Bu i te n l arul sch Nieuws. aldaar is veroordeeld tot twee maanden cellulaire opsluiting, wegens het frauduleus gebruik van gaz. Een bediende van een sigaren-fabriekanteen hartstog- telijk vereerder van Garibaldikreeg voor eenigen tijd een zoontje. Dadelijk schreef de gelukkige vader naar den Itali- aanschen generaal, met verzoek, of hij peter wilde zijn. Deze schreef het volgende briefje terug: «Mijnheer! Ik neem aan, peter te zijn vari uw zoontje, en magtig u, mij door een uwer vrienden te laten vertegenwoordigen. Na welwillende en har telijke groete, uw vriend, Garibaldi. Waarschijnlijk zullen de turfprijzen dit jaar niet zeer hoog worden, daar er, door den zachten winter, een groote voorraad van het vorige jaar is blijven staan. De veenbazen hebben dan ook het vorige jaar een slechte rekening gemaakt en vele sloten met een nadeelige balans. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan den heer A. Bisset, pred. bij de Engelsche Hervormde gemeente te Amsterdam, op zijn verzoek wegens aanhoudende en toenemende ongesteldheid, het emeritaat salvo honore ver leend met aanspraak op 's Rijks pensioen integaan den eer sten JnIij I860. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Bergschenhoek Ds. A. F. Simons te Ermelo; te Gaast. en Ferwoude Ds. F. Hage te Nieuw-Loosdrecht en te Wijk bij Heusden Ds. H. van Strien Cz. te Bennekom. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 58°. Zaturdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 54°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 62°. Daar de laatstelijk door het Pauselijke gouvernement in alle Catholijke landen opengestelde geldleening van vijftig rail- lioen francs niet vol geteekend is, heeft de Paus dezer dagen magtiging gegeven om heigeen van het voor Frankrijk bestemde gedeelte niet geplaatst is (omstreeks acht millioen francs) aan de Parijsche beurs naar den koers van den dag te gelde te maken. Er wordt te Berlijn een fonds bijeengebragt tot op- rigting van een vondelingshuis. Een aldaar gevestigd geneesheer, Dr. Ruge, heeft zich in een brochure tegen dit plan verzet. Hij bewijst daarin, dat de kindermoord in alle landen, waar vondelingshuizen bestaan, meer voorkomt dan waar ze niet beslaan. Verder betoogt hij dat ligtzinnigheid en buitensporig heid door deze instellingen in hooge mate bevorderd worden. Te Mainz werden van 1799 tot 1811 slechts dertig kinderen te vondeling gelegd. Den 7 November 1811 slichtte Napo leon daar een vondelingshuis waarin gedurende een tijdsverloop van veertig maanden 516 kinderen werden gebragt. Later werd het gesticht opgeheven en in de negen volgende jaren bedroeg het aantal verstootenen niet meer dan zeven. Bij deze gele genheid wordt aan het feit herinnerd dat te St. Petersburg de helft van alle geboren kinderen in het vondelingshuis ge bragt worden. Dit Coblentz meldt men, dat de aanbouw van de vaste brug over den Rijn voor die stad goed vooruit gaat, en dat dezer dagen een begin zal worden gemaakt met den aanleg van een spoorweg van Ehrenbreitsiein naar de Lahn in ver binding met die naar Ems en naar Wiesbaden. Aangezien de grond, over welke die weg moet gelegd worden geen bezwaar oplevertrekent men hem even als genoemde brug in den loop van den herfst voor de dienst te zullen kunnen open stellen, en worden er reeds te Coblentz toebereidselen gemaakt voor de uitbreiding van liet stationsgebouw van den Duitschen Rij nspoorweg daar ter plaatse. Het had de aandacht getrokken dat de kleine Prins Wilhelm, zoon van de Kroonprins van Parijs, bijgelegenheid van het huwelijk van den Prins van Wallis, in Schotsche klee- derdragt verscheen. De Spenersche Zeitung zegt tot opheldering daarvan het, volgende: »De Prinsen van ons Koninklijk Huis dragen, zoo als bekend is, eerst na het voleindigde tiental levensjaar uniformen, en Prins Wilhelm is slechts vier jaren oud. Maar de Schotsche dragt. is in Engeland die welke niet alleen door de Koninklijke kinderen van iederen leeftijdmaar in het algemeen door eiken Schot, die tot de oude Clans behoort, tot zoo lang hem zulks goeddunkt, gedragen wordt. Het Koninklijk Engelsch