Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Cremer heeft dit nu gedaan om de sympathie optewekken voor die fabriekkinderen. Eu hierop heeft nu de genoemde Redactie het volgende aange merkt «Hetgeen wij van de lezing van den heer Cremer in eenige dagbladen opgeteekend hebben gevonden, noopt ons, bij het geen onze berigtgever daarvan mededeelteen voorbehoud te voegen. De lezing bedoelde duidelijk effect te maken en schijnt gemaakt te hebben, wat zij bedoelde. Wij keuren dit niet on voorwaardelijk af; het is soms het meest afdoend middel de aandacht van het publiek op een onderwerpdat voorziening eischt, te vestigen. Doch, wanneer het een zoo belangrijk en ingewikkeld onderwerp als waaraan de heer Cremer zich waagde betreftmag het goede doelgemis aan grondige studie van het onderwerp niet doen verontschuldigen. En de fantastische wijze, waarop de heer Cremer zijn onderwerp voorstelt, geeft duidelijke blijken van oppervlakkigheid en eenzijdigheid. In een novelle kan men figurenomstandigheden en omgeving schilderenwenden en keeren gelijk men wilmaar het prak tisch leven, het leven dat niet de schepping van een auteur is, is zoo geduldig, zoo lenig en kneedzaam niet. Dequaestie van den fabriekarbeid en in het bijzonder van den fabriekar- beid der kinderen, kan niet zoo luchtig in eenige penseelstre ken en een philanthropische droomerij afgedaan worden. Dit eischt andere krachten en een ander talent, dan die vereischt worden om novellen te schrijven en lezingen te houden." «Wij willen geenszins hiermede iets onaangenaams zeggen aan den heer Cremer, wiens goede bedoelingen wij zeer waarderen en op prijs stellen. Wij willen alleen het nadenkend publiek waarschuwen datzoo de heer Cremer hier te recht een booze zweer in ons maatschappelijk leven blootgelegd heeft, hij tevens getoond heeft niet de man te zijn, op wiens diagnose en genees middelen men zou mogen vertrouwen." Het is goed nu ook een Leidsch industrieel te hooren in zijn beschouwingen over Philantropie en Nijverheid. Door Z. M. is de kolonel J. W. C. van Gorkumplaat selijk kommandant der 2de kl. te 's Gravenhage, naar aanlei ding van het daartoe door hem gedaan verzoek op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1800 's jaarlijks. Z. M. heeft goedgevonden1°. te benoemen bij den plaatselijken staf, tot kolonel en plaatselijken kommandant van de 2de kl. te 's Gravenhage, den luit.-kolonel J. A. G. baron van Ittersumvan het 1ste reg. dragondersbij het wapen der kavalerie, bij den staf van het wapen, tot majoor, belast met het toezigt over den rijcursus en de smidsschool te Venlo, den ritmeester van de 1ste kl. F. W. von Daehne, van het 5de reg. dragonders; bij het 1ste reg. dragonders, tot luit.-kol., den majoor G. K. C. Wildemanvan het 2de reg. dragon ders; tot ritmeester van de 3de kl. den lsten luit. M. G. Mat- thes, van het 5de reg. dragonders; bij het 2de reg. dragon ders, tot majoor, den ritmeester van de 1ste kl. Jhr. J. P. Junius van Hemert; tot ritmeester van de 3de kl. den lsten luit.-adjudant Jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshavenbei den van het korpsbij het 5de reg. dragonderstot ritmees ter van de 3de kl. den lsten luit. Jhr. L. ridder van Rappard en HD. ordonnance-officier, den lsten luit. A. J. M. C. baron de Possonbeiden van het korps, met bepaling, wat den rit meester baron de Posson betreft, dat hij, onder genot van zijn tegenwoordig tractement, aanvankelijk in zijn betrekking van ordonnance-officier gehandhaafd blijft; tot 1ste luits. de 2de luits. J. J. Sprenger en K. Zegers Veeckens, beiden van het 2de reg. dragonders; 2°. den ritmeester J. M. Blanken, van het 1ste reg. dragonders, op het hiertoe door hem gedaan verzoek, op non-activiteit te stellen, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Te Amsterdam zijn door den Burgemeester bijeengeroepen de leden, benoemd om uittemaken de plaatselijke commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor No vember 1813. Prof. Vrolik deed het voorstel, om voor het lidmaatschap te bedanken en zich te vereenigen met de reeds lang bestaande commissie tot het oprigten van een Nationaal Museum Willem I te Amsterdam. Prof. de Bosch Kemper stelde voor het lidmaatschap aantenemen, maar aan Z. K. H. Prins Frederik in bedenking te geven de hoofdcommissie zamente- stellen uit een lid van elke plaatselijke commissie in de hoofd plaatsen der provinciën en te Rotterdam daartoe aftevaardigen. De Burgemeester zal beide voorstellen aan Z. K. H. Prins Frederik mededeelen. In de zitting van het Provinciaal gerechtshof van Zuid- Holland van Maandag heeft de proc.-gen. van Galen conclusie genomen in de zaak van den baron van den Bogaerde tegen een vonnis der rechtbank te 'sHage, waarbij zijn vordering is ontzegd, door hem ingesteld tegen de erven van den baron Tuyll van Serooskerke, ter zake eener beweerde belooning hem verschuldigd voor pogingen die door hem in het werk zouden zijn gesteld voor het tot stand komen der overeenkomst be treffende de exploitatie der tinmijnen in Billiton. In een uit voerige conclusie heeft de proc.-gen. al de bezwaren, door den appellant tegen het vonnis ingebracht, wederlegd en daarbij tevens aangetoond het inadmissible van het aangeboden getui- genbewijs. Proc.-gen. heeft mitsdien geconcludeerd met passe ring van het subsidiair aangeboden getuigenbewijs tot geheele en volkomen bevestiging van het vonnis a quo, met veroor deeling van den appellant in de kosten. De uitspraak is be paald op 4 Mei. Heden, Dingsdag, valt Mr. D. J. Bijleveld, voorzitter van de arr.-rechtbank te 's Hagehet zeldzaam voorrecht ten deel zijn 50 jarige ambtsbediening als rechterlijk ambtenaar te mogen herdenken. De gemeenteraad van Groningen heeft door een com missie uit zijn midden doen onderzoekenof het met de voor schriften der Gemeentewet overeenkomt, dat de gemeente uit de opbrengst der Stedelijke gazfabriek de voordeelen blijft ge nieten, die daaruit volgens de gemaakte bepalingen der gaz- prijzen voortvloeijen? Op die vraag is door de commissie ge antwoord, dat de opbrengst dezer gazfabriek niet valt in de termen van Art. 238 der gemeentewet en die wet de voordeelen niet beperkt, die men uit deze fabriek kan trekken. De be raadslagingen over die vraag hadden een talrijk publiek uitge lokt, omdat daarmede zamenhangt de prijs van het gaz voor de particuliere verbruikers. Als voorbeeld van merkwaardige bewaring kan het vol gende dienenIn het laatst der vorige week waren vijf werk lieden aan Beukelsdijk bezig een goot te leggen; door het versjouwen van een zwaar stuk lood brak de stelling, waarop zij zich bevonden en allen vielen van een belangrijke hoogte, doch, buiten verwachting, kwamen zij met den schrik vrij, dewijl niet één zelfs de minste kneuzing had bekomen. Het meest opmerkelijke is echter, dat een werkman die juist onder de stelling bezig was met de straat te maken, even te voren zijn plaats had verlaten waardoor hij aan een gewissen dood ontkwam, daar het bankje, waarop hij bij zijn werk was ge zeten geheel verbrijzeld was. Als een zeldzaamheid kan men melden dat bij den En gelse landbouwer te Lage Zwaluween kip gezet is op 20 eijeren en 20 kiekens zijn uitgekomen terwijl bij zijn buur man een kip is gezet op 14 eijeren en daar 14 stuks uitge komen zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 48", te 10 uur 46°. Dingsdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 50°, te 12 uur 57®, 's namiddags te 4 uur 60®. Bij Keizerlijke ukase zijnom redenen van plaatselijk belang, alle verpligte betrekkingen tusschen de grondbezitters en de boeren opgeheven in de gouvernementen Wilna, Kowno, Grodno, Minks en vier districten van het gouvernement Vi tebsk; de afkoop moet volledig worden bewerkstelligd. Te re kenen van den lsten Mei moeten de boeren den Obrok aan de regering betalen en niet aan de grondbezitters, die van de

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2