Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. f T" f Z. M. heeft benoemd tot notaris te Breda J. F. A. van Asperen te Prinsenhage; tot burgemeester der gemeente Alphen L. W. Varossieau; der gemeente Hillegersberg J. E. G. de Vries; der gemeente Krimpen, aan de Lek J. G. van Mierop en der gemeente Zoetermeer Jhr. G. A. Clifford. De heer S. J. Roosdorp, stations-chef bij den Holland- schen spoorweg te Amsterdam, is benoemd tot lid der Kon. academie voor beeldende kunsten aldaar. Ook de heer Kuypers van Groningen heeft voldaan aan de examinavereischt voor de betrekking van Commies van Staatzoodat er thans 8 kandidaten zijnwaaruit een keuze van 3 tot benoeming moet geschieden. Donderdag werd te 's Hertogenbosch voor het front der troepen aan een 20jarigen onderofficier, de zoon eener voor name familie in Holland, het vonnis van den krijgsraad voor gelezen waarbij hijwegens het ten eigen bate aanwenden van eenige gelden die hem in zijn opgenoemde hoedanigheid waren ter hand gesteld, werd vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot twee jaren kruiwagenstraf. Uit Delft wordt berigtdat aldaar waarschijnlijk de po lytechnische school zal gevestigd worden, in welk geval het gemeentebestuur een hoogere burgerschool met Bjarigen cursus zal oprigten en het gymnasium weder tot latijnsche school zal worden hervormd. Men vreest echter, dat als de Delftsche aca demie voor een deel wordt veranderd in een polytechnische school, zij die bestemd zijn voor indische ambtenaren hunne opleiding te Leiden zullen ontvangen. Donderdag morgen stonden voor het provinciaal gerechts hof van Gelderland, zitting voor criminele zaken, terecht: 1°. Wilhelmina Ebbes, oud 21 jaren, geboren en wonende te Huissen2°. Hendrika Ebbesoud 23 jarengeboren en wonende te Huissen; 3°. Aleida Allegonda Ebbes, oud 24 jaren, geboren te Huissen wonende te Eist, en eindelijk de moeder dezer drie gezusters Wilhelmina Timanhuisvrouw van Jan Ebbes, oud 60 jaren, mede wonende te Huissen, aange klaagd van het onder eede afleggen van valsche getuigenis in eeii boetstraffelijke zaak ten voordeele van beklaagden. In de maand September toch des vorigen jaars was de man en vader, Jan Ebbesop deerlijke wijze in zijn eigen huis mishandeld geworden door twee boerenknechtsdie verkeering met twee der bovenbedoelde dochters Wilhelmine en Aleida zochten aanteknoopen en dien avond in gezelschap van moeder en dochters den avond ten huize van Ebbes hadden doorge bracht; terwijl de vader met dezen omgang geen genoegen nam en er zich tegen verzette. Terwijl de mishandeling plaats vondwaren twee dochtersWilhelmina en Hendrikain een aangrenzend vertreken de moeder met de andere te Eist wonende Aleida naar buiten gegaan, en nu verklaarden allen voor de rechtbank te Nijmegen, dat zij niets van demishan deling hadden vernomen en ook het vreesselijke hulpgeschrei van den vader, die, om de vervolging te ontkomen, eerst de deur van het vertrek, waarin zijn beide dochters sliepen, had opengeloopenen in dat vertrek een raam had verbrijzeld waardoor hij zich heenworstelde, niet hadden gehoordniette genstaande meerdere op verren afstand der woning van Ebbes wonende personen onder eede verklaardendat zij zelfs in bed liggende het gekerm hadden vernomen. Door een en ander kwam de getuigenis der beklaagden der rechtbank zoo verdacht voor, dat de aanhouding werd bevolen, en zij ten criminele werden terechtgesteld. De eerste beklaagde Wilhelmina is da n ook tot bekentenis gekomende andere zijnondanks alle pogingen i des voorzitters, bij hare ontkentenis blijven volharden. Heti heeft ten slotte