N°. 960. Donderdag 9 April. A0. 186 Een Spoorweg van Lelden naar Woerden. II. Na de verwerping van het wetsontwerp tot het verleenen van een subsidie aan de Hollandsche Spoorweg-maatschappij met een aanzienlijke meerderheid in de Zitting der Tweede Kamer van 28 Maart 11., is het uitzigt op een kortere verbin ding van Leiden en de Bijnstreek met den Bijnspoorweg we derom helder geworden. Welke bezwaren van juridischen en finantiëlen aard ook tegen dat wetsontwerp werden ingebragt, het hoofdbezwaar betrof het nadeel uit het monopolie voort vloeiende, dat de overeenkomst der beide maatschappijen in hield en het wetsontwerp zou bekrachtigen. Op dat hoofdpunt was ook onze tegenstand gerigt en het is geblekendat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken bij de verdediging van zijn wetsontwerp de zwakheid zijner stelling heeft verraden't geen wel te verwachten was. Immers wie kan niet worden verrast van de eene of andere zijde, die op de eerlijke toepassing zijner beginselen prijs steltwanneer de loop der omstandigheden soms daarop invloed heeft? Niettemin is het ons steeds toegeschenen tot de onmogelijkheden te behoorendat voor den stroom der omstandigheden zou kunnen zwichten een mandie zich door de weerbarstigheid om beginselen opteofferen een grooten naam ver worven heeft. Immers hijdie het met zijn beginselen van vrije concurrentie als een gewigtig en heilzaam staatsbelang niet kon overeenbrengen het verleenen van een uitsluitende concessie tot den aanleg van de lijn Leiden-Woerdenofschoon er alle grond bestond tot het vermoeden dat de lijn van Gouda-Sche- veningen niet daarnevens zou tot stand komenwanneer daar voor concessie werd verleend, - hij, die bezwaar had het wets ontwerp, waarbij die uitsluitende concessie zou worden bekrachtigd, te verdedigentoen hij als Minister met de afdoening van die zaak was belast, - hij homologeerde een uitsluitende overeen komst bij het aangeboden en verworpen wetsontwerp, om de naauwere verbinding van Leiden en 's Gravenhage te weren en bekrachtigde een monopolie, tusichen twee partijen gesloten tot nadeel van het algemeen belang Hij streed voor het algemeen belang in 1860 en 1862; maar in 1863 voor het bijzonder belang van de twee Spoorweg-maatschappijenen voor het plaatselijk belang van de residentie, wat haar badhuis betrof. De gevolgen van de afstemming van het wetsontwerp zijn dus van dien aarddat een gewigtig beginsel van algemeen belang is behouden en er in elk geval vooruitzigt bestaat, dat de lijn van 's Gravenhage naar Gouda of een nadere verbinding van de Bijnstreek met den Bijn-spoorweg kan tot stand komen; want daarvoor zijn reeds aanvragen gedaan en kan de Minister concessie verleenen. Door de beide maatschappijen is een over eenkomst aangegaan tegen het algemeen belang; door deze coa litie is de Begering in een toestand van volkomen magteloos- heid geraaktdoor de verwerping der wet wordt de coalitie ver broken en erlangt de regering hare onafhankelijkheid weder. Indien de wet was aangenomen zou het een triumf zijn van het eigenbelang der Hollandsche Spoorweg-maatschappij, terwijl het algemeen belang had medegebrachtdat de lijn Leiden- Woerden of 's Gravenhage-Gouda ware tot stand gekomen. Het belang der beide maatschappijen bragt mededat die lijn noch door haar, noch door anderen tot stand kwam. De verwerping van het wetsontwerp met een aanzienlijke meerderheid heeft dit voordeeldat de geschillen over de trouwe en eerlijke uitvoering der bestaande wettige overeenkomsten met de Bijn- en Hollandsche Spoorweg-maatschappijen scherp afgescheiden kunnen en moeten blijven van de plannen tot den aanleg van verbindingslijnenwaarvoor concessie is of wordt gevraagd. De Minister Thorbecke zal het beginsel van vrije mededinging boven het stelsel van monopolieonder welken vorm zich dat ook vertoont't zij bij de overdreven eischen. van ééüt of bij een overeenkomst van twee belanghebbende maatschappijen, in eere houden. De aanvrage tot verkrijging eener concessie voor de lijn 's Gravenhage-Gouda zal op nieuw in overweging genomen worden, opdat blijke, of de heeren Schretlen en Maxwils die in ernst verlangen. De Minister heeft IEIDSCH DAGBLAD. Oexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mere Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cta. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 5 m.; 12 n. 58 ra.; 6 u. 9 ra. ta 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgesonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. - Be Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoynsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, üingsdag. Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1