Buitenlandsch Nieuws. De heer J. J. Cremer van 's Gravenhage teekent protest aan tegen de bewering, ten aanzien van de novelle »Fabrieks- i kinderen dat door hem de wonde te afzigtelijk en het kwaad met te donkere kleuren geschetst zou zijn. Hij herhaalt het, en zegt: zwaarheid, niets dan waarheid ligt aan mijn schrij ven ten grondslag, waarheid, ofschoon ook niet in haar af- zigtelijkste naaktheid. En de bewijzen er voor, zij zijn niet verre. - Gelooft gij mij niet, welnu bezoekt de Leidsche fa brieken riep ik der regering en der volksvertegenwoordiging toe. Gaat en ziet! roep ik nog eens tot allen die niet geloo- ven aan den moorddie er gepleegd wordt aan die rampzalige kinderen. Enhebt gij geen lust of geen tijd tot dat onder zoek, welnu, let dan op dat request van de dertig Leidsche fabriekanten. Zij, zij zelf hebben reeds mijn smeekschrift on derteekend en vragen om een betere toekomst voor die armen al kan het niet anders, of een wettelijke beteugeling van het kwaad moet voor ben, in den aanvang althans, met moeite en opofferingen gepaard gaan; moeite en opofferingen die ech ter al spoedig der Nederl. industrie ten zegen zullen zijn." Woensdag 11. zijn op de buitenplaats Groeneveld onder Baarntoebehoorende aan mevrouw de weduwe Huydecoper van Maarseveengevonden vier levende dassentwee man netjes, één wijfje en een nog blind jong. Deze dieren, in die streek zeer zeldzaamwaren zeer mooi. Te Rinsumageest is de vrouw van een landbouwer ver lost van 3 welgeschapen zoons. De huisvrouw van J. V. O., werkman te Oudewater, is voor de derde maal van tweelingen bevallen. Nog niet ten volle zes jaren gehuwd, schonk zij in dien tijd haar man 8 kinderen, zes jongens (de drie tweelingen) en twee meisjes. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Ruinen door Ds. Damsté, te Kockange. Bedankt voor bet beroep naar de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Leiden door Ds. J. de Haanthans predikant te Zwartsluis. De eerw. heer Spurgeon van Londen is voornemens ook te Rotterdam te komen prediken, en wel den 28sten dezer in de Engelsche Presbyteriaansche en den 29sten dezer in de Schotscbe kerk. De voorjaarscollecte ten behoeve van het Gereformeerde Minnehuis, die op Woensdag 8 April langs de huizen der ingezete nen wordt gehouden, kan bijzonder in de weldadigheid onzer stad- genooten worden aanbevolen gelijk elke ondersteuning ten be hoeve der uit de gemeentekas nog subsidie genietende godshuizen, tot welke godsdienstige gezindheid ook behoorende, op het zeerst moet worden geroemd. Gelijk uit de afnemende opbrengst der voor- en najaarscollecten voor de Nederduitsche Hervormde Diaconie, die hare lasten uit eigene inkomsten ruimschoots kan bestreden, ten volle blijkt, dat de liefdadigheid meer en meer een bepaald en oordeelkundig karakter verkrijgt, zoo moge ook dat gunstig verschijnsel zich hierin openbarendat de Wees- en Oudeliedenhuizendie geen ondersteuning uit de gemeentekaswelke alleen door het heffen van belastingen wordt gevuld, kunnen missen, door de liefdadigheid, kerke lijke en algemeene, worden onderhouden. Hoe overvloediger de opbrengst der collecte voor het Minnehuis, des te meer is er grond en aanleiding om de subsidie uit stadskas te ver minderen; des te eer kan er gedacht worden aan vermindering van gazprijzen, die nu nog een onontbeerlijke bron zijn voor de stedelijke kas; des te spoediger zal ook de belangstelling gevestigd worden op den toestand van het Gereformeerde wees buis, het R. C. wees- en oudeliedenhuis en het Luthersche wees- en oudeliedenhuis, die nog altijd afhankelijk blijven van de handreiking der openbare kas; des te meer bevordert men bet algemeen belang. Van den 4den April 's namiddags te 5 uur tot den 7den April 's namiddags te 4 uur was de hoogste stand van den thermometer van Fahrenheit 54°, de laagste stand 39°. Uit Milaan schrijft mendat de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Adda, nog geen twee maanden geleden aangevangen, met den grootsten ijver voortgezet en zelfs des nachts niet afgebroken wordenals wanneer het electriek licht de werklieden beschijnt. Denkelijk