Huis, volgens landsrecht door de Keurvorstin Sophia van Hannover, een nicht van Karei I, een erkende spruit van den stam der Stuarts, draagt de kleu ren der Clan van dien naam. Prins Wilhelm nu droegeener- zijds als kleinzoon van Koningin Victoria anderzijds als Pruis- sisch Prins door Sophia Dorothea, gemalin van Frederik Willem I, insgelijks een nakomelinge der Keurvorstin Sophia, het Schotsch gewaad als een rechtmatig teeken zijner dubbele be trekking tot het Engelsche Koningshuis. Bovendien was het kleed dat bij bij het huwelijk van den Prins van Wallis droeg een testamentair legaat van den markies van Bredalbane, die twee jaren geleden den Koning van Pruissen de ridderorde van den Kousenband overbragt, en ten gevolge daarvan als groote uitzondering voor een Engelschman, de orde van de Zwarten Adelaar kon verkrijgen. In de laatste dagen van Maart ontving de baron von Rothschild, te Parijs, een ongeteekenden brief, waarin hem 100,000 fr. werden ter leen gevraagd voor iemand, die tot een rijke familie behoorde, die zelf een hooge betrekking bekleed de maar die genoemde som terstond noodig hadom een ongelukkige speculatie te dekken. Daar de hooge positie van den onbekenden schrijver hem belette zich bekend te maken, verzocht hij den baron de som den volgenden nacht tusschen 12 en 1 uur in barikbilletten nederteleggen onder een ho"bp zand in de rue Rossini. De heer von Rothschild sloeg geen acht op den brief, maar daar hij de volgende dagen van den zelfden schrijver op nieuw brieven ontving, die al dringender en dringender werden en men hem ten laatste met den dood bedreigde, zoo hij aan het verzoek niet voldeed, gaf hij de policie kennis van de zaak. Deze deed een rolletje gewoon papier op de aangeduide plaats verbergen en posteerde toen twee agenten in de nabijheid. Op het aangegeven uur zag men een welgekleed jong mensch eenige malen in de straat heen en weder gaan en een vlugtigen blik op den hoop zand wer pen. Eindelijk tegen half vier uur, kwam dezelfde persoon te rug, nam het rolletje papier en vlugtte. De policie zette hem echter achterna en kreeg hem weldra in handen. Uit het in gestelde onderzoek is gebleken dat hij de schrijver van de brieven was; dat hij door een ongebonden levenswijze al zijn geld verteerd en vele schulden gemaakt had dit niet aan zijn ouders durfde mededeelen en ten slotte, om die schulden te dekken, zich van het middel had bediend, dat tot zijn in hechtenisneming leidde. Een der Engelsche kunstschilders, de heer Frith, heeft aan den kunsthandelaar Graves zijn schilderij, voorstellende het gezigt op een spoorwegstation voor 20,000 guinjes verkocht. Groote aanplakbiljetten en een advertentie in den Mo- niteur verkondigen de publieke veiling van het Grieksch-Ro- meinsch paleis, dat Prins Napoleon zich vóór zijn huwelijk had doen bouwen in de Avenue Montaigne, doch dat zijn echtgenoote Prinses Clotilde nimmer heeft willen betrekken. De inzet bedraagt 900,000 frs. Mej. Madeleine Brohanwier bekoorlijkheden een En- gelschen kapitein, die zijn liefde onbeantwoord zag, tot een zelfmoord bragtis gehuwd met een auteur, den heer Mario Uchard. Een te Bombay gevestigd Engelsch Zendeling meldt, dat het bekende orgaan der moderne theologie in Engeland, //Essays and Reviews," tot onder de geleerde Parsis en Hin does dier stad is doorgedrongen en dat velen daaruit tegen werpingen putten tegen het Christendom dat de zendelingen hun verkondigen. Eenigen tijd geleden ontstond er min of meer vrees voor de oliebronnen in Canada, omdat zij op sommige plaatsen minder opleverden dan vroeger. Dien ten gevolge heeft de Oilwells Company bekend gemaakt dat de vrees ongegrond is, aangezien de petroleurn-districten thans weder veel meer ople veren dan ooit te voren terwijl op een zeer uitgestrekte op pervlakte alle keuteekenen aanwezig zijn om binnen een be trekkelijk korten tijd de opening van een aantal nieuwe olie bronnen te kunnen verwachten. De opbrengst alleen in de nabijheid van Oil Springs bedroeg reeds 300 barrels per dag. Ter bespoediging van het transport waren zoowel door de

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2