N°. 966. Donderdag 16 April. A°. 1863. Wettelijke regeling van den arbeid van kinderen. Onlangs is in de residentie een openbare redevoering ge houden, de strekking hebbende, om de behoefte aan een {wet tot regeling van den arbeid vau kinderen in de fabrieken meer en meer te doen inzien en tot vervulling daarvan aantesporeu. Ofschoon reeds een en ander is ingebragt tegen de voorstelling van het kwaad dat een wettelijke voorziening zou vereischen mag men er toch niet aan twijfelendat het kwaadhoe sterk en overdreven ook gekleurd, in werkelijkheid bestaat. Maar men is het er nog niet over eensof het middel tot genezing alleen in een wettelijke regeling van den arbeid in fabrieken zou te vinden zijn. Veeleer zou men ook kunnen vragen of het kwaad niet meer algemeen en ook buiten de fabrieken zou bestaandan wel zich bepalen tot de gemeentenwaar fa brieken zijn gevestigd die behoefte hebben aan de hulp van kinderen. Nog veel meer blijft er te vragen over, wanneer men bepalen wil het maximum van den leeftijd, waaronder men kinderen begrijpt, - wanneer men den kring verder wil uit breiden en acht geven op den vereenigden arbeid van jonge lingen en meisjes in dezelfde localen - wanneer men ook acht geeft op de gewone taak van krullenjongens, sigarenmakers, kindermeisjes, en in het algemeen op de wijzewaarop ouders zoo spoedig of vroegtijdig mogelijk trachten geldelijk voordeel te trekken van den handenarbeid hunner kinderen. Bij dat alles komt nog, of het doeltreffend is dat ouderlijk gezag te beperken door een wet, en de nijverheid, door de middeleu van aanbod voor den arbeid in de fabrieken te verminderen in hare geregelde ontwikkeling te bemoeijelijken Moet die wet zijn een algemeenen maatregel, of betreft zij slechts enkele gemeenten of fabriekplaatsen Is het hier uitsluitend de taak van den algemeenen wetgever; of zou het voldoende zijn aan plaatselijke verordeningen overtelaten de zorg voor de openbare gezondheid en zedelijkheid? Wij vreezen dat de schilderij, door een meesterhand ver vaardigd en in de residentie voor invloedrijke mannen ten toon gesteldindrukken heeft achtergelaten die nadeelig kun nen werken. Zulke voorstellen worden door het dichterlijk genie soms te sterk gekleurd, om indruk te maken; maar zijn niet altijd in werkelijkheid daaraan gelijk. Ieder zal erkennen.dat het hoogst gewaagd zou zijn daarop een wet te bouwen- de eischen van den wetgever zijn meer een koele, dorre, kleur- looze optelling van feiten en cijfers dan een mengeling van waarheid en verdichting. De Hooge Kegering heeft reeds voor eenige jaren de tusschenkomst der gemeente-besturen ingeroe pen, om eenige mededeelingeu te verkrijgen, die tot de kennis van den bestaanden toestand zouden kuunen leiden. In En geland was meu zes jaren bezig met een enquête., na den af loop waarvan men eerst tot een wettelijke regeliug overging. Zulk een onderzoek is evenzeer bij ons noodig, maar moet zich niet bepalen tot het doen van eenige, soms zeer vele vragen aan de belanghebbenden zelve, want daardoor loopt men gevaar te krijgen een eenzijdige, onjuiste of partydige voor stelling der feiten. Zulk een onderzoek kan door de Hooge Be gering aanbevolen of voorgeschreven worden aan de gemeente besturen, zonder dat men daarvoor perken stelt. Tot zulk een onderzoek zijn de gemeentebesturen het meest bevoegdomdat zij den gezigtseinder verder kunnen uitbreiden, wanneer het beginsel, waaruit dat onderzoek is voortgesproten, en het doel waartoe het leiden moet, hun slechts rond en open worden medegedeeld, zoodat aan hun oordeel en beslissing wordt over gelaten, of de zaak regeling behoeft en voorziening bij een wet of bij plaatselijke verordening. Z. M. heeft bepaald, dat de 2de luit. A. H. Benjamin», van het 2de reg. vesting-art., zal worden gedetacheerd bij de landmagt in W.-I. LEIINCII DA6BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentien1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 in.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.;.naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieu\V3traat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marsailla, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Ditgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. I. Biimeiilaudsch Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1