Buitenlandsch Nieuws. Te 's Hage heeft Woensdag jl. een vergadering der plaatselijke commissie van het Nationaal gedenkteeken voor November 1813 plaats gehad, die door 73 leden werd bijge woond een twaalftal leden uit den aanzienlijken stand hebben zich bij Z. K. H. Prins Frederik van de aanneming der be noeming verschoond. Na de voorlezing van een uitvoerig schrij ven van den Prins, doet de burgemeester een voorstel, dat door de HH. Groen van Prinsterer en van Hall besproken wordt, en ten slotte wordt aangenomen, hoofdzakelijk behel zende, dat de vergadering hare ernstige bezwaren niet mag onthouden en zich niet in allen deele met het programma der Hoofdcommissie kan vereenigen, vooral ook in de uitsluitende rigting met betrekking tot de nijverheid daarin opgenomen. Te Middelburg hebben 19 van de 23 benoemden zich bereid verklaard het lidmaatschap van de plaatselijke commis sie voor een Nationaal gedenkteeken te aanvaarden, nadat be sloten was om zich niet lijdelijk te gedragen naar de inzigten der hoofdcommissie, tegen welker zamenstelling en plan ern stige bezwaren werden geopperd. Heden Donderdag zijn de leden der plaatselijke com missie alhier, tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813, bijeengekomen op het Raadhuis en heb ben hunne benoeming aangenomen. De burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek is tot voorzitter verkozen voorts tot vice- president de Heer A. Hartevelt Jr., tot Secretaris de Heer D. J. Wolfson en tot penningmeester de Heer Mr. P. de Rieu. De Staats-Courant bevat een nadere openbare rekenschap van de bij de regering ingekomen geldenten behoeve van den jongsten watersnood, bedragende te zamen f 6,082,08®. Het gezamenlijk bedrag der bij de regering ontvangen en uit gereikte gelden bedraagt f 1,515,973,41. Te Haarlem is Zaturdag avond overleden de kunstschil der A. J. Ehnle, sedert eenige jaren custos der kunstverza melingen enz. van Teylers stichting. Te Heinenoord heeft een lid van den Gemeenteraad bij deurwaarders exploit aan den burgemeester, tevens schoolop ziener van het districtprotest gedaan tegen het houden van een vergelijkend examen ter vervulling van de openstaande betrekking van hoofdonderwijzer der openbare schoolwien de Geméenteraad had ontslagenmaar waartegen dat raadslid in verzet is gekomenwaarover de beslissing bij Z. M. den Ko ning nog hangende is. Dat deurwaardersexploit geschiedde tij dens het vergelijkend examen was aangevangen in het school- locaalwaardoor een groote opschudding ontstond. Voor de arrondissements-rechtbank te Breda zal aan staanden Maandag de advocaat Mr. C. van Baerle weder te recht staan beklaagd van beleediging van den ontvanger der registratie de heer C. Pels Rijcken in de uitoefening zijner functien. De bekende Nederlandsche reizigster, mevrouw de wed. Storm, is van haar reizen in Amerika, vooral door de Ver- eenigde Staten na een afwezigheid van bijna 7 jaar, in haar Vaderland, te Delft, teruggekeerd. Zondag avond had te 's Hertogenbosch het volgende voorval plaats: De zoon van een goudsmit had vroeger met een meisje, een schippers dochter, liefdesbetrekkingen aange knoopt, welke echter ten verleden jare door het meisje werden afgebroken, bij welke gelegenheid de jongeling zich door ver drinking van het leven trachtte te berooven hij werd echter gered, doch door dat natte bad was evenwel, naar 't blijkt, zijn liefdegloed niet bekoeld. Dezer dagen althans zijn oude beminde weder ontmoetende, drong hij andermaal op hare wederliefde aandoch werd andermaal afgewezen en vernam hij weldra, dat zij een ander haar hart had geschonken en weldra huwen zoude. //Dat zoude nooit gebeurenhad hij een en andermaal op verschillende plaatsen gezegden dat hij woord wilde houdenbleek in den avond van den eersten Paaschdag. Wetende, dat zijn beminde op 't schip harer ou ders wasen gewis kunnende vermoedendat zij nog dien avond wel van boord zoude gaanhad hij zich onder den gang, welke van het schip op de helling van den Kanaaldijk lag, verscholen. Omstreeks 8 uur werkelijk zoude het meisje van boord gaandoch op den gang gekomenwerd zij op 't onverwachts bij de