N°. 962. Zaturdag 11 April. >863. V'S?s- - Een {Spoorweg van Lelden naar Woerden. f'-'v?. 'I n Vjl-'X v LEIBSCI AfrBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 ra. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 ra.; 1 u. 3 ra.; 4 u. 53 ra. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'sinorgens te 8 u.; 'siniddags te 12 u.t 'suaraiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 15 ra. Oost-Indisohe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sinorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8 —4; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. III. De lijn Scheveningen-Gouda is uit een finantieel oogpunt alleen dan mogelijk als die door den Rijn-spoorweg, gelijk de lijn Leiden-Woerden als zij door de Hollandsche Spoorweg maatschappij, wordt geëxploiteerd. Het aanschaffen van materieel enz. enz. zou veel te kostbaar zijn om met vrucht zulk een korte lijn te exploiteren. Zoo denken zij, die voor de belangen van 's Gravenhage optredenevenzoo is het ook voor het be lang van Leiden en de Rijnstreek. Op zich zelf onbestaanbaar beloven zij goede resultaten bij exploitatie door de beide Maatschappijen. Ofschoon men nu de verwerping betreurt, omdat het bijzon der plaatselijk belang er door benadeeld werd, daartegen staat over, dat voor een ander plaatselijk belang die verwerping een gevreesd bezwaar heeft afgewend. Zóó gaat hetwanneer men beginselen verloochent in de toepassing, en monopoliën in de hand werkt. Wanneer aan de beide Spoorweg-maatschappijen de verpligting was opgelegdom de verbindingslijnen aante leggen, in plaats van dat bij art. 8 de concessie aan haar welbehagen overtelaten dan was het beginsel op nieuw gehand haafd, dat in 1860 en 1862 tegen het verleenen van een uit sluitende concessie deed in verzet komen en de zegepraal be haalde. Dat beginsel rust op de bevordering van het algemeen belang, maar is bij het verworpen wetsontwerp miskend, ten koste van het belang van de Rijnstreek, van Haarlem's Gra venhage en Leiden. De Hollandsche Spoorweg-maatschappij heeft reeds een be langrijk gedeelte in eigendom verkregen van de gronden die tot den aanleg van de lijn Leiden-Woerden moeten dienen. Bij hare overeenkomst met de Nederlandsche Rijn-spoorweg maatschappij heeft zij dat plan opgegeven en zich het verlies der reeds betaalde kosten van uitbakening, onteigening enz., getroost, om van de verpligting tot dien aanleg te worden onthevenna de verzekering te hebben erlangddat van de zijde der Nederlandsche Rijn-spoorweg-maatschappij geen lijn van Gouda-'s Graven hage-Scheveningen zou worden aangelegd. Iedereen toch weet, dat de door de heeren Schretlen en Max- wils aangevraagde concessie zou worden overgedragen aan de Maatschappijwelke die concessie niet van de Regering vragen koDomdat zij tot de aansluiting te Rotterdam verpligt was. De Kamer van Koophandel en Fabrijken te Leiden heeft in het nu verworpen wetsontwerp dezelfde bezwaren opgemerkt die wij met andere tegenstanders daarin meenden aantetreffen en was evenzeer overtuigddat het algemeen belang daarbij was miskend. De subsidie van 14 tonnen gouds was een op offering van Staatswege, waarvoor enkel een Spoorversmalling werd verkregen, die het bijzonder belang der beide Maatschap pijen reeds lang had vereischt. Aansluiting te Rotterdam en spoorversmalling langs den Hollandschen weg staan immers met elkander en met het belang der beide Maatschappijen in zeer naauw verband; maar als 's Rijks Schatkist werd opengezet, om daaruit een ondersteuning te erlangendan eischte het algemeen belang of de bevordering der middelen van gemeen schap tusschen de onderscheidene deelen van het Rijk wel een andere vergoeding, die daartegen opwoog, dan om het Ge meentebadhuis te Scheveilingen aan de residentie, of het ne gende wijk van 's Gravenhage aan de overige wijken te verbin den. Een kortere verbinding van 's Hage of Leiden met Gouda of Woerden acht men reeds allerbelangrijkst, nu de weg van Utrecht-Zwolle zijn voltooijing nadert en alzoo de zeekust van het Rijk met Noordelijk Dnitschland rechtstreeks verbindt, maar die verbinding is van nog veel meer gewigt voor Rijn land en een deel van Kennemerland, dat onder de welvarendste streken van ons Vaderland behoort. Was het wetsontwerp aangenomen, aan een lijn van Leiden- Woerden zou niet worden gedacht; maar door de aansluiting- der beide wegen te Rotterdam was alleen verkregen dat men niet meer zeggen kon er loopt geen lijn van Scheveningen naar Duitschland. Nu het wetsontwerp verworpen is, bestaat er meer

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1