Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandse!] Nieuws. gezegd ^wanneer die ernstig met behoorlijke middelen gevraagd wordt, dan zal die lijn niet worden geweigerd." De Minister blijft intu8scken voorstander van de lijn Leiden-Woerden en de Hollandsche maatschappij heeft verklaard, dat zoo die lijn lijn voor dit oogenblik niet noodig is, zij tot stand zal komen zoodra een kortere verbinding met den Rijn zou kunnen wor den verkregen. Z. M. heeft tot ridders der orde van den Nederland - schen Leeuw benoemd de kapitein-luitenant ter zee J. O. H. Arntzenius, gewezen kommandant van Zr. Ms. schroefstoom- schip Vesuvius; de officier van gezondheid lste klasse bij de zeemagt J. D. Sachse; de luitenant-kolonel W. S. van der Hart-beek, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, en de kapitein L. P. van der Beek van den generalen staf, werkzaam bij het Departement van Oorlog; voorts tot Bur gemeesters der gemeente Scheemda F. H. Baseman, en der gemeente Beugen c. a. B. van der Voordt. Z. M. heeft met 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend aan den ingenieur van den waterstaat Isle kl. A. Blaauw J. Hz., en bij dat korps bevorderd tot ingenieur lste kl. den ingen. 2de kl. L. H. J. J. Mazel; tot ingenieur 2de kl. den aspir.- ingen. P. Loke, en tot aspir.-ingenieurs de surnumerairen H. E. de Bruyn en A. van Hooff. Bij Koninklijk besluit is aan W. Peters, op verzoek, eervol ontslag verleend als ijker van het vaatwerk te Alkmaar, en in diens plaats benoemd H. Famminga, Rijks-commies- roeijer aldaar. Door Z. M. is tot 2den luitenant-administrateur van kleeding en wapening bij het 2de regement vesting-artillerie benoemd de sergeant-majoor titulair M. de Leeuw, van het 3de reg. inf. Z. M. heeft den kapit.-administrateur van kleeding en wapening A. Treffers, van de Kon. Militaire Academie, op zijn aanvraag, op pensioen gestéld, en dat pensioen bepaald op f 990. Uit 's Hage wordt gemelddat de Raad van State de plannen van den Minister Betz tot herziening', van het rijks belastingstelsel heeft onderzocht enzoowel in de algemeene strekking als in de bijzondere deelen ongunstig heeft beoor deeld terwijl slechts één lid zich daarvoor heeft verklaard. Uit Amsterdam wordt mededeeld dat de houdina van den Burgemeester der hoofdstad in de zaak der doorgraving algemeene verbazing en ontevredenheid verwekt. Het schijnt geenszins in 's Konings bedoeling gelegen te hebben, op zoo danige wijze als dit geschied is, openbaarheid te zien geven aan hetgeen Z. M. in het belang der zaak doen wilde. Veel meer schijnt Z. M. van den burgemeester verwacht te hebben dat deze op het ontvangen van het telegram zijn invloed zou trachten te doen gelden op hen, die tegengewerkt of niet medegewerkt haddenop de geldaristokraten en groote rente niers, die inderdaad zoo weinig voor het belang der stad over hebben. Men beweert, dat Z. M. ondubbelzinnige blijken van afkeuring heeft gegeven wegens de houding dier Amsterdamsche aristocraten, ter gelegenheid der audiëntie, die aan den bur gemeester op zijn verzoek is verleend. De Tijd deelt mede, dat het gerucht zich verspreidtdat de burgemeester van Amsterdam voornemens is zijn ontslag te vragen. Bij de inschrijving voor de crediet- en depositobank te Amsterdam werd Dingsdag voor ruim 390,000 deelgenomen. Vroeger is melding gemaakt van de handeling des bur gemeesters te Tiel, die, in naam des Konings, met ketenen slot een particulier gebouw deed verzegelenbestemd voor bijbellezing en evangelisatie, naar aanleiding waarvan een re quest is ingediend aan Z. Exc. den Minister van Justitie. Thans wordt medegedeeld, dat door Z. Exc., na gedaan on derzoek aan den burgemeester bevel is gegeven de geslotene zaal te ontsluiten. Uit 's Hage wordt berigt, dat de heer Mr. P. Buyskes vice-president van bet prov. gerechtshof in Zuid-Hollandsedert eenige dagen zeer ernstig ongesteld is. Den I6den Junij e. k. zal te Utrecht een vergelijkend examen worden gehouden voor diegenenwelke tot surnume rair der registratie en domeinen wenschen te worden benoemd. Er zullen 8 surnumerairs worden aangesteld. Te Gorinchem is Zaturdag 11. op 74-jarigen leeftijd over- eden de notaris Boonzajer, door zijn historische studiën en door zijn kabinet van munten en penningen op wetenschappe- lijk gebied zeer geacht. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft een som van f 41,000 beschikbaar gesteld tot den aankoop van grond voor den aanleg van straten tot uitbreiding van het zuidelijk ge deelte der stad. Zondag voormiddag ontdekte men, dat in het dorp Loo, gemeente Duiven, een hevige brand woedde, die reeds meer dan een gebouw scheen aangetast te hebbenterwijl door den feilen wind; welke er heerschte, waarschijnlijk nog meer ge bouwen in gevaar verkeerden en waarom de burgemeester van Huissen een brandspuit afzond met het noodige personeel om zoo mogelijk hulp te verleenen. Het achterhuis van W., waar de brand is ontstaanbene vens de schuur en stalling van P. zijn geheel in den asch gelegd. De school, even aangetast, is behouden, en ook het dak van de kerk had vuur gevat, doch werd spoedig gebluscht; de overige gebouwen zijn verschoond gebleven. In het achter huis van P. zijn vijf paarden, vijf varkens, benevens negen stuks hoornvee in de vlammen omgekomenhetwelk een vrees- selijk schouwspel moet hebben opgeleverd. Maandag namiddag waren eenige jongens te Utrecht buiten de Wittevrouwenpoort bezig met spelen, toen een hun ner een stukje hout wierp, dat tegen de slapen van een paard kwamdat in tweespan voorbijreed. Het paard was dadelijk dood en het andere viel op hem neer, doch kreeg.geen letsel. Op Paaschmaandag is de nieuw gebouwde kerk op het Koninklijk Invalidenhuis Bronbeek ingewijd door den aldaar benoemden predikant B. C. Clement, met een treffende rede naar aanleiding van I Kon. VIII: 29. Wij vernemen dat de Kerkeraad der Hervormde Ge meente te Beest toezegging van beroep heeft gedaan, aan den kadidaat tot de H. dienst Dr. A. Kuijper te Leiden. Wij vernemen dat bij de avondgodsdienstoefening in de Hooglanusche kerk op Goeden Vrijdag, behalve een bankbillet van f 100 in het armenzakje en een van gelijke grootte bij het verlaten der kerk in het kerkezakje voor de oude ge meente-commissie, ook zulk een bankbillet aan de nachtmaals tafel ten behoeve van het gereformeerde Weesbuis alhier is ge schonken. Dingsdag had alhier de eerste jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de leden der Vereeniging tot instand houding der Kweekschool voor Zeevaart, waartoe ook uit Amsterdam en 's Gravenhage aandeelhouders waren tegenwoor dig. De voorzitter, Ds. A. Rutgers van der Loeff, de verga dering met een toespraak geopende hebbende, werd vervolgens verslag gedaan van den toestand der instellingendat later zal worden gedrukt en verspreidterwijl voorts de rekening over het afgeloopen vereenigingsjaar werd opgenomen en goed gekeurd waarna eenige punten werden besproken en bepaald. Op een plegtige wijze werd aan een zeker aantal kweekelingen die in zeedienst overgaaneen afscheidswoord gerigtterwijl vervolgens door de kweekelingen der school eenige blijken van vaardigheid en van hunne gemaakte vorderingen werden gege ven ten genoegen van de belangstellende leden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 51°, des avonds te 8 uur 43°> te 10 uur 40". Woensdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 48°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 53°. De hoogeschool te Warschau telde op 1 Januarij dezes jaars 800 studentenwaarvan meer dan 400 tot de insurgenten overliepen. De gewezen Koning van Napels heeft zich verpligt ge zien in het belang zijner zaak al zijne kleinodiën en edelgesteenten te gelde te maken, die ongeveer 400,000 francs hebben op gebracht.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2