tïThuijr Evangelie-Prediking HANDBOEK LANDBOUW IN NEDERLANDSCH 00STINDIE, Adverlen tiën Christelijke Belangen. VEREENIGING Bij den Uitgever A. W. SYTHOFF te Leiden is heden verschenen: overzigt en behandeling der voornaamste voortbrengselen uit het plantenrijk in de Keerkringslanden, alleen wil instaan, alsmede voor een behoorlijke dotatie van den Prinsindien hij de hem aangebodene koningskroon aan neemt. De Nord verzekert, dat de nationale vergadering van Griekenland, bij het kiezen van Prins Willem van Denemar ken de zekerheid bezat dat Frankrijk die keus zou goed keuren. De Scheepvaart is met een nieuw middel van voortstu wing verrijkt gewordendat bij een proef op de Schelde aan de verwachting heeft beantwoord. Een nieuwe stoombootin het etablissement van John Cockerill te Seraing vervaardigd is noch van schepraderen, noch van een schroef, maar van een zuiger voorzien, die het water opzuigt, door twee kromme pijpen aan beide zijden van het vaartuig weder uitstort en het alzoo voorwaarts drijft. Het roer valt daarmede weg en een hoogst eenvoudig werktuig, die een verschillende werking aan de beide pijpen geeft, is voldoende, om de verlangde wendin gen te maken. Dit nieuwe stelsel wordt toegepast op een boot tot vervoer van passagiers tusschen Luik en Seraing en werd uitgevonden door een Duitsch ingenieur SeideJ. Het is zoowel toepasselijk voor rivier- als voor zeeschependaarbij meer eenvoudig en voor minder beschadiging vatbaar dan ra deren of schroef. Een kapitein van het Engelsch leger, sir James L. B., 28 jaren oud en sedert geruimen tijd te Parijs woonachtig, heeft zich door een pistoolschot van bet leven beroofd, en wel omdat Mej. Madeleine Brohan van het Theatre Francjaiszijn liefdesverklaringen had afgewezen. Hij heeft baar tot zijn al- geheele erfgename benoemd, maar naardien zij die erfenis ge weigerd heeft, komt deze, insgelijks volgens bepaling des erf laters, in geval van weigering, aan het weeshuis van den Keizerlijken Prins, ten ware, zoo als verwacht wordt, de fa milie van den ongelukkige het testament voor nul en van geener waarde mogt willen doen verklaren. In den Times leest men: De kroon van Portugal bezit een groote hoeveelheid diamanten, ruwe en geslepen, die niet voor het gebruik van het koninklijk gezin noodig zijn. De Portugesche regering heeft thans aan de Cortes een wetsvoor stel ingediendom een deel van die diamanten te verkoopen en de opbrengst tot aankoop van binnenlandsche 3 pCt. schuld te besteden. OFFICIËËL NIEUWS. De Burgemeester van Leiden brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1863/64 in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Visch-acten of wel van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherijdat de blanco-verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijg baar zijn ter gemeente-secretarie, alwaarizij, behoorlijk inge vuld en onderteekendvoor den 13den April, dezes jaars moeten zijn terug bezorgd, ten einde alsdan aan den Com missaris des Konings in de provincie Zuid-Holland te worden ingezonden. i j m v Burgerlijke stand, van Leiden, van 2 tot en met 8 April 1863. Bevallen: E. Verhoogt, geb. Horree, D. - H. Schip- aanboord, geb. van StaaijZ. - H. Lagerenberg, geb. Ver- sluijsD. - J. C. Ederzeelgeb. Mulder D. - M. J. Peijster, geb. Nielsen, Z. - E. S. de Zwijger, geb. de la Rie, Z. - N. Melèt, geb. Wagemaker, D. - J. Corts geb. GroenZ.