iV°. 979. Vrijdag 1 Mei. Binnenlandsch Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dag. be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Mom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76 Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar '«Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 ra.; 0 a. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., namiddags te 8 a. 46 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks van 7y uur's ra. tot 9 u, 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdagi vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag ven 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk Mr. J. Nolthenius van Elsbroek en der gemeente Rozenburg C. D. Vreede; voorts tot adjunct-commies bij bet departement van Oorlog den schrijver 1ste klasse A. P. Glaser. HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. den Prins van] Oranje, vergezeld van HD. gevolg, zijn heden Don derdag ten half twee uur met een extra spoortrein uit de re sidentie naar Amsterdam vertrokken. Naar men verneemt zal Z. K. H. de Prins van Oranje in den voorzomer een groote buitenlandsche reis doen. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en HD. doch ter Prinses Maria, hebben heden HD. kasteel het Huis de Paauw, gelegen aan den Leidschen straatweg betrokken. Z. K. H. Prins Frederik heeft uit het Delftsche studen tencorps een commissie benoemd tot oprigting van een Natio naal gedenkteeken voor November 1813 en den heer Wap voor- loopig met het voorzitterschap belast, De burgemeester van 's GravenhageMr. F. G. A. Ge vers Deynoot, is door de plaatselijke commissie aldaar benoemd tot afgevaardigde voor de hoofdcommissie tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813. De heer Groen van Prinsterer heeft voor zijn lidmaat schap der plaatselijke commissie te 's Gravenhage bedankt. In zijn brief zegt hij: *het vrijwillig ontslag der hoofdcommissie was, mijns inziens, de voorwaarde, waarop alleen welligt het edel doel van Z. K. H. Prins Frederik zou kunnen worden bereikt. Volgens de hoofdcommissie zelve daarentegen onder steunt en bemoedigt de natie baar door algemeenen bijval. Daar de tegenstrijdigheid van beschouwing zoo ver gaat, ben ik nu althans tot mijn leedwezen genoodzaakt het lidmaatschap der plaatselijke commissie nederteleggen." Het feest Woensdag avond bij Z. K. II. den Prins van Oranje gegeven is zeer luisterrijk geweest. Na hetgeen wij reed9 van de zalen hebben gemeldkan men beseffen dat die bij het licht van duizende bougies en carcellampen een toover- achtige uitwerking deden. In de rosé zaal waren allerprach tigste divans, causeuses en tabouretten aangebragt. Buiten de verlichting van de groote kroon was de blaauwe zaal verlicht door tallooze porceleinen lampen voor de spiegels tusschen het groen geplaatst. Het effect hiervan werd nu verhoogd door de fontein met goudvisschenwier schitterende kleuren in al het licht fonkelden. Op den duur vereenigden zich groepen dames op deze plaats en bewonderden de dartelende bewegingen van de vlugge viscbjes door het kristal heldere water. Van alle zijden werden ook de kanten van het plafond afhangende, door de spiegeH weerkaatst. In de groene zaal was voor den schoor steen een heerlijk bloembed aangelegd. Ten 5 uur vulden zich de antichambres met de hooge gastendeze begaven zich voor afgegaan door Z. M. den Koning, Z. K. H. den Prins van Oranje, Prins Hendrik, Prins en Prinses Frederik en Maria, aan den feestdisch. Iedere dame verkreeg bij bet inkomen een keurig bewerkt menu, op de voorzijde waarvan in kleurendruk met goud de blaauwe zaal was afgebeeld en waarop, oofc..bei programma der muziek op het diner voorkwam.I>it m§nu, ter steendrukkerij van den heer Spanier vervaardigdie niettegen staande die firma op het onverwachts gevoelig is getroffen, allerkeurigst uitgevoerd. De vorstelijke tafel was allervoortref felijkst en met heerlijke middenstukken en plateaux versierd. Na afloop van het diner begaf het orkest zich naar de turn zaal en de plaats daarvan is de rosé zaal; door prachtige lam pen in den vorm van doorschijnende reusachtige tulpen en anemonen vervangen. In het midden prijkte een bouquet van 10 voet in omtrek en 6 voet hoogin een heerlijken marmeren vaas op dito voetstuk. Ook van de antieke zaal werd gebruik gemaakt. De tuin bood een betooverende aanblik aanmet de schoone door ballons van allerlei kleur omzoomde bloemper ken, gekleurde lichtkroonen enz. Van het kapiteel, van de groote zuil in den tuin opgerigtwerd bij afwisseling bengaalsch licht van verschillende kleuren ontstoken dat den geheelen tuin en de omliggende gebouwen in gloed zette en tot in de zalen weerkaatste. Ook de vijver, door guirlandens van licht omzoomddeed zich voor als een spiegel met boorden vau licht en groen. Uit de achtkantige zaal had men recht daarop het gezigt. De dans was zeer geanimeerd. De toiletten der dames, die meestal wit of roze met kanten gekozen hadden, verhoogden niet weinig den luister der zalen. In een noord,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1