Teeken-academiewaaruit gebleken is, dat de Raad van be stuur der Teeken-acaderaie om verschillende redenen zeer vele bezwaren heeft gemaakt, om het gebouw aan de feestcommissie aftestaandoch alleen daarin toestemde, omdat het verzoek daartoe vooral uitging van Z. K. H. den Prins van Oranje; dat de Burgemeester daags voor den brand den stadsarchitect heeft laten ontbieden, gelijk ook 's Konings architectde heer Camp, om met hun de toebereidselen voor het bal in oogen- schouw te nemen, tengevolge waarvan nog nadere maatregelen ter voorkoming van brandgevaar zijn genomen dat bovendien de Burgemeester uit bezorgdheid eenige brandspuiten in het gebouw heeft doen plaatsen voor het eventueele gevaar van brand, terwijl de Burgemeester ontkende, dat de brand met eenige zekerheid was te voorzien. - De Gemeenteraad heeft met algemeene stemmen het gedrag van HH. Burgemeester en Wet houders goedgekeurd. Te Haarlem is gevankelijk binnen gebracht de vader van het Gereformeerde Weeshuis te Koog aan de Zaan J. van A., verdacht van gepleegde onzedelijke handelingen. Beroepen bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Leeuwarden Ds. F. C. A. Pantekoek te Schiedam en aange nomen het beroep naar Driebergen door Ds. J. Westrik te Oosterbierum. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Don derdag benoemd tot lid der plaatselijke gezondheidscommissie als bouwkundige den heer J. van Lith en tot adsistent-com- miespoortier J. J. Starkenburg; voorts besloten tot den verkoop van eenige poortiershuizen en het toeleggen van f 50 'sjaars vergoeding aan de commiespoortiersterwijl na langdurige be raadslagingen in stemming is gebracht het voorstel van HH. Burgemeester en Wethouders om het verleenen van pensioen aan gemeente ambtenaren te houden op den bestaanden voet tengevolge waarvan zich 10 stemmen voor en 10 tegen hebben verklaard, zoodat de beslissing tot de volgende vergadering is verdaagd. In den afgeloopen nacht is door de politie betrapt en aangehouden een reeds herhaalde malen in hechtenis geweest persoon, die lood ontvreemdde aan de Stadsschool in de Baai hal op de gedempte Marendorpsachtergracht alhier. De Open brief, door of van wege het Leidsch studen tencorps aan Prof. C. G. Cobet, als Kector-Magnificus gerigt, en algemeen verkrijgbaar gesteld, is een merkwaardige bijdrage tot de kennis van karakters en beginselen, van het verband tusschen vrijheid en gezag van de belangen en behoeften van het hooger onderwijs, op nieuw en weldra wettelijk te regelen. In deze dagen vooral is er overvloedige stof binnen en buitën Leiden tot het vervaardigen van levensstudiën van professoren binnen en buiten den katheder en het studeervertrek. Gelijk de beste beoordeelaar van een minister is zijn kabinetsecretaris, van elk hoofd des huisgezins zijn huisgenootenvan een huis moeder haar dienstbode, zoo ook van een hoogleeraar zijn studenten. De uitgegeven Open brief is in menig opzigt leerrijk en voor die zijn inhoud vat nuttig. Uit Curasao, dd. 4 Maart, meldt men ons: Als ge in Holland tegenwoordig zulk ongestadig en ruw weer hebt als hier, dan moet ik u wel beklagen, daar wij toch altijd nog de temperatuur in ons voordeel hebben, 't Is hier geheel on gewoon weder. In plaats dat het in December en in het begin van Januarij zou geregend hebben, is de regen eerst in Fe bruary begonnen en houdt nog bij tusschenpozen aan. Doch voor een goeden oogst is hij te laat gekomen. Maar veld en boom staan nog in heerlijk groen, die anders reeds in het begin van Maart, even als de maïsstokken beginnen te ver welken. Wind hebben we ook genoeg, zelfs des avonds nog, wanneer het anders gewoonlijk stil is, kan het thans een hal ven storm waaijen. Door dit gure weder zijn hier dan ook onderscheiden ziekten, als verkoudhedenbuik-, keel-, oogziek ten enz. De maand Februarij heeft een paar voorvallen hier opgele verd, die nog lang in herinnering zullen blijven. Een onzer geachte ingezetenen, de heer v. Bergen van der Grijpschrijn werker en architekt, begaf zich Maandag, den 9dennaar een pakhuis om eenige bestellingen te doen. De boekhouder van de firma had juist uit New-York een revolver gekregenwaar mede hij niet te recht kon, en daar juist de heer v. B. v. d. G. het kantoor binnen kwam, vroeg hij dezen, of hij ook verstand er van had om het te laden. Deze