zal de brug, die slechts ééne boog hebben en ruim een millioen kosten zal, binnen vier maanden voltooid zijn. De toestand van den gewezen Italiaanschen minister Farini is zeer ongunstig; hij is in een hoogen graad van krankzinnigheid en zijne zielsziekte is volgens het gevoelen der geneesheeren niet van voorbijgaanden aard. Het ministerie heeft het verleenen van een pensioen van 8000 francs 's jaan voorgedragen aangezien de oud-minister onbemiddeld ismaar in de Kamer der vertegenwoordigers schijnt plan te zijn die som te verhoogen. Alle berigten zijn tot dus ver eenstemmig, dat de Prin3 van Denemarken bereid is als Koning van Griekenland op- tetreden. Naar in Berlijn verhaald wordt, zou de tot Koning van Griekenland verkozen Prins van Holstein tot gemaal van Prin ses Helena, derde dochter van Koningin Victoria, besterad zijnen zal Corfu de zomerresidentie van het Grieksche Hof worden. De president der Vereenigde Statendie onlangs door het congres der Unie gemagtigd is geworden om kaperbrieven uittegeven, heeft thans definitief verklaard van die bevoegd heid geen gebruik te willen maken. Eenigen tijd geleden, reisde de beroemde piano-virtuoos Frans Liszt door Duitschland en gaf er concerten. Hij reisde als een Vorst, voorafgegaan door een koerier, die alles in gereedheid bragten vergezeld van zijn secretaris. Hij kwam dan ook in zekere stad, wier inwoners, gelijk men zeide, zeer verlangend waren om hem te zien en te hooren. Het concert was reeds te voren aangekondigden de naam van Liszt was door geheel Duitschland bekend. De eenige vrees van den pianist was derhalve, dat de zaal te klein zou wezen om al zijn bewonderaars te bevatten. Men oordeele derhalve over zijn verwondering, toen hij in het parterre slechts een 40tal toehoorders bespeurde, die er uitzagen alsof zij zich schaam den dat zij zich daar in zoo kleinen getale bevonden. Hij wachtte nog een oogenblik, en ging eens in den foyer der muziekanten sloeg eenige toonen aan op zijn piano, en zocht alle mogelijke voorwendselen om het begin van het concert nog wat te ver schuiven daar hij nog altijd op meer toehoorders hoopte. Maar eindelijk zou hij toch moeten beginnen. Hij begon ook inder daad; maar te midden van zijn fantasie op Don Juan viel hem eensklaps een gelukkig denkbeeld in. Hij stond op, en nadat hij zijn auditorium zeer beleefd had gegroet, sprak hij: #Ik geloof, mijne heeren dat gij thans muziek genoeg hebt gehoord en ik voor mij heb er ook genoeg van. Doe mij liever het genoegen om heden avond mijne gasten te zijn aan een souper in mijn hotel." Deze zonderlinge uitnoodiging werd door een luid hurrah beantwoord. Liszt hield zich zeer goed. Hij ging met zijn pu bliek naar zijn logement en bestelde een kostbaar souper, en zijne gasten scheidden eerst laat in den nacht, in de hoogste verrukking van hem. Maar den volgenden dag kondigde den pianospeler een tweede concert aan. Ditmaal was de zaal eivol. Men telde meer dan twee duizend toehoorders, en het zou moeijelijk zijn om te zeggen, of zij gekomen waren om het spel van Liszt, dan om door hem tot een souper uitgenoodigd te worden. In een enkel krankzinnigengesticht in de omstreken van Lyon worden 40 personen verpleegd, die door klopgeesterij of spiritisme krankzinnig zijn geworden. In den tuin der Tuilerien te Parijs heeft men honderde vogels dood op den grond gevonden. Bij onderzoek is geble kendat er een aantal vergiftigde broodkruimels overal met kwistige hand waren gestrooid. Onlangs stierven in de omstreken van Parijs twee oude lieden, die door hunne overdreven zuinigheid bekend waren. Zij waren langen tijd in dienst geweest op een boerderij en hadden toen jaarlijks tusschen de drie en vierhonderd francs verdiend. Op jaren gekomen waren zij uit die dienst ontslagen en leefdenzoo 't scheenin groote armoede. Na den dood der vrouw, die eenige maanden na haren man overleed, ging men aan 't zoeken, omdat men de beide oudjes dikwijls had hooren klagen dat hun tusschen beide geld ontstolen werd en nu bleek het, dat op allerlei geheime plaatsen geld verbor-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2