- A. Oudejans, geb. Heemskerk, Z. - J. Ammerlaan, geb. Ver woerd, D. - M. Wetselaar D. - H. van Duuren f 'geb. Redel D. - G. Wijsman, geb. Kuiper, Z. - W. J. Burgersdijkgeb. ZwanenburgZ. - J. van Disselgeb. BoomD. - M. A. van Minnen, Z. - M. C. Kettenis, geb. Kok, Z. - H. Deldik, geb. Hoorn, Z. - S. J. van Egmond Z. - T. J. E. Wessels D. - G. Boudewijns, geb. van Egmond, D. - S. de Klerk, geb. Disseveld, Z. - J. Korenhof, geb. Singeling, Z.-A.G. de Groot, geb. van Dijk, D. - A. Wakerlin geb. van Bre- derode, Z. - T. M. Smits geb. OsterlohD. - J. W. Ben ders, geb. Eskens, Z. - E. C. de Binkgeb. Verbrugge, D.- J. L. Tiemeijer, geb. Krieger, D. - T. A. Mathlener, geb. de Jongh, D. - C. Tegelaar Z. - M. A. Prootgeb. Schret- lenZ. - J. Bijtel, geb. Noest, D. levenl. Gehuwd: W. F. van der Spree jra. met M. Temmejd.- W. F. Carlie jm. met M. A. van Bellen jd. - J. Jasperse Wedn. met C. J. P. Robert jd. E. Prins jm. met E. C. Nieberg Wed. - C. B. Haaze jm. met M. Dingjan jd. - W. J. Buijtendorp jm. met A. C. Faesjd. - J. P. Marks jm. met E. C. Emeis jd. Overleden: H. G. Meerburg, geb. la Lau, 79 j. - M. J. M. Looze D. 2 j. bijna 5 m. - N. M. Wallaart D. 3 w. - M. C. Kuiters D. bijna 2 j. - L. A. W. A. Mooten D. 3 j. 2 m. - L. J. van Doorn 20 j. - T. M. Coster Z. lj.8m. - A. Boterman Z. 1 j. 5 m. - S. M. Mulder, geb. de Haan, 53 j.- - L. J. van der Drift Z. 6 m. - W. J. Wensman Z. 1 j. 2 m. - J. J. Schneider Z. ruim 1 j. - S. Rijnvis, geb. Velthoven 63 j- - J. C. Verhoog 79 j. - R. van der Veer Z. 1 j. - A. Niewold D. 10 m. - C. Kling 16 j. - W. de Jong Z. 6 d. - M. Le Mair, geb. Planken, 81 j. - T. S. Keijzer D. 1 j. ruim 8 m. - M. Heinkes Z. ruim 3 m. - N. Kok 56 j. - D. Bronkhuijze Z. 3 m. - P. Kost Z. 4 m. Voor loon, verval, volle kost en inwoning vraagt men: tegen 1 Mei een DIENSTMEISJE van 15 of 16 jaar, die goed en vlug kan naaijen. Adres schriftelijk onder letter p. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. een gemeubeleerde VOORKAMER met SLAAPKAMER. Te bevragen Letter B. Bureau van dit Blad. VOOR op Zondag 13 April 1863 des avonds ten zes ure, DOOR Dr. W. ZEGERS Pred. te Oosterbeek. ZAAL, Noordeinde. VOOR DEN (Naar aanleiding van G. RICHARDSON PORTER'S Tropical Agriculturist) DOOR Dit Handboek is bestemd voor hen, die den tropischen landbouw beoefenen of zich daar mede wenschen bekend te makendoch ook de Handelstand zal daarinmet betrekking tot de groote stapelproducten, menigen nuttigen wenk vinden, waarvan de behartiging allezins aanprijzing verdient. Bij de bewerking is de tegenwoordige stand en de toenemende ontwikkeling der Cultures in Oost-Indië in het oog gehouden, o. a. de Musa of bananen, onder welke eene zeer voor name plaats bekleedt de soortwelke den tegenwoordig vrij algemeen bekenden Manilla hennep oplevert, terwijl het nut van deze, in Indië wijd en zijd verspreide plantenbijzonder wordt aangetoond voor verschillende vezelstoffen, die èn voor lijnwaad en touwwerken voor papier fabricage van wezenlijk belang te achten zijn; voorts de Ramehhet Nieuw-Zeelandsch vla», de Jute, de Arengde Moorva vezel enz. De voornaamste stapelartikelen worden uitvoerig beschreven en afgebeeld. Onder die artikelen moeten vooral gerekend worden: het katoen, de koffijde theede rijst en de tabak, van welke producten de geschiedenis, de statistiek enz. tot op het tijdstip der uitgave worden behandeld. In het Handboek zullen ook te vinden zijn tal van Afbeeldingen der verschillende werktuigen welke ter bereiding van de grondstoffen thans in gebruik tijn

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3