beenen getrokken en lag in't zelfde oogen- blik te water met haren vroegeren minnaar, die met haar wilde huwen of met haar verdrinken. Het meisje had lust noch in 't een noch in 't ander, en zich zoo goed mogelijk verwe rende, schreeuwde zij om hulp. Gelukkig daagde deze bijtijds op, want waren zij onder 't schip geraakthoogstwaarschijnlijk waren beide verdronken. Naar men verhaalt, verzette hij zich nog tegen hunne redding en wilde hij zijn schat niet loslaten beiden werden echter gered en het meisje bij hare ouders te bed, en de verliefde avonturier eerst naar 't bureau van politie en van daar Dingsdag morgen naar de gevangenis ge bracht, onder beschuldiging van poging tot moord, met voor- bedac hte rade. Op Vrijdag, Zaturdag, Zondag en Maandag 10, 11, 12 en 13 April zal in het gebouw der Teeken-Academie aan den Boschkant te 's Gravenhage de tentoonstelling van bloem- bouquettenbloembol- en potgewassen plaats hebbente hou den door de afdeeling 's Gravenhage der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Onze voormalige stadgenoot, de veel geachte majoor d'Auzon de Boismminart, thans te Utrecht woonachtig, stelt voor, dat bij de 50jarige herdenking van ons hersteld Volks bestaan een groot en degelijk militair Invalidenhuis voor de land- en zeemagt word daargesteld, op de wijze als zulks door de edelmoedige schenking van onzen geëerbiedigden Koniug voor de koloniale dieust thans te Bronbeek in werking is. Het wenschelijke der stichting van een Asijl voor ontslagene oudgediende krijgslieden is in 1859 door den gewezen kom- mandant-directeur van het Invalidenhuis te Leiden betoogd in een kleine brochure, bij den boekhandelaar van Dorsten te Utrecht in het licht verschenen. De heer Rochedieu heeft het beroepdoor den kerkeraad der Waalsche gemeente te Delft op hem uitgebrachtvoorloo- pig aangenomen, en wel op voorwaarde dat de Waalsche com missie die beroeping goedkeure. Waarschijnlijk zal gemelde heer om de goedkeuring te verwervenals hebbende hij geen vaste standplaats bekleed, ingevolge art. 56 van het reglement op de vacaturenzich eerst moeten onderwerpen aan een pro- ponents-examen voor genoemde commissie afteleggen ten einde op die wijze het radicaal te erlangendat hem bij een ge meente der Nederlandsche Hervormde kerk beroepbaar maakt. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Hijlaard door Ds. J. Noordinkte Garderen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 51°, des avonds te 8 uur 51°, te 10 uur 49°. Donderdag morgen te 6 uur 49°, te 8 uur 52°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 60°. Koning Otto van Griekenland wordt in den loop der volgende maand te Weenen verwacht. Uit Munchen verneemt men, dat de Koning zich bij voortduring in het openbaar vertoont, gedoscht in de Grieksche kleederdracht. De inschrijving te Madrid geopendtot oprigting van een standbeeld ter eer van de nagedachtenis van Christopho- ru9 Columbus, heeft 50,000 realen opgebracht. Men hoopt weldra de voor dit doel benoodigde gelden bijeen te hebben. Door eenige officieren te Kanada is een bal gegeven in het zoogenaamde Sneeuwpaleis, dat in gothische stijl geheel uit ijs is opgetrokkentot zelf de pilaren die het plafond dra gen, zijn uit ijsblokken gevormd. Behalve de groote danszaal bestaat het gebouw nog uit vier salons, waarvan een tot res tauratie is ingerigt; alles is uit ijs zamengesteld. De minister Drouyn de Lhuys heeft aan het hotel van het departement voor Buitenl. Zaken een groot diner gegeven hetwelk bijgewoond werd door de Fransche en andere vreemde gedelegeerdendie in last hebben een internationale regeling van de suiker-quaestie tot stand te brengen. Nederland was daarbij o. a. vertegenwoordigd door de heeren Mrs. Jhr. O. W. J. Berg van Middelburgh raad van legatie, en A. Uyttenhooven referendaris bij het departement van Finantien. Volgens de France heeft de familie van Prins Willem van Denemarken bij de beschermende mogendheden van Grie kenland aanzoek gedaan tot het waarborgen eener nieuwe lee ning. Engeland heeft hierop geantwoorddat het daarvoor wel

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2