genoegzaam is om een huis te doen instorten en aan vele personen den dood te berokkenen. Ter pentijnolie is stellig de ontvlambaarste aller oliën en evenwel is er geen enkele droogist, die niet een groote hoeveelheid daarvan in huis heeft. Als een bewijs dat men met alles voor- zigtig dient te wezen, herinnerde spreker, hoe een meisje, in de eene hand een potje met was en terpentijn, tot het wrijven van meubelen, en in de andere hand een brandende kaars dragende, viel. De kaars geraakte in de met terpentijn aan gemaakte was, deed dit mengsel ontvlammen, zoodat het meisje deerlijke brandwonden ontving. Had dit meisje petro leum gedragen, dan zou deze olie, wij hebben de proef ge zien de kaars hebben uitgebluscht. Wanneer echter door petroleum brand mogt ontstaan dan dient die niet met water te worden gebluscht, maar veeleer met zand daar het water de olie en derhalve de vlam nog meer verspreidt. Uit de proeven met den lichtmeter genomen bleek, dat de lichtsterkte van een petroleumvlam tot die van een bougievlam in evenredigheid stond als l tot 9; dat derhalve één petro leumlamp op denzelfden afstand hetzelfde licht geeft als negen waskaarsen. Uil Nijmegen wordt berigtnaar men verneemt hebben de eigenaars der alhier bestaande gazfabriek de heeren Schret- len en Comp. te Leiden, het bestuur aangeboden, het aan gegane contract voor 10 jaren te verlengen en dan de inge zetenen het gaz 50 ets. minder per 1000 k. v. te berekenen; maar wij vernemen aan den anderen kant, dat onderscheiden gazverbruikers voornemens zijn, de beeren Schretlen te wijzen op den krachtigen concurrent, die in het petroleum is opgestaan en met het oog daarop voordeeliger voorwaarden voor het gazverbruik in hunne woningen te bedingen. Ter g< legenheiddat de Waalsche gemeente te 'sGra- venhage haar lOOjarig bestaan vierde, hadden de regenten van het Waalsche Weeshuis aldaar een verzoek aan het bestuur der Diergaarde te Rotterdam gerigt, om de kinderen en an dere inwonenden van dat gesticht het genot te verstrekken de Diergaarde te bezigtigen. Het bestuur der HollandscheSpoor wegmaatschappij had met groote welwillendheid aangeboden de feestvierenden kosteloos heen en terug te voeren. Ten ongeveer 2 uur kwamen alzoo een 50tal kinderen en 20 inwonenden, onder geleide van den vader van het huis, te Rotterdam aan. Na de Diergaarde met groote belangstelling te hebben bezigtigd en door eenige 11H. leden, die zich toe vallig in den tuin bevonden in het sociëteitsgebouw onthaald te zijn op bier en gebakjes, vertrokken zij per trein van 5.30 minuten. Het prov. Kerkbestuur van Gelderland heeft na afgelegd examen onder de kandidaten tot de H. dienst opgenomen de kandidaat in de godgeleerdheid J. Brusse van de Utrechtsche hoogeschool en tot de Algemeene Synode van 1863 afgevaar digd Ds. R. C. H. Rijmer te üeil en Enspijk. Wij vernemen, dat het Leidsche Studentencorpsna her haalde vruchtelooze benoemingen, tot leden eener commissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 besloten heeft, de uitnoodiging der hoofdcommissie te beantwoorden, met de mededeeling, dat bezwaar bestaat om een voordracht van leden voor de bedoelde commissie inteleveren uithoofde der wijze van zamenstelling van de hoofdcommissie. Nadat Donderdag de tirailleur-compagnie van liet 3de bat. van het 4de reg. inf. onder bevel van den kapitein Mel ville von Carnbee uit Gouda was aangekomentrok heden Vrijdag hier ter stede binnen het 2de bat. van dat regiment, onder kommando van den majoor F. d' Harvent Biget de Vil- landry, dat buiten de Wittepoort werd