zeide van ja, nam het pistool, laadde het, prees het als een zeer goed wapen- tuig, vroeg aan den boekhouder naar den prijs om er ook zulk een voor hem te bestellen, en terwijl deze in zijn rokzak naar de factuur zocht, ging het pistool eensklaps af, wondde v. B. v. d. G. doodelijk in de borst, zoodat hij slechts een kreet kon uiten en zielloos nederzeeg. De ontsteltenis was daardoor algemeen 1 Den volgenden morgen droegen wij het lijk van hem reeds ten grave, die nog geen 20 uren geleden in al de kracht was van leven en gezondheid. De overledene die met een zuster leefde, was wel niet gehuwd, maar had toch kinderen, die hij, ongelukkig en onbedachtzaam, nie had erkend, ofschoon hij ze een goede opvoeding aan zijn huis gaf. Deze mogen wel als zeer beklagenswaardig beschouwd wordenomdat de overledene alles in het graf medeneemt en geen opvolger heeft in zijn zaak. De avond van 's Konings verjaardag heeft zich door een ander zeer treurig geval gekenmerkt. Een vrouw, een slavin van den heer J. Kraneveldt, is op straat vermoord geworden door een messteek te ontvangen in den hals, die den slagader afsneed, waardoor de dood ook bijna plotseling volgde. Een instructie is begonnen tegen een militair, die ec+rter tot hiertoe, naar men verneemt, zegt: nergens' van te weten; terwijl een 9Otal getuigen, die reeds gehoord zijn door den rechter ook niets kunnen bevestigen, daar niemand den moord heeft zien plegen. De militair, die gevangen genomen is, moet op dien avond dronken zijn geweest, (hij echter was de eenige niet, en ook niet in.-dat gedeelte der stad, Pietermaai, waar de doodslag is geschied)- en hetzij hij, of een ander, heeft ook aan een paar burgers met een mes wonden toegebracht ia de hand, zóó, dat men zegt, dat de eene gewonde eenige vingers zal verliezen. De slavin was moeder van 5 kinderen; een zeer oppassende meid van 40 jaar en door haar heer en vrouw zeer geacht, en was van hare jeugd af aan als kind in huis geweest. Zij had even de woning verlaten om een broodje te gaan koopen, en moet daar zij een man met een mes zag aankomen, op een stoep gevlugt zijn, waarop de doodslag ook plaats had. Doch, zooals ik zeide, tot hiertoe is er niet één getuige, 't Is wel ongelukkig, dat door de wet op de eman cipatie, die bepaalt, dat voor slaven, die tot ultimo Junij sterven, geen vergoeding zal gegeven worden, evenmin als voor kinderen die in dien tijd geboren worden, de eigenaar niet alleen een trouwe hulp, maar ook zijn f 200 schadevergoe ding verloren heeft. Het ware voor hem, die geen rijk man is, te wenschen, dat in dit geval een uitzondering werd ge maakt. Ofschoon we hier sedert het laatst van verleden jaar verlost zijn geworden van de pokken, zoo blijven zij nog op de Spaan- sche kust heerschen of zijn daar op nieuw uitgebarsten, zoo dat de schepen, die er van daan komen, 21 dagen quaran taine moeten houden in het schottegat, en er een wacht sol daten geplaatst is, om op hen het oog te vestigen. De burger oorlog in Venezuëla duurt nog voort; de stad en provincie Maracaïbo staan ook nog altijd op zichzclven, daar zij zich aan geen partij willen onderwerpenzoodat de baai door oor logsschoeners van het actuele gouvernement geblokkeerd blijft tot zeer groote schade van den handelvooral van hier. Pak huizen liggen vol met goederen, die uit Hamburg, Engeland en van elders zijn aangevoerd, met bestemming naar Mara caïbo, doch die hunne bestemming niet konden bereiken en hier opgeslagen zijn. Onlangs heeft een inwoner van hier het, gewaagd met een schoenerbrik met zout geladende blokkade te forceerenhetgeen hem gelukt is, zoowel heen als weer, waardoor hij een groot voordeel heeft behaald zoowel omdat hij het zout (hier goedkoop, 75 centen en minder de ton van 300 pond) op Maracaïbo duur heeft verkocht, men zegt 20 de ton, en van daar koffijsuiker, stijfsel enz. heeft medege bracht, die thans hier zeer duur zijn. Er is weer een andere brik heen om haar geluk te beproeven; doch dat geschied na tuurlijk in stilte, omdat onze haven dikwijls door Veuezuëlaan- sche oorlogschoeners bezocht wordt, die op de vertrekkende schepen een waakzaam oog houden. De Nedeilandsche oorlogschoener Atalante is verleden week van een uitstapje naar Coro teruggekeerd en deze week ver-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2