naam. De kerk van Engeland was evangeliescb genoegom het ook zoo te begrijpen, onbekrompen genoeg, om het door een jeugdigen dissenter gegeven voorbeeld te volgeneu zoo gaf Spurgeon aanleiding, dat thans de Exeterhalleen lokaal trouwens door geestelijke muziek en godsdienstige meetings eenigzin9 van ernstige bestemming, des Zondags avonds tot godsdienstoefening voor ambachtslieden i9 ingerigt. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. S. Tak als rechter-plaatsvervanger bij de arr.-rechtbank te Leiden en aan Dr. A. H. A. Gobee als oflic. van gezondheid bij het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek. Z. M. heeft weder een som van f 100 geschonken aan de te Nijmegen gevestigde Normaalschool voor christelijke onderwijzers, ten blijke van hoogstdeszelfs blijvende belang stelling in die inrigting. De officier van administratie der 2de kl. J. J. Hoogen- stratendienende op Zr. Ms. stoomschip Cycloop, wordt met het einde dezer maand op nonactiviteit gesteld. Tot hiertoe is de dag nog niet bepaald waarop de Tweede Kamer hare werkzaamheden zal hervatten maar men houdt het daarvoor, dat zij zal worden bijeengeroepen tegen Dingsdag 28 April of Dingsdag 5 Mei. Te Terborg is in de vorige week overleden de heer A. van den Brandhof, in der tijd mede belast geweest met een kolonisatie aan de Saramacca in Suriname. Zaturdag 11. is te Schiedam de nieuw benoemde kanton rechter, Mr. A. J. Hazenberg, plegtig geïnstalleerd door den eersten plaatsvervanger Mr. K. A. Poortman. Z. K. H. Prins Frederik heeft weder benoemd de leden der plaatselijke commissien tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. te Deventer, Alkmaar, den Helder, Zierikzee, Helmond en in de verschillende plat telandsgemeenten van Noord-Brabant. Te Amsterdam loopt een gerucht dat Dr. A. Yrolik gewezen minister van Finantien, aanvrage heeft gedaan voor een concessie tot exploitatie van een gedeelte der Staatsspo or- wegen. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam zal eerstdaags in behandeling komen een ontwerpverordening op het bewaren en voorhanden hebben van petroleum (steen- of aardolie). In de maand Junij aanstaande zal te Breda een verge lijkend examen plaats hebben voor hen die als kadet op de Koninklijke Militaire Academie wenschen geplaatst te worden. Er i9 gelegenheid tot plaatsing van 30 voor de infanterie 2 voor de cavallerie, 12 voor de artillerie en 5 voor de genie hier te lande; voorts van 12 voor de infanterie, 2 voor de cavallerie8 voor de artillerie en 4 voor de genie bij het leger in O. Indie alsmede van 2 voor de infanterie en 2 voor de artillerie bij de troepen in W. Indie. Door de bijzondere gasverbruikers te Delftshaven worden pogingen aangewendom van de concessionarissen een ver mindering van den prijs van het gas van 21 cent op 15 cent te verkrijgen met het oog op het al meer en meer toenemend gebruik van petroleum. Te Utrecht zijn in de vorige week op het onverwachtst twee kostbare officierspaarden van het reg. veld-artillerie aan de hevigste pijnen overleden, zonder dat men daarvan de oor zaak kon nagaan. De lijken zijn aan de Veeartsenijschool ge opend en men bevonddat de dood het gevolg van schande lijke mishandeling was. De stalwacht hadvermoedelijk daartoe opgestooktdien euveldaad gepleegdhij heeft zijn misdaad bekend en is in arrest gebracht. Een landbouwer uit Heumen 11. Donderdag als getuige ver schijnende voor de arr.