allen schuldig verklaard en haar veroordeeld: de eerste, onder verzachtende omstandigheden, tot 2 jaren correctionele gevangenisstraf, de tweede tot 4 en de beide an deren tot 6 jaren tuchthuisstraf. Ds. Alb. van Toorenenbergen te Groningen deelt de ontvangst mede van een berigt uit Grenada, dat weder zeven kindéren gereed zijn om naar Londen te vertrekken ten einde een opvoeding te krijgen overeenkomstig den wensch hunner ouders, die in de gevangenis zijn; en voorts, dat hij op dien brief per telegraaf heeft geantwoorddat zij gezonden kunnen worden met het oog op aller hulpwaarom hij een jaarlijksche bijdrage van 25 cents vraagt van iedere vrouw, die op de adressen aan de Koningin van Spanje voor Matamoros haar naamteekening heeft gesteld. Van wege den Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente te Moordrecht zal aan de commissie voor de ten toonstelling van oudheden te Delft tijdelijk worden afgestaan een zilveren nachtmaalsschotelzijnde een zeer antiek en prach tig gedreven stuk, in het jaar 1699 te Gouda uit een boedel aangekocht voor f 266, 3 stuivers en 4 penningen. Op den rand is het lijden van Christus afgebeeld. Het is een meester stuk van drijfwerk. Naar men verneemt, is bij kerkmeesteren der Nederd. Hervormde gemeente te Dordrecht ingekomen een missive van den heer A. Vos van Hagesteinlid yan hun collegie, waarbij deze kennis geeft, als geschenk beschikbaar te stellen de aan zienlijke som van "f 6000, tot daarstelling van de noodige toestellen tot verlichting van de Groote kerk aldaar doorgas. Ds. P. D. Kruyff te Koudekerk heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Oudewater aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeenten te Arum Ds. S. B. Sevensma te Sauwert; te Em- men Ds. W. H. Frieling te Bedum en te Haarlem Ds. S. Holster te Dinteloord. Ds. J. H. Schoenmakers te Katwijk aan Zee heeft voor het beroep naar de gemeente Burgersdorp in Zuid-Afrika be dankt, terwijl Ds. H. B. Geuchies te Rotterdam wegens toe nemende ligchaams-ongesteldheid zijn ambt heeft nedergelegd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag de3 namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 46°. Zaturdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 46°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 58°. De internationale tentoonstelling van Nijverheid te Kon- stanstinopel is thans geopend en reeds tweemaal door den Sultan bezocht. De verzameling van wapenen, van juweelen en van zijden stoffen is uitmuntend. Mathurin Rualt, wiens kloosternaam is pater Arjène,is door bet hof van assises van Morbehan veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid wegens brandstichting van het trappisten klooster waartoe hij behoorde. In zijn verhoor verklaarde hij dat ontevreden over het toezigt dat over hem gehouden werd en het geestelijk leven moede, bij het plan had gevordid en uitgevoerd, om het klposter in brand te steken. Bij de eerste uitvoering van het prachtig carousel in de Keizerlijke rijschool te Weenenbevond zich de Keizer met de Keizerin en zijn beide kinderen in de hofloge. Toen de uit 230 personen bestaande stoet voor den Keizer defileerde, her kende de vijfjarige Kroonprins zijn jonge oomden aartsher tog Ludwig, op wien hij zeer gesteld is. Eensklaps werd de stilte afgebroken door een kinderlijke stemroepende: bonjour, Ludwig, bonjour 1 Bij de aankomst te Grimsby van het stoomschip Grimsby der Engelsch-Fransche-stoomboot-maatschappij verneemt men de bijzonderheden van een vreesselijk moordtooneelaan boord van dat schip gedurende den togt naar Hamburg voorgevallen. Onder