Predikanten-Boekje PROVISOR. Echte Rogge Gezondheidsbloem. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën Er biedt zich aan, Fabrieks-Opzigter de Synoden, Synodale Commissiën, de Hoogleeraren aan de Hoogescholen en Athenaeën NEDERLANDSCH PROTESTANTSCH de Namen, Standplaatsen en Jaartal van beroep der Predikanten; DE BIJZONDERE GENOOTSCHAPPEN IN NEDERLAND. bij te kort gekomen is. Datgene, waarin de Zeitstimmen met Je Dageraad overeenstemmen, behoeven wij niet te doen uit komen, het springt van zelf genoeg in het oog; velen toch zijn er onder ons, die zeggen: Juist in dien geest zouden de Zeitstimmen sprekenwanneer hare medewerkers niet toe vallig voor het grootste gedeelte geestelijken waren. In een volgend artikel zullen wij de punten van verschil aantoo- nen en uiteenzetten." Uit het openbaar gemaakt Verslag der vijfde jaarverga dering van de Vereeniging van Christelijke belangen te Lei den, den 23sten Januarij dezes jaars gehouden, blijkt, dat van 31 Augustus tot het einde des jaars 1862, 16 evangelie verkondigingen op Zon- en Feestdagen waren gehouden en dat het getal vaste contribuerende leden van 156 was geklommen tot 228. Het concert door het Studenten-Muziekgezelschap Sem- pre Crescendo ten behoeve der Bewaarscholen aan het einde der Groenesteeg en op de Langegracht in de Schouwburg ge geven, heeft na aftrek der onvermijdelijke kosten ongeveer 200 opgebracht. Wij vernemendat het Hoogduitsche opéragezelschap van Rotterdam in het laatst dezer maand een voorstelling in de Leidsche Schouwburg zal geven van de opéra Martha. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 47", te 10 uur 43°. Dingsdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 47°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 58°. De Sultan heeft, bij gelegenheid dat verschillende hoof den van godsdienstige corporatien (de ArmenischeCopthtische, Grieksch Katholijke, Grieksche en Israëlitische) door hem tot groot-officieren van de Medjadie-orde werden benoemd, ver klaard dat hij geen onderscheid van godsdienst maakte. Vergezeld door Ismael pacha heeft hij zijn gebeden verrigt op het graf van Mehemet Aali. Voorts heeft hij de laatste rustplaats van Said pacha, de pyramiden, Cairo en de om streken bezocht. Uit Napels wordt berigt, dat dezer dagen het lijk van den kardinaal te Capua werd ten toon gesteld en door een talrijke menigte bezigtigd. De kardinaal werd voor heilig ge- ouden en de menigte drong zich om den katafalk te zamen. Eensklaps begon het lijk zich te bewegen en de verschrikte menigte vlugtte, uitroepende dat er een wonder was geschied. Een soldaat was minder verschrikt en bleef staan. Toen de menigte zich had verwijderd ligtte hij het lijkkleed op en vond daaronder plat op den grond liggen een levend persoon, die het lijk in beweging bragt. De prefect der provincie heeft over dit geval een uitgebreid verslag opgemaakt, terwijl de Justitie de zaak onderzoekt. De Monde meldt uit Eome, dat het aantal vreemdelin gen die de stad bezocht hebben om de Paaschfeesten te vie ren, op Woensdag van de Paaschweek 45,000 beliep en Za- turdag tot meer dan 50,000 was geklommen. Ten behoeve van de betrekkingen der militairen te Graudenz, veroordeeld wegens insubordinatie, het gevolg der gruwzame bejegening van hunnen kapitein von Besser, thans krankzinnig, is een som van 6814 th. bijeengebracht. Reeds lang had men verwacht dat de Koning hun gratie zou heb ben geschonkenmaar tot heden is dit nog niet het geval geweest. De voormalige kapitein v. Besser, die aanleiding gaf dat een geheele kompagnie tot een zware straf veroordeeld werd, bevindt zich thans in een krankzinnigen-gesticht. Men kan veilig aannemendat deze ziekte niet ontstaan is gedurende den tijd dat hij te Pillau vestingarrest hadmaar reeds in meerdere of mindere mate bestondtoen hij nog de ongeluk kige 12de kompagnie kommandeerde. In dat geval wordt me nige gebeurtenis, die het onderwerp van een onderzoek heeft uitgemaakt, verklaarbaar. Zoo trok hij in Januarij 1861 met zijn kompagnie, in plaats van volgens het voorschrift, een militaire wandeling van drie mijlen te doen, naar het onge veer een vierde mijl van Graudenz gelegen stadsbosch en liet daar de manschappen vijf uren achtereen in de sneeuw staan zoodat de voeten van onderscheidene soldaten bevroren. Een onderofficier, nu tot 9| jaar vestingstraf veroordeeld, liet hij op den 14den Februarij 1862 vijf minuten lang in sneeuw water en de vaandrig (nu luitenant) Röpell met het horologie in de hand naast hem staan omdat de onderofficier, naar de meening van dén heer kapitein, de afdeeling noodeloos door de sneeuw had laten marcheren. Ook verhaalt men van hem dat hij de manschappen dwong de laarzen, welke zij drie jaren gedragen hadden en dus hun eigendom waren aftegeven om daarmede het schoeisel van latere jaargangen te herstellen, alsmede dat hij door muziekanten van 121 uur 's middags (van 1 Januarij 1861 tot 6 April 1862) naar oud leder om schoenen te lappen liet zoeken en wat dies meer zij. In een der voornaamste steden van Zuid- Holland wordt tegen 1 Mei e. k.in de Apotheek van eene Weduwe gevraagd een PROVISOR van de Protestantsche Gods dienst en voorzien van goede getuigschrif ten. Adres met franco brieven, onder letter li, Bureau van dit Blad. voor de Huishouding bij een bejaard HEER of DAMEeene fatsoenlijke JUFVROUW P. G.ten volste bekwaam het bestuur eener deftige Huishouding op zich te nemen. Op groot salaris zal niet gelet worden. Adres: franco brieven, Letters C. CL Bureau van dit Blad. Een GEHUWD PERSOONdoor sterf geval buiten betrekking geraaktwenschte geplaatst te worden als kunnende voldoende getuigschriften pro duceren. Adres francoonder Nummer 7 Bureau van dit Blad. Het goedkoopste Gezondheids- en Voedingsmiddel uit de Stoom- Graan- en Meelzuivering van J. IMMINK te Zwolle wordt met het beste gevolg als ontbijt en drank gebruikt, door Borstzieken, Hoestende, Teringachtige, Eng- borstigezwakke gestellen en Kinderen, Maag- en Keelpijnlijders enz. Deze bloem wordt afgeleverd in pakjes van 15 en 30 Centvoorzien van Gebruiksaanwijzing Enveloppe en Cachet, is alleen verkrijgbaar bij den Heer H. N. VAN BAARDWIJK te Leiden en de Heeren in andere steden. Door de Wed. F. HERFKENS EN ZOON, te Utrecht, is uitgegeven en alom verkrijgbaar: BEVATTENDE BENEVENS ALSMEDE l»te Jaargang. 7 vel druks, ingenaaid a f 0.75.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3