-rechtbank te Nijmegen, ter zake van een gepleegden diefstalontstelde zoo hevig toen hij de be schuldigde zag, dat hij door een beroerte werd getroffen en naar het ziekenhuis overgebracht Vrijdag morgen reeds aldaar overleed. De bliksem raakte Donderdag avond de Stoomboot Wil lem ITT in haar vaart tu-schen Arnhem en Nijmegenzonder schade te veroorzaken, daar hij langs het ijzer in het water werd geleid; maar de boot kreeg toch een geduchten 9chok, zoodat de stuurman zijn handen van het roer voelde afslaan. Onder de Vlaamsche werklieden die ten vorigen jare door de firma Rousselt en Comp. in Belgie waren aangewor ven om naar China te worden overgebracht, bevond zich ook zekere Theodoor van Eycken. Wegens omstandigheden ge noodzaakt zijn vrouw te Antwerpen achter te laten, begaf hij zich met zijn medgezellen op reis en arriveerde den 2den Fe bruary jl. ter reede van Shanghae. Men kan dus denken hoe verbaasd hij stond optekijken toen bij het naderen van den Chineeschen walzijn vrouw hem in een bootje te gemoet kwam. Het zonderling geval was intusschen spoedig opgehel derd. Onmiddellijk na zijn vertrek uit het vaderland ging er een tweede schip naar China op reis. Zij vond gelegenheid aan boord van dien bodem tot het verrigten van eenige werk zaamheden te worden opgenomenen kwam alzoo reeds den 19den Januarij te Shanghae aan, terwijl het schip waarop zich haar man bevond, door bekomen schade genoodzaakt was ge weest een Engelsche haven binnen te loopenalwaar het 14 dagen was opgehouden. De vrouw, alzoo vroeger in China aangekomen vervoegde zich terstond aan het aldaar aanwezige bureau der genoemde firma en kreeg nog denzelfden dag, te gen 16 dollars per maandeen betrekking als naaister en huishoudster bij de echtgenoote van den Engelschen consul. Deze dame vond het geval zoo belangwekkend, dat zij bij de aankomst van van Eycken ten spoedigste een boot liet halen en daarin met hare nieuwe huishoudster plaats nam, om van de plotselinge verrassing getuige te kunnen zijn. Nu, het was dan ook zeker wel een verrassing in den vollen zin van het woord. Eenige landhuurders en administrateurs, in het rijk van Soerakarta gevestigd, hebben zich tot den minister van Kolo niën gewend met verzoek de aan de heer W. Poolman ver leende concessie tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, zoo spoedig doenlijk door de wet te laten bekrachtigen. Een bij het departement van koloniën ontvangen rege ringstelegramgedagteekend Buitenzorg 14 Maart, luidt: "In Madio en Soerabaija hebben overstroomingen plaat9 gehad. Overigens niets buitengewoons." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag de9 namiddags te 5 uur 50", des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 46°. Zondag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 48°, te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 54°, te 5 uur 54°, te 8 uur 52°, te 10 uur 48°. Maandag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 47°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 62°. Buitenlandsch Nieuws. In Polen wordt voorspeld, dat naar een onfeilbare be rekening Polen in 1866 vrij wordt. In 1794 had de opstand plaats onder Kosciusko; 18 jaren later die van 1830 weder 18 jaren later die van 1848; gewigtige jaartallen in de ge schiedenis van Polen. Reeds is weder een opstand aangevangen, zoodat 18 jaren na 1848 de Polen vrij zullen zijn. Dingsdag 11. reed de Keizer van Oostenrijk over het Stephan9pleintoen plotseling de linkerachterveer van het rijtuig brak, ten gevolge waarvan de koetsier de paarden on middellijk deed stil staan. Een gewezen wachtmeester bij de cavallerie, zadelmaker van beroep, die zich toevallig in de nabijheid bevond, snelde toe, bezag de breuk en gaf Z. M. de verzekering dat hij zonder gevaar naar het paleis kon rij den. #Zal het houden?" vroeg de Keizer, *welkoetsier rijd dan maar door." De kerkeraad der Evangelische gemeente te Weeneu heeft verlof van de regering gevraagd en bekomen om zich met een adres te wenden tot de Koningin van Spanje, ten einde de invrijheidstelling te verwerven van de Protestanten die om het lezen en verspreiden van den Bijbel tot de galeijen zijn veroordeeld. De gezondheids-commissie te Brussel geeft in een door haar uitgebracht rapport over de aardolie (petroleum) de vol gende wenken aan de verbruikers: 1°. De olie moet kleurloos en zorgvuldig van het koolwaterstof, naphta genaamd, gezui verd zijn. Men herkent de naphta-gehalte van de aardolie aan

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2