Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. waarschijnlijkheiddat men langs verschillende wegen en door meer versnelde middelen den afstand tusschen Leiden en Woer den zal trachten te verkorten. Al de plannen die daarheen leiden, verdienen een krachtige ondersteuning van de zijde van handel en nijverheid en van allen die belang stellen in de bevordering van Leiden's welvaart en bloei. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Terseke W. van Oeveren. Door Z. M. is aan den luit. ter zee der 2de kl. O. M. de Munnick, dienende in Oost-Indië, op verzoek, eervol ont slag uit de zeedienst verleenden aan den heer D. van der Poort, mede op verzoek, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zegwaard c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Z. K. H. de Prins van Oranje is benoemd tot ridder der orde van het Gulden Vlies van Spanje. De heeren A. H. Bakker Korff en Dr. H. Schlegel te Leiden zijn benoemd tot leden der Koninklijke Academie van beeldende kunsten te Amsterdam. De minister van Binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat aan elk der rijkskweekscholen tot opleiding van onderwij zers te 's HertogenboschHaarlem en Groningen met het be gin van den cursus 1863/64, aanvang nemende 1 September 1863, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van 10 kweekelingen in het eerste of laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het Rijk hunne opleiding tot hulponderwijzer te ontvan gen. Men moet zich vóór 1 Junij 1863 aanmelden bij den directeur der kweekschool, bij welke men verlangt geplaatst te worden. Gelegenheid tot plaatsing bij de kweekschool be staat voor jongelieden uit het geheele rijk. Aan hen, die zich zullen hebben aangemeld, zal later worden bekend gemaakt, wanneer het te houden vergelijkend examen zal worden afge nomen, Verdere bijzonderheden worden in de Staats-Courant van Donderdag vermeld. Uit Amsterdam wordt berigt, dat in de laatste dagen nog voor 11 tonnen gouds zou zijn ingeschreven voor het plan tot doorgraving van Holland op zijn smalst, zoodat het ge heel bedrag der inschrijving thans ruim 18 millioen zou be- loopen. De heer Mr. H. C. du Bois, laatst Nederl. gezant bij de Hoven van Turkije en Griekenlandheeft tot den con cessionaris van de doorgraving van Holland op zijn smalst een brief gerigt, waarin hij zijn hooge ingenomenheid met dat grootsche plan betuigt en verklaart persoonlijk voor 50,000 inteschrijven. Te Utrecht is de plaatselijke commissie voor een natio naal gedenkteeken voor November 1813 nog niet geconstitu eerd, maar tot een nadere bijeenkomst het daartoe te nemen besluit verdaagd. Dr. A. H. Ekker, rector aan het Stedelijk gymnasium te Utrecht, herdacht Woensdag zijn 40jarige ambtsbediening. De arr.-rechtbank te Utrecht heeft den eisch van den Minister van Financien tot het doen van rekening en verant woording alsmede tot afgifte van de fondsen behoorende tot zeker fonds toegewezen. Bij in gebreke blijven daarvan, zijn de administrateuren veroordeeld tot betaling eener som van 75,000. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft de 12 kruide niers die beschuldigd waren van het vermengen van steen kool onder gebrande siroop, vrijgesproken, doch die peper met meel had vermengd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 45 dagen en 25 boete. Bij de Tentoonstelling van bloembouquettenbloem-, bol- en potgewassen gehouden door de afdeeling van 's Gra- venhage en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zijn ook prijzen toegekend: aan Gebr. de Graaf bij Leiden een zilveren medaille en 10 voor een verzameling van bloem- bolgewassen en aan den heer VY. C. de Sain te Leiden een zilveren medaille voor bloeijende cineraria's en een bronzen medaille voor bloeijende Primula Sinensis Timbrata. Te Zalt-Bommel wordt dezer dagen een verkooping ge houden van de goederentoebehoorende aan de voormalige kerkelijke beurs van RossumDingsdag zijn verkocht 20 per- ceelen voor 30,045. Ten dienste der Staatsspoorwegen is de buiten-sociëteit te Zutphen onteigend. Men schrijft uit 's HertogenboschIn den namiddag van den 2den Paaschdag wandelde een paar verliefden naar de na burige gemeente Vught, van waar zij tegen den avond langs den Pettelaarschen weg huiswaarts keerden. Omstreeks half 10 uur aan de brug gekomenwelke dien weg over de gracht aan de stad verbindt, vonden zij dien opgehaald; terugkeeren en daar 't reeds zoo laat waslangs een omweg van een paar uur, eerst de stad te kunnen bereiken, dat was al te erggoede raad was duur; daar zien zij een visschersschuitje tegen den dijk op den drooge liggen: kort was hun besluit, dat schuitje te water gelaten, stapten zij er in en daar voer ons minnend paar de gracht over om zoo door de waterpoort onder den wal aan de Hekel binnen te komen; het ijzeren hek, o jammer! von den zij echter gesloten terugkeeren tegen een feilen stroom op, dat konden zij niet; daarbij kwam nog, dat hun vaartuig lek was en zich al meer en meer met water vuldeop eens daar zinkt de bodem onder hunne voeten weg, de jongeling klemt zich met de eene hand aan het ijzeren hek vast, met de andere zoo goed hij kan zijn geliefde boven water houdende; zijn last is hem echter dra te zwaar en ontglipt hem; hij ziet zijn beminde in de diepte verdwijnen, doch o geluk, aan de andere zijde van 't hek komt zij weder bovenop dat gezigt keert zijn tegenwoordigheid van geest terug en schreeuwt hij uit al zijn magt om hulp. Zijn geschreeuw wordt gelukkig gehoord door den daar in de buurt wonenden heer J. Ho- sang; zonder recht te weten wat er gaande was, begeeft hij zich te water, ontdekt al spoedig het daar drijvende meisje en heeft het geluk haar aan den wal te brengen. Als levenloos lag daar het meisje neer; eenige toegeschoten lieden namen haar op, bragten haar in de woning van den heer Hosang, alwaar zij door de geneeskundige hulp van doctor Godefroi spoedig was bijgebragt. Aanvankelijk echter bestond er vrees voor 't behoud van haar leven deze is echter gelukkig gewe ken. De heer Hosang had één mensch gered, doch hij hoorde nog het geroep om hulp; nog een ander menschenleven is in gevaar: doch waar? Het hulpgeroep komt van onder uit de Waterpoort aan de andere zijde. Om daar te komen loopt hij den wal achter ombereikt daar een boot en vaart inmiddels door een tweede persoon bijgestaan naar de plaats des onheils; nog bij tijds bereiken zij den in groot gevaar verkeerenden jongeling en hebben het geluk ook hem behouden aan den wal te brengen. Den heer Hosang en zijn medehelper brengen wij gaarne de welverdiende hulde en wenscheri hem geluk met deze edelmoedige daad; het jonge geredde paar wenschenwij, wanneer zij eenmaal in de huwelijksboot stappeneen door liefde sterker vaartuig en eene meer voorspoedige reis van harte toe. De voorjaarscollecte ten behoeve der Nederduitsche Her vormde Diaconie Paaschzondag in alle de kerken bij elke godsdienstoefening gehouden, heeft ruim ƒ155 opgebracht. De najaarscollecte in 1862 bracht 338 op. In het jaar 1861 was de opbrengst der voorjaarscollecte ƒ414,495 en van de najaarscollecte 492,07®. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 54J. Vrijdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 58°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 64°. In Duitschland wordt veel werk gemaakt van het stichten van weefscholen bijzonder in fabriekdistricten de belangrijkste zijn gevestigd te Elberfeld, Chemnitz, Augsburg, Brünn en ook het stadje Falkensteijn in Saksen bezit zulk een. De onbeschrij felijke vorderingen, die in de laatste tijden in alle vakken van industrie, fabrieken, ambachten en handwerken gemaakt wor den, tengevolge van de groote uitvindingen op het gebied van Schei-, Natuur- en Werktuigkunde, maar niet minder de toene mende concurrentie, welke zich allerwege uitbreidt, stellen aan alle industrieelen en handwerkslieden grootere eischen die alleen voldoening kunnen vinden in de vermeerdering van kennis en

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2