i\°. 980. Zaturdag "2 Mei. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0,75 Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ^O.SO. Iedere regel meer 15 Cts. liekendmakiiigen va* genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 n. 17 ra.; 3 u. 49 nj.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m n»ar Maar era en Amsterdam ts 3 u. 36 na.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 ra.; 4 u. 51 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag outiteads 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 vu Arasterdam (lieerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbinligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 n. 10 m., 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savouds te 8 u. 10 m. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke raaaud. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 'sar. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 7{. uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnien dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Ding9dag, Woensdag en Donderdag van 9I uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De Vorstelijke Familie zal Dingsdag morgen de hoofd stad verlaten en per extratrein, te 10 uur 45 minuten, naar de residentie terugkeeren. De generaal-majoor Engelbregt, bevelhebber in de 4de militaire afdeeling te Haarlem, is vergezeld van deszelfs adju dant, den kapitein van der Schrieckvan den generalen staf, naar Amsterdam vertrokken en zal aldaar verblijven zoo lang Z. M. zich in de hoofdstad bevindt. De arrondissements-rechtbank te Amersfoort heeft, ter vervulling der opengevallen rechtersplaatsop de aanbevelings lijst geplaatst de heeren Mrs. H. Croockewit, griffier bij een der kantongerechten te Amersfoort; S. J. T. H. ridder Ne- dermeijer van Rosenthal, subst. griffier bij de arr.-rechtbank te Arnhem en G. J. M. van Voorthuizen, rechter-plaatsverv. bij de arr. rechtbank te Amersfoort. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de ont worpen verordening op de bewaring van petroleum met de daartegen ingekomen adressen te verzenden naar de commissie voor de strafverordeningen. Ook in den Gemeenteraad zijn ledendie de behoefte aan zulk een verordening in twijfel trekken, maar ook velen, die voorbeelden van de gevaarlijk heid van petroleum aanhaalden terwijl er ook geraffineerde en ongeraffineerde petroleum in den handel is. Bij den Utrechtschen Gemeenteraad is in behandeling een ontwerpverordening op het pensioneren van ambtenaren in dienst der gemeente; een zaak die reeds jaren lang telkenmale is te berde gebracht, zonder te worden afgedaan. Men heeft met algemeene stemmen besloten de behandeling te verdagenmaar het ontwerp met een zeer uitvoerige memorie van toelichting te laten drukken. De aanstaande 's Gravenhaagsche kermis zal voor velen weder ruimschoots gelegenheid aanbieden, om hunne nieuws gierigheid in vele opzigten te bevredigendaar het aan ver scheidenheden van spellen en tenten niet zal ontbreken. De kermis zal o. a. door de volgende tenten worden bezocht, en wel, op het Plein: het cirque Equestre van Blennow; de sa lons des variétés van Boas en Judels en van Stoete-Kins- bergen bijgestaan door Rappode welingevigte en fraai gede coreerde muziektent van G. van der Toomvoorzien met een orkest, geëngageerd uit Keulen. Op het Buitenhof: twee me- nagerieneen van den heer Schmidt en een van den heer Faimaily. Men weet dat laatstgemelde den naam verworven heeft van den leeuwentemmer. Voorts den hof-mechanicus Bam berg; wijders eenige schoone panorama's, bijzonder van den heer Dupont. En op de Plaats, acrobatische oefeningen van den heer Kas; Blanus, Fransch paardenspel; Fontaine, met een schoonen leeuwenhond; M. Putteeen wonderkoeKoiwée honden- en apentheatre; een wonderpaard; nog eenige kermis vermaken en schietoefeningen en eindelijk een menigte karousels. Als een zeldzaamheid deelt men mede, dat aanstaanden Woensdag in de parochie van St. Jacob op het Hinthamereinde te 's Hertogenboschdrielingen, die den 3lsten Januarij 11. den ouderdom van 11 jaren bereikten, de zonen van dewed, van Heeschhunne eerste H. Communie zullen doen. Woensdag avond trad Dr. von Lohe op als spreker in een vergadering van de Amsterdamsche afdeeling der vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, en sprak over petroleum. Hij gaf eerst een geschiedkundig overzigt der verlichting en wat het petroleum of de aardolie betreft, zeide hij, dat de eerste Amerikaansche oliebronnen wier voorraad zoo onuit puttelijk is, in 1850 ontdekt en in 1853 geëxploiteerd werden deze bronnen waren echter slechts pompwellen; de eerste zoo genaamde flowingwel, waaruit men de olie slechts behoeft te scheppen, werd in 1861 ontdekt. De spreker liet aan zijn hoorders de ongezuiverde aardolie zien, met de daaruit getrokken parafine en de daarmede ver vaardigde kaarsen, benevens het op verschillende graden ge zuiverde petroleumen toonde aan dat de aardolie alle eigen schappen van vluglige olie bezit. De verschillende soorten van lampenvan het nachtlampje tot de schoonsie tafellamp, die aangestoken werden, toonden aan welk een prachtig licht door deze olie werd gegeven, een licht, dat veel witter en voor de oogen aangenamer i9 dan het steenkolen-gaslicht. Wat de zoo dikwijls aangevoerde en zoo menigmaal tegen-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1