opgewacht door de of ficieren der Schutterij en der veld-artillerieaan wier hoofd het muziekcorps der Leidsche Schutterij zich had gesteld en dat het in fezetting gekomen bataillon begeleide naar de Ka zerne aan de Morschpoort. Uit Curasao wordt ons van 6 April gemeld: De krijgs raad heeft den militair van Golijk, gearresteerd als verdacht van op den avond van 's Konings verjaardag een vrouw dood gestoken te hebben, onlangs schuldig verklaard, ofschoon hij zelf niets heeft bekend, en, zeker omdat er verzachtende om standigheden waren hem veroordeeld tot 6 jaar kruiwagenstraf, zooals dat heet geloof ik, doch welke geboet wordt in het militair gevangenhuis digt bij uwe stad. Doch de veroordeelde is van dat vonnis in appel gekomen. Nu moet de zaak naar Suriname, en het kan nu nog wat tijd aanloopen, eer er vol ledige decisie komt. Wij hadden hier voor verleden week, gedurende een paar dagen, een geducht straatrumoer. Twee Amerikaansche (Noord) oorlogsstoomschepen, van welke liet een Alabama, maar niet die gevreesde van de Zuidelijkenwaren te gelijk hier om steenkolen intenemen. De matrozen kregen Donderdags en Vrij dags verlof om aan wal te gaan, doch onderscheiden hunner, die vooral geen teatotallers warenhebben het zoo bont ge maakt, dat zij des anderen daags bezopen langs straat loo- pende, door de marechausées moesten opgepakt en naar boord gebracht worden. Dit echter ging niet. Het gemeendat hier, zoo als overal geloof ik, zeer tegen de policie is, voorzag de matrozen niet alleen van stokken, maar ook van steenen, waar mede zij de marechausées voor zich op de vlugt dreven, tot groot genoegen van het gemeen. Het hoofd der policie is ein delijk geraden moeten wordenom eenige marechausées met pistolen met scherp geladen te wapenen, waardoor aan het ge meen dadelijk ontzag werd ingeboezemd, die de matrozen in den steek lietenwelke daarna ook gegrepen en aan boord ge bracht zijn. De een en ander echter moet gewond zijn en de commandant van een der schepen moet een matroos, welke zich tegen de subordinatie had verzet, naauwelijks in zee zijnde, aan de raa hebben laten opknoopen. Het was den comman danten der beide schepen door het hoofd der policie aange raden, naar ik hoor, om maar dadelijk naar zee te gaan, ten einde grovere buitensporigheden van zijne manschappen, die zeer oproerig werden, te voorkomen. De officieren der beide schepen waren Woensdag te voren door den gouverneur op een soirée gerecipieerd waarbij ook vele ambtenaren en andere in gezetenen met hunne familie tegenwoordig waren. De partij eindigde eerst des nachts te twee uur, er werd druk gedanst. Omtrent de benoemingen, die met de emancipatie in verband staan, weet men nog weinig; alleen is tot heden slechts zeker, dat de heer H. A. Meilink, schilder, broeder van den hoofd commies alhier, tot districtmeester op St. Eustatius is benoemd en eerlang daarheen zal vertrekken, 't Is een sober tractemen- tje, f 1200 met huishuur en eenige emolumenten even boven de f 1600. De gezaghebber van Bonaire, H. F. G. Wagner, wien was aangeboden, om als landdrost naar Suriname te gaan, heeft bedankt, men zegt omdat hij voor de laatste klasse be noemd was, met een tractement van f 6000, daar de eerste klasse f 7500 heeft. Nu is die betrekking aangeboden aan den gezaghebber van Aruba, M. de Veer, die het waarschijnlijk zal aannemen. Daardoor wordt dan Aruba vacant, waarvoor al menig sollicitant is. De heer J. H. Ferguzon, commies- ontvanger op St. Martin, is reeds met verlof overgekomen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2