Buitenlandsch Nieuws. Men verneemt, dat onder dagteekening van 14 dezer Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden als voorzitter der hoofdcommissie tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., de volgende circulaire heeft gerigt aan de plaatselijke commissien //De heeren leden der hoofdcommissie hebben mij in hare vergadering van heden als hunnen wensch voorgedragen en door haar is vervolgens vormelijk besloten omovereenkom stig mijn denkbeeld, de heeren, die door de plaatselijke com missien van Amsterdam en Rotterdam en door die der provin ciale hoofdsteden bij de hoofdcommissie zullen worden afge vaardigd, als medeleden aantenemen. #Ten einde voortsnu de geest der Natie zich voor onze zaak heeft verklaardmede te gemoet te komen aan het ge voelen van hendie aan de hoofdcommissie zouden wenschen verbonden te zien de namen der historische personendie van Nederlands herboren onafhankelijkheid de eerste grondleggers warenis op voorstel van den heer J. Kooijbesloten om op zoodanige wijzeals door mij het voegzaamst zou worden ge oordeeld de betrekking van Eerelid bij de hoofdcommissie met recht van stemming, van wege de hoofdcommissie opte- dragen aan een der nazaten van wijlen Adam Frans, baron van der Duijn van Maasdam, Gijsbert Karei, Graaf van Ho- gendorp, Leopold, Graaf van Limburg Stirum en Jhr. Mr. Johannes Melchior Kemper. //Het verheugt mij de overbrenger te mogen zijn dezer tij ding, die veler wenschen zal bevredigen, maar tevens getui genis geeft van de zuiver vaderlandslievende beginselen der hoofdcommissie. //Zeer aangenaam zal het mij zijn, wanneer Uwe commissie alsnu onverwijld mogt kunnen overgaan tot de benoeming van heeren afgevaardigden. Het berigt daarvan wordt door mij met belangstelling te gemoet gezien." Heden, Woensdag, heeft in de Stads-Gehoorzaal de tweede bijeenkomst plaats gehad van leden der plaatselijke commissie tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813, waarin met eenige geringe wijzigingen is goedge keurd een brief aan Z. K. H. Prins Frederik, houdende ken nisgeving, dat de commissie zich heeft gevestigd en waarbij de wensch wordt uitgedrukt, dat de hoofdcommissie worde aangevuld. De Hooge Raad der Nederlanden heeft in de zitting van Dingsdag beslist, dat kievitseijeren niet buiten tegenwoor digheid of vergunning van den eigenaar, van diens land mo gen worden gezocht, geraapt of weggevoerd. Dingsdag zijn te 's Hage aan het lokaal van de afdee- ling Hervormde Eeredienst de werkzaamheden hervat van de constituerende vergadering, die ingevolge de ministerieele cir culaires van 24 Mei en 24 Julij 1862 is bijeengeroepen tot het zamenstellen en het indienen aan den Koning van een algemeen reglement voor de beide in Nederland bestaande (de Nederlandsch-Israëlitische en de Nederlandsch-Portugeesch- Israëlitiscbe) kerkgenootschappenonder een centraal bestuur voor algemeene zaken. Het voorzitterschap dier vergadering wordt waargenomen door Mr. A. de Pinto, van's Gravenhage. In behandeling is genomen het ontwerp van bedoeld regle ment, dat zamengesteld is door een commissie, daartoe in de zitting der constituerende vergadering van 21 October 1862 benoemd, en welke bestond uit de heeren Mr. A. de Pinto, Mr. S. E. Nijkerk, Mr. A. C. Cosman, Mr. H. H. Tels en Mr. J. L. de Leao Laguna. De commissie uit het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland (zamengesteld uit de raadsheeren Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude en C. D. Beels en den heer proc.-gen, bij gemeld Hof), belast met het afnemen van het examen van hendie den rang van candidaat-notaris wenschen te verkrij gen, zal tot dat einde zitting houden den 28sten Mei aan staande en zoo noodig de volgende dagen, in een der lokalen van bovengemeld Hof. De belanghebbenden worden herinnerd dat de benoodigde bescheiden vóór dien tijd aan den heer griflier franco moeten worden toegezonden. Naar wij vernemen is de minister van Binnenl. Zaken naar Cleef vertrokken. Tegen het einde dezer week wordt Z. Exc. terugverwacht. Z. Exc. moet, zoo men wil, voornemens zijn in den loop van den zomer het eiland Walcheren te bezoeken. Men zegt, dat zulks in verband staat met de audiëntieonlangs verleend aan den burgemeester en een commissie uit den Gemeenteraad van Middelburg, tot het afdammen van het Sloe. Voor de rechtbank te 's Hage werd Maandag een zaak behandeld, waarbij de eene broeder den anderen vervolgde wegens ondergane mishandeling. Uit de onder eede gehoorde getuigen bleek, dat de aanleidende oorzaak hiervan geweest was, dat de mishandelde broeder aan den barbier, die den anderen de baard zoude afnemen, zou toegevoegd hebben. uSnijd hem maar zoo diep mogelijk met het mes in den hals, er is niets aan hem gelegen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zullen Donderdag avond worden opgevoerd les petits oiseaux en une chambre a deux lits. De voorjaars-vergadering van de algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk zal den 6den Mei a. s. te 's Hage worden geopend. Bij de Dingsdag plaats gehad hebbende aanbesteding van eenige leverantien ten behoeve van de Marine, waren de minste inschrijvers voor het leveren van verfwaren J. H. Noort- veen en Comp. alhier voor 1576 en van vlaggendoek T. W. van Hartrop alhier voor f 1351,70. Er heerscht in de Meijerij van den Bosch een ziekte onder de kippen; zij draaijen in het rond en vallen dan in eens dood. Sommige leggen eerst nog een windei en als zij dan van het nest komen, draaijen zij en sterven; er zijn land bouwers die op die wijze 2 a 3 kippen per dag verliezen. Maandag avond, omstreeks acht uur, zag men in de gemeente Oude Tonge een vreemd en schoon natuurverschijn sel. Een vuurbol, minstens tweemaal grooter en helderder dan Venus in haren schoonsten glans, en overigens niet ongelijk aan een zoogenoemde vallende ster, bewoog zich in een rig- ting van het N. O. naar het Z. W., beginnende ongeveer op 30 gr. boven den horizon, op eenigen afstand van Hercules, dwars door den Draak loopende, tot omstreeks 15 gr. voorbij de ster Kochab van de Kleine Beer, alwaar bij verdween. De lichtende staart die men gewoonlijk bij de vallende sterren ziet, vertoonde zich ook hier, maar oneindig helderder en prachtiger; hij bleef, nadat de vuurbol reeds lang verdwenen was, zeer helder aan den hemel in een rechte lijn, die in de aangeduide rigting dwars over Kochab liep. Weldra begon deze lijn in 't midden nabij genoemde ster te buigen, en werd na eenige oogenblikken een scherpen hoek, waarvan de beenen zich naar het O. Z. O. en Z. ten W. uitstrekten. Aan den tophoek vormde zich als toen een kernzoodat het geheel gedurende ongeveer twee minuten zich vertoonde als een ko meet met twee staarten. Daarop trokken zich de beenen lang zamerhand zamen, en het verschijnsel deed zich toen als een nevelvlek voor, waarop het na 4 of 5 minuten verdween. De Steenwijker beurtman Zaturdag van Amsterdam ver trokken, is overzeild en in zinkenden staat te Nieuwendam binnengeloopen. In de Oostpost vindt men de volgende advertentie, waaruit blijkt dat het dichterlijk vuur op Java nog niet is uitgedoofd: Heden beviel voorspoedig en wel De echtgenoot van J. H. Retel, En juist zoo als hij had verwacht Is het dreumisje van 't manlijk geslacht. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te IJlst door Ds. A. D. Thuyn de Ligny, pred. te Veen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 56", des avonds te 8 uur 52° te 10 uur 50". Woensdag morgen te 5 uur 50", te 8 uur 56°, te 12 uur 64", 's namiddags te 4 uur 57°. In een brief uit Rome wordt van het vervangen van den kardinaal Antonelli door den kardinaal Luca gesproken, maar dit vereischt grootelijks nadere bevestiging. Te Brussel is aan een vrouw haar oog ontstolen. Het geval droeg zich volgender wijze toe. De dame, die al op zekeren leeftijd was, had kennis aangeknoopt met iemand, in wiens dictionnaire de woorden strikte eerlijkheid niet te lezen staan. Tot haar ongeluk had zij de vaste gewoonte om iederen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2