Buitenlandsch Nieuws. èen boete van 100. De zaak zou weder behandeld worden, doch de opposant is niet verschenen. Het O. M. heeft gere- quireerd dat het verzet zal worden vervallen verklaard, met de gevolgen daaraan door de wet toegekend. De gemeente Geldrop is alweder door eenen feilen brand geteisterd geworden. Hij ontstond bij den landbouwer M. van Leeuwen en sloeg onmiddelijk op het huisstal en schuur, toebehoorende aan A. van Gastel, en op vier arbeiderswonin gen toebehoorende aan de algemeene armen dier gemeente, over. Eerstgemelde bouwmanswoning, waarin nagenoeg al het huisraad, benevens alle voorhanden zijnde granen hooistroo bouwmansgereedschappen en drie koeijen een prooi der vlam men zijn gewordenwas met den inboedel verzekerd bij de brandwaarborgmaatschappij Securitas te Antwerpen tegen ƒ1860 en waarvan de schade wordt begroot op 2600. Het tweede pandwaarin het grootste gedeelte van den inboedel en voor raad is verbrand, was verzekerd bij de Bataafsche brandwaar borgmaatschappij voor 1900 en waarvan de schade op 2500 wordt geschat. Het derde pandtoebehoorende aan de alge meene armen, was insgelijks bij de Bataafsche maatschappij verzekerd en wel voor 750, de schade beloopt echter 1050. De drie overige inboedels zijn allen door het vuur verteerd en waren niet verzekerd. Volgens het Policieblad is tusschen 16 en 21 Maart jl. uit een slaapstede alhier ontvreemd een zwart laken jas, ge voerd met zwart Orleans. Van dezen diefstal wordt verdacht gehouden zekere Soetera of Soeterel met zijn vrouw die zwer vende zijn, geen beroep uitoefenen en vermoedelijk naar den Haag zijn vertrokken. Op de tentoonstelling van bloemenplantenvruchten enz. te Rotterdam prijkt o. a. een merkwaardige collectie or- chideën en varens, te midden waarvan een kast netjes ge groepeerde bontbladerige plantjes uit den Leidschen hortus welke plantjes een lief hebber verklaarde zeer gaarne voor 1000 te willen aankoopen. O. a. zijn de volgende bekrooningen toe gekend: voor 10 varens zilveren medaille en 10 aan den heer H. Witte, Hortulanus alhier; aan denzelfden voor de twee schoonste bloeijende orchideën zilveren medaille; aan den heer von Siebold alhier zilveren medaille en 10 voor de fraaiste en grootste verzameling bontbladerige planten; aan den heer W. C. de Sain alhier zilveren medaille voor 25 bloeijende cineraria's; voor een nieuwe plant, direct uit onze koloniën of uit Japan in Nederland ingevoerd, zilveren medaille aan den heer von Siebold, buitengewone bronzen medaille aan den heer Witte alhier; aan den laatsten een zilveren vergulde me daille voor een kast met bonte planten en een zilveren me daille voor een verzameling caladiums. Het is niet onbelangrijk de aandacht te vestigen op het postverkeer in verschillende landen. Vergelijkt men het aantal brieven met dat der inwoners, zoo vindt men dat elk ingezeten door elkander in één jaar ontvangt: in Groot-Brit- tanje 19 brieven, (of juister in Engeland 32in Schotland 17 en in Ierland 8), in Zwitserland 11, in Frankrijk 8, in Sak sen en Pruissen 7in Nederland ruim 6in Belgie 5in Beijeren 4in Italië 3in Oostenrijk en Baden 2terwijl dat in Rusland slechts 1 in de 4 jaren beloopt. Wij vernemen dat het dochtertje van den winkelier Bar- revèld te Oudshoorn door vijfhonderd bogten achtereen touwtje te springen, een hersenschudding gekregen heeft, waardoor her senontsteking is ontstaan en tengevolge waarvan zij een dag daarna is overleden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Gellicum en Rhenoy Ds. J. Noordink te Garderen; te Graft de candidaat M. Reijerkerk LOzn.; te Wemeldinge Ds. H. C. G. Schijvliet te Hilversum; en te Hijlaard Ds. J. Noordink te Garderen. Aangenomen het beroep naar Marken door den cand. A. G. Harger. Door den Gouverneur-Generaal van N.-I. is o. a. benoemd bij de landelijke inkomsten en cultures tot controleurs 1ste klasse de controleur 2de kl. W. F. K. L. de Vogeltot con troleur 2de kl. de controleur 3de kl. Th. Heijting; tot inge nieur der 2de kl. de ingenieurs der 3de kl. Jhr. S. H. van der Does de Bije en F. Mispelblom Beijer; tot ingenieur der 3de kl. de adspirant ingenieur S. Westerbaan Muurling; tot on derwijzer aan de Gouvern. lagere school te Banjoewangie H. E. van der Woerd; verleend een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den resident van Djokjokarta, C. P.Brest van Kempen, en aan den adsistent resident van Mandhéling en Ankola (Sumatra's westkust) A. Pruijs van der Hoeven. De berigten van Java zijn minder bevredigend door de hooge en voor den inlander zoowel als den Europeaan zwaar drukkende prijzen der levensmiddelenden moeijelijken toe stand waarin zich vele industrieelencontractanten met het Gouvernementbevinden door de regelingendie zij onnaden kend hebben aangenomen, en door de niet minder moeijelijke omstandighedenwaaronder vele particuliere ondernemers ver- keeren èn door den slechten oogst van het verleden jaar èn door het zwaar geschokt crediet van het oogenblikdoor den val van groote handelshuizeneen zaak overigensdie niets verontrustends heeft, indien men zich in Europa niet door verkeerde voorstellingen niet laat ontmoedigen en de nieuwe Regering het Indisch Gouvernement in staat stelt om krach tige en aan de eischen van het oogenblik beantwoordende houding te kunnen aannemen; dat gedurige pluizen aan de handelingen der Regering in Indie door het opperbestuur in de vertraging, die deze Regering telkens ondervindt in alles wat zij in het moederland ter bekrachtiging voorstelt, maakt daar rationele berekeningen voor handel en nijverheid onmo gelijk, en hetgeen veel erger is, het ontneemt het vertrouwen in de toekomst en vernietigt het crediet. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Zaturdag morgen te 5 uur 4 6°, te 8 uur 49°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 48°. In een berlijnschen brief aan den Antwerpschen Précur- seur leest men, dat het voornamelijk aan de ijverige tusschen- komst van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden te dan ken is, dat de Koning van Pruissen, tegen verwachting, de commissie uit het Huis der afgevaardigdendie hem ter ge legenheid van zijn verjaarfeest kwam gelukwenscken zeer min zaam ontvangen heeft. Daar is toch maar één Pruissen op de wereld. Een ge meente in dat land had besloten het tractement van een hoog- geachten predikant, bij gelegenheid van zijn 25jarige ambts- diening, van 70 op 100 daalders te brengenmaar de regering verbood dit, op grond dat hij tot de partij van den vooruit gang behoorde. De Oostenrijksche staatsschuld bedraagt naar de finan- tiewet van 1863, 2,434,505,791 gulden. Wanneer deze som in klinkende munt moest uitbetaald wordenzou zij wegen in gouden dukaten 26,006 centenaars; in Vereinsthalers of zilverguldens 601,112 centenaars; in kopergeld 10,289,039 cen tenaars. Wanneer men de zwaarte van een spoortrein gemiddeld op 6000 centenaars stelt, waarvan deelen op de lading en op de wagens komtdan zou men voor het vervoer van de Oostenrijksche staatsschuld, in goud 9 treinen, in zilver 150, en in koper 4057 treinen hebben. Eenige dagen geleden kregen op den weg van Jemmappes naar St. Gillais twee arbeiders hevig twist en wel over hunne respective wederhelften. Na elkanders vrouwen hevig uitgeschol den te hebbenbesloot de een zijn rede met den ander toete- duwen: Nu, de joüe is een presentje met haar één oog; waarop de ander flink antwoordde: Juist, dat heb ik uit zuinigheid gedaan. Hoe minder vensters men aan zijn huis heeftdes te minder betaalt men. De Keizer van Frankrijk zal den Prins van Wallis ter gelegenheid van zijn huwelijk een buitengewoon kostbaar ge schenk aanbieden. Op '-s Keizers bevel wordt in de fabriek van Sèvres een prachtig tafelservies vervaardigd, alsmede een vaas van buitengewone afmetingenprijkende met de portretten van de leden der Keizerlijke familie. Een en ander zal op een prachtige porseleinen tafeluit één stuk vervaardigd geplaatst zijn, welke tafel op hare beurt zal rusten op een tapijtwaar aan in de fabriek der Gobelins sedert acht jaren gewerkt is en dat thans zijn voltooijing nadert. Men zal moeten toestem men dat dit in alle opzigten een vorstelijk geschenk zal wezen. Te Parijs is een bij het volk vermaard man, Mengin,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2