N°. 965. Woensdag 15 April. A», mt Met belangstelling las ik het verslag der zitting van den Leidschen gemeenteraad van den 2den April 11., waarin het verleenen van pensioen van gemeente-ambtenaren weder een onderwerp van beraadslaging uitmaakte. Uit de mededeeling van het collegie van dagelijks bestuur schijnt te blijken, dat nergens, op min beduidende uitzondering na, waar pensioen verleend wordtvan de ambtenaren een bijdrage wordt gevor derd. Maar uit de gehoudene beraadslagingen bleek ook aan de andere zijde, dat zij die zulk een bijdrage, verpligtend of vrijwillig, wilden vorderen, daardoor aan de ambtenaren het uitzigt op pensioen zouden verzekerenzoodat zij daarop recht of aanspraak konden maken in de gevallendat zij een be paalden ouderdom bereikt en een bepaalden diensttijd vervuld hebben. Bij zulk een klaarblijkelijk welwillende gezindheid die den Leidschen gemeenteraad vereert, kan het alleen de vraag zijnop welke meest geschikte wijze het belang der ge meente zich met dat der gemeente-ambtenaren laat vereenigen? En dan geloof ik, dat men te weinig acht slaat op het zeld zaam geval, dat een ambtenaar den 70jarigen leeftijd bereikt heeft en alsdan tevens 40 jaren dienst telt, en dat men vergeet hoeveel in den regel door ambtenaren zal worden bij gedragen tot een pensioenfonds, zonder dat zij daarvan genot zullen hebbenwaardoor de last voor de gemeentekas hoogst waarschijnlijk over een bepaald tijdvak zeer gering zal zijn. Immers bleek uit een statistieke opgavedat het bedrag der pensioenen in de laatste 20 jaren gemiddeld nog geen f 900 beliep, zoo dat naar die berekening er zelfs vooruitzigt zou bestaandat uit de gemeentekas geen subsidie noodig werdzoo de amb tenaren een jaarlijksche bijdrage deden in verhouding tot hun bezoldiging, leef- en diensttijd. Want ook dat mag niet uit het oog verloren worden, dat de sterftekans, volgens de aan- geuomene tafels van levensverzekering, het tarief der jaarlijksche bijdragen moet regelen. Nog een andere omstandigheid heeft daarop invloed, namelijk: dat er ambtenaren zijn, aangesteld voor hun leven, tot wederopzeggens toe en voor een bepaalden tijd. De laatstbedoelden worden niet gecontinueerdindien zij meer of min daarvoor ongeschikt worden geachten langs dien weg gaat voor hen het uitzigt op pensioen verloren, of is zeer twijfelachtig. Maar zeker is het, dat het pensioenfonds daar door wordt gestijfd. En nu is er nog ietswaarop wel mag worden gelet en dat op alle pensioenfondsen toepasselijk is: de belegging der jaarlijksche bijdragenwaardoor wel het voor deel van rente en rente op rente bestaatmaar ook het verlies op den koers, ingeval het kapitaal moet worden te gelde ge maakt bij voorkomende en onvermijdelijke behoefte- gezwe gen nog van den onstaathuishoudkundigen maatregel van zulle een kapitaalvorming. Gewis, - het moet herhaald worden - de welwillende ge zindheid van den gemeenteraad mag wel worden gewaardeerd. Maar het stellen van regels op het verleenen van pensioen gaat met zóóvele moeijelijkheden gepaarddat misschien veeleer de voorkeur verdient een onbepaald vertrouwen in de billijkheid en rechtvaardigheid, die steeds zullen worden betracht in elk geval, dat een getrouw en ijverig ambtenaar buiten zijn schuld onbruikbaar of minder geschikt wordt geacht, om zijn bedie ning in het belang der gemeente waar te nemen. (Overgenomen uit de Gemeentestem.') Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der dir. bel. en ace., te Scherpenzeel W. M. S. Junius, thans surnumerair der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. in Zuid-Holland; en der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Knalhutte W. Hillebrandt, thans commies der 1ste kl. van 'sRijks belas tingen te Meppel. In de vorige week zijn wederom leden benoemd voor de plaatselijke commissien tot oprigting van een nationaal gedenk- AliBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke N'oih- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten vau 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 m. ar. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouden, Maandag eu Donderdag to 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9i uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. \og lets over het verleenen van pensioen aan Gemeente-ambtenaren. Binnenlandscli Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1