N°. 949. Donderdag 26 Maart. A°. 1 >863. Pensioen van Gemeente-ambtenaren. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) uaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u, 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2- uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De Leidscbe Gemeenteraad heeft het voorbeeld gegeven van een weidoordachten en doeltreffenden maatregel, bij het over wegen vanen beslissen over aanvragen van gemeente-ambte naren tot het verkrijgen van pensioen. Steeds nam bij tot be ginsel aandat het strookte met het belang der gemeente om langdurige en ijverige diensten te vergelden en naar de regelsdie de wetgever heeft gesteld op het verleenen van rijks pensioen aan burgerlijke ambtenaren het pensioen uit de ge meentekas te bepalen op 1/60 der jaarlijksche bezoldiging voor elk dienstjaar, wanneer de ambtenaar op 70jarigen leeftijd zelf gevoelde niet meer zoo ijverig en goed zijn pligt te kunnen waarnemen. Dat pensioen werd verleend en verzekerd uit de gemeentekas, zonder dat daartoe eenige bijdrage aan de ge meentekas was gevorderd of een pensioenfonds aangelegd. Men heeft evenwel het verlangen te kennen gegeven, om voor het verleenen van pensioen aan gemeente-ambtenaren vaste regels te stellenten einde daaraan alle voorkomende aanvragen te toetsen. Het collegie van dagelijksch bestuur schijnt te hebben voorgesteld alsnog op de gebruikelijke wijze voorttegaan en derhalve de aanvragen daartoe telkens te beoordeelendaarbij de bepalingen der landswet in acht nemende. Daarentegen heeft de commissie van financien het wenschelijk geacht vaste regelen te stellen voor het pensionneren der gemeente-ambte naren en om deze tot het bijdragen in een daartoe opterigten fonds te verpligten. Van de zijde van Burgemeester en Wet houders, die overigens bij bun voorstel blijven volharden werd later in bedenking gegeven om, indien het voorstel der com missie van financien ingang mogt vindende bijdrage alsdan niet verpligtend te stellen, maar facultatief voor iederen amb tenaar, ten einde deze geheel vrij blij veom naar gelang zijner omstandigheden te handelen. De beraadslagingenover dit onderwerp in de zitting van 5 Maart 11. gehoudengaven ons een gunstigen indruk van de beginselen, die vrij algemeen schijnen te worden gehuldigdin de toepassing waarvan zich slechts eenig verschil openbaarde, welk verschil alleen bestond in de al of niet verpligte bijdrage tot een pensioenfonds. Het aanleggen van een pensioenfonds heeft veel bezwaar. De bijdragen moeten in verhouding staan tot de bezoldiging en den diensttijd. Het doel is, dat de deelhebbers in het pen sioenfonds elkander waarborgen en de kans in aanmerking komt van vrijvallende bijdragen, wanneer de ambtenaar in den loop van zijn diensttijd vóór het tijdstip zijner pensionnering sterft. Maar behalve de bezwaren die aan het vormen en behee- ren van zulk een pensioenfonds eigenaardig verbonden zyn waaraan evenzeer onderworpen zijn de rijks-pensioenfondsen met hun omslagtig en kostbaar beheer, mag niet uit het oog wor den verloren, dat zulk een fonds nog al aanmerkelijke bijdra gen vordert, om te kunnen bestaan, tenzij het Rijk of de gemeente daarvoor borg sta. Zeer juist en voor geen grondige wederlegging vatbaar kwamen ons de beschouwingen voor van een der raadsleden//Ik weet weldat tegenover belooning diensten moeten overstaan, of liever, dat belooning dienst veronderstelt, maar niet alleen nog dadelijk beloonde diensten ook vroeger bewezen diensten van iemand, die trouw en eer lijk zijn betrekking waarnam, kunnen en mogen door beloo ning worden erkend. En ik kan niet inzien dat de zaak groote uitgaven zal vereischen of een groot gedeelte van ons budget zal uitmaken. Zoolang de belooningen gering zijnvind ik het een uitgaaf, die wij volkomen kunnen verantwoordenom per sonen, die door ouderdom of ongesteldheid uiet meer geschikt zijn hunne betrekking waartenemen een pensioen te verleenen. Gingen wij nu over tot het vormen van een pensioenfonds door contributie der ambtenarenen verhoogden wij daarbij naar die verhouding tevens de tractementen dan komt de zaak op hetzelfde neer en wij geven eigenlijk pensioen ten koste der gemeente. Wanneer men eenmaal de contributie laat be talen zijn er toch gevallen denkbaar, dat het pensioen niet

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1