I N°. 969. Maandag 20 April. A°. 1863. 'v mm» Binnenlandsch Nieuws. i LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD frauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke N'ont- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels /*0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 ra.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 ra. en 9 u. 14 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) aaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 46 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Iudisohe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fFethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 i uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsea, dagelijks van 81 uur cd van 36 uur; der ln- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van 'sRijk* Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot officier van Justitie bij de arr.* rechtbank te Winschoten Mr. W. C. Scheidius, thans subst.- offic. bij die rechtbank; en in diens plaats Mr. S. M. S. de Banitz, thans commies bij het Departement van Justitie; voorts benoemd tot kap.-kwartierm. van de 3de kl. bij het 5de reg. inf., den lsten luit.-kwartierm. J. E. Muller, van den staf der inf.; tot lsten luit.-kwartierm. bij het reg. gren. en jagers den 2den luit.-kwartierm. F. van Thiel, van het korps; tot 2den luit.-kwartierm. bij het 8ste reg. inf. den serg. J. C. Ubbens, van het 1ste reg. van het wapen. Z. M. heeft den heer J. A. de Gelder, eervol ontslagen luit. ter zee der 2de kl., alsnog benoemd tot ridder der 4de kl. van de militaire Willemsorde, ter zake van zijn verrigtingen bij het door 's Rijks schroefstoomschip Reteh op den 18den April 1862 geleverde gevecht tegen de zeeroovers op een klein eiland in de Baai van Lobo, op de Westkust van het eiland Karatalang (Talaut-groep.) Uit Nijmegen wordt berigtdat van de 32 personen, door Z. K. H. Prins Frederik aldaar benoemd tot leden der sub-commissie voor het Nationaal monumentreeds 9 zich die benoeming niet hebben laten welgevallen en dat van de ove rigen op de vergadering van Donderdag 6 afwezig waren. De tentoonstelling van oud- en merkwaardigheden te Delft ie houden, zal den 2den Julij aanstaande plegtig wor den geopend en van den 3den Julij tot den 8sten Augustus dagelijks voor bet publiek opengesteld worden, van 10 tot 4 uur. De entree-kosten zullen bedragen op den 3den4den en 5den Julij f 1 per persoon; op Zondag, Maandag, Woens dag, Donderdag en Zaturdag, 25 cent9, en op Dingsdag en Vrijdag 50 cents per persoon. Op de twee laatstgenoemde dagen zal er een meer bijzondere gelegenheid zijn tot de bezigtiging van boek- en plaatwerkenhandschriften enz. Woensdag heeft te 's Hertogenbosch een vergadering plaats gehad van een groot aantal ingezetenen welke gaz ver bruiken. Het doel dezer bijeenkomst was om middelen te be ramen ten einde op een goedkooper wijze zich licht te ver schaffen, De concessionarissen vorderen thans van de verbrui kers 18 cents per kubiek el. De concessie is aan de tegen woordige eigenaars door de 9tad voor dertig achtereenvolgende jaren, met uitsluiting van alle anderen, verleend. De verga dering heeft een commissie uit haar midden benoemdom met het bestuur der fabriek in onderhandeling te treden en haar gemagtigd om namens haar, in plaats van de thans gevorderd wordende 18 cents, 10 cents per kubiek el aantebieden. Mog- ten voor het onverhoopt geval de aandeelhouders der fabriek weigeren dit voorstel aantenemen dan zullen de leden geza menlijk van het gebruik van gaz afzien en voortaan hunne inrigtingen met zoogenaamde bronolie verlichten. Uit een door het Departement van Finantien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Maart 1863 blijkt, dat die mid delen hebben bedragen f 14,683,037,59 tegen f 14,597,059,28' in hetzelfde tijdvak van 1862. Uit. Gladbach wordt "gemelddat de Pruissisch-Neder- landsche spoorwegmaatschappij voor den aanleg van den spoor weg Gladbach-Dülken-Venlo en Venlo-Kempen zich den 14den dezer, nadat het aanlegkapitaal geteekend was, geconstitueerd heeft en zij nu terstond aan de regering concessie voor die ouderneming zal aanvragen. Woensdag nacht omstreeks 2 ure ontstond er plotseling een hevige brand in het gehucht Leijenbroek bij Sittard. Daar de meeste in dit gehucht zijnde gebouwen in leem opgetrokken en met siroo gedekt zijn, viel er aan blusschen weinig te den den; 15 huizen benevens een 12tal ruuderen en eenige var kens zijn een prooi der vlammen gewordendoch het meeste wat men bij dezen brand te betreuren heeft en waardoor de gemeente in rouw gedompeld isis het verlies van 3 men- schenlevens, welke bij deze ramp jammerlijk omgekomen zijn een zwangere moeder, haar kind en de dienstmaagd, welke boven sliepen, willende redden schijnt door den rook bedwelmd te zijn geworden en alzoo jammerlijk te zijn omgekomen. Het grootste gedeelte van het verbrandde was tegen brandschade verzekerd de oorzaak van den brand is voor alsnog onbekend. Uit Utrecht meldt menIn enkele dagbladen werd de zer dagen een berigt uit Aken overgenomen, vermeldende dat van overheidswege aldaar een aantal werklieden uit een ciga-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1