Handel-Maatschappij. Buitenlandsch Nieuws. Advertenliên. Veiling» Ie Rotterdam, op Maandag 27 en Dingsdag 28 April 1863, van 844 Balen KaapWol 329 Bnenos-Ayres 18 Monte-Viaeo 684 Port Philip 404 Sydney liggende aldaar. 2279 Balen. middag in den Rijn aan de Aalmarkt, maar met levensgevaar gered door den heer W. Eigeman, zoon van den Kruidenier J. A. Eigeman aan den Hartenbrugdoor er bij te springen die voor zijn kloekmoedig gedrag alle lof verdient. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 62®, des avonds te 8 uur 52®, te 10 uur 48®. Dingsdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 52", te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 58®. Uit Turin wordt medegedeelddat Koning Victor Ema nuel een morganatisch huwelijk heeft gesloten met zekere Rosina de dochter van een tamboer, thans Gravin Mirafloris. Reeds dikwijls was daartoe planmaar Graaf Cavour en later Razatti hebben zulks ten krachtigste verhinderd. Aan den invoed dezer schoone dame schrijft men 's Konings voornemen toe, om af stand te doen van den troon. De oudste zoon van H. K. H. Prinses Sophia der Ne derlanden, Groot-hertogin van Saxen-Weiner-Eisenachis als student te Heidelberg ingeschreven en zal zijn studiën voort zetten en voltooijen te Jena en te Leipzig. Te Göttingen heeft men in de vorige week een komeet in het sterrebeeld de Waterman waargenomen. Donderdag 11. debuteerde Mej. Charlotti Patti in Covent- garden te Londen. De Engelsche bladen zwaaijen haar uitbun- digen lof toe en zeggen, dat zij noch in schoonheid noch in bevalligheid en muziekaal talent behoeft te wijken voor haar zuster Adelina. Ten volle verdient zij den naam van chanteuse van den eersten rang. Een dienstbode in de straat Vivienne te Parijs had de gewoonte telken avond een blikken kan in het portaal van het huis te plaatsen, opdat de melkboer die des ochtends zou vullen. In de vorige week vond zij bij het óverschenken van de melk een rolletje met goud in de kan. Een daarbij liggende naamlooze brief behelsde de mededeeling, dat die som strekte tot teruggave van een gelijke, waarvoor de heer des huizes jaren geleden was opgeligt. Een koopman in varkens te Charleroi trof op reis in een waggon een aardig jong vrouwtje met een jong kind aan, waarmede hij in gesprek raakte, en ofschoon gehuwd afspraak maakte om op het eerste station aftestappen en aldaar nacht verblijf te houden, waaraan zij ook gevolg gaven, 's Morgens evenwel wakker wordende, miste hij de jonge vrouw en een waarde van 7 a 800 francs, die hij bij zich had, maar het kind had zij achtergelaten. De logementhouder wilde het kind niet houdendat den vorigen avond voor beider kind door ging. De koopman moest het kind medenemen naar huis als geschenk voor zijn vrouw, maar de moeder is niet te vinden. Men meldt uit Stockholm, dat een groot aantal inwo ners dier stad een adres heeft geteekendhetwelk der Spaan- sche regering zal worden aangebodenten einde de in vrij heidstelling te bewerken van de personen die wegens het lezen van den bijbel tot de galeijen zijn veroordeeld. Men verwacht dat dit voorbeeld in alle andere steden van Zweden navolging zal vinden. De kerkelijke inzegening van het huwelijk der Evange lische Gravin Lucchesini met den Catholieken Graaf van West- phalen heeft dezer dagen in de Evangelische hoofdkerk te Berlijn plaats gehad. Een dergelijke plegtigheid in de Roomsch- Catholieke kerk is niet geschieddewijl de Graaf zich niet wilde onderwerpen aan de eischen der geestelijkheid. Men meldt uit Konstautinopeldat aldaar berigt is ont vangen dat een nakomeling van Skanderbey te Napels een talrijke bende organiseertmet het doel om een inval in Al banië te bewerkstelligen. Ten gevolge hiervan heeft de Turk- sche regering vertoogen ingediend bij het Italiaansche kabinet en de meest geruststellende verzekeringen daarop ontvangen. Men verwachtte eerstdaags 30 millioen francs uit Parijs van de aldaar ten behoeve van het Turksche gouvernement ge sloten leening. De militaire commissiezitting houdende te Belgrado, heeft ingezonden het eindrapport harer beraadslagingen. Vermit3 het aantal deserteurs van het leger der Unie grootelijks toenam en naar raming wel honderd duizend be droeg, heeft de president Lincoln hen onlangs bij een procla matie aangemaand om tot hunnen pligt terugtekeerenonder aanbod van straffeloosheid voor degenen die zich voor 1 April weder bij hun corps vervoegdenterwijl hij de anderen met straf als deserteurs naar de volle strengheid der wet bedreigde. Volgens de laatste berigten uit New-York had die proclamatie zeer weinig uitwerking gehad, en werd de president Lincoln nu door sommigen van zijn raadslieden aangemaand om zijn bedreiging ten uitvoer te leggen en in eiken staat een dozijn deserteurs, tot afschrikking voor de anderen te doen vatten en ter dood brengen. Doch de heer Lincoln kon niet beslui ten dien raad te volgen; althans aarzelde hij nog, deels uit menschlievendheid en deels uit vrees dat de bevolking, be paaldelijk in de westelijke Staten der Unie, de deserteurs in bescherming nemenen alzoo in openbaar verzet tegen het gouvernement der Unie komen zou. Een brief van Dr. A. Ebsworth voorkomende in den Times, zegt, dat de pokken te Londen zoo zorgwekkend toe nemen dat de regering niet langer mag dralen met het nemen van doortastende maatregelenhet hospitaal voor pokzieken it geheel vol en de heer Ebsworth slaat voor om Queen's Bench gevangenis tijdelijk voor de ontvangst dier zieken te doen mngten. Uit New-York verneemt men dat de achterstallige soldij des legers op I dezer niet minder dan ongeveer 80,000,000 doll, bedroeg, doch wordt tevens gemeld dat die soldij binnen weinige dagen zal uitbetaald zijn. Promotlën aan de Leldsche Uoogeschool. 21 April. - Tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, den heer Hendricus Gerardus van de Sande Bakhuijzen, van's Gra- venhage, met een academisch proefschrift, getiteld: Over den invloed der buigingop de hoogten van hemellichtenmet den meridiaan-cirkel bepaald. De Gemeente-Commissie van het Ne- derduitsch Hervormd Kerkgenootschap alhier maakt bekend, dat de Weleerwaarde Heer C. H. SPlfRGEOK van Londen op Vrijdag den 24sten April e. k. des na middags te twee ure in de Pieterskerk eene leerrede in de Engelsche taal zal houden. In de bepalingen betreffende de zitplaatsen komt voor die gelegenheid geene veran dering, zoodat aan de kosterij van voor noemde kerk zitplaatsenvoor zoo ver beschikbaar, te bekomen zijn. Namens de Gemeente-Commissie voornoemd SCHELTEMA Lid en Secretaris. NEDERLANDSCHE Amsterdam, 7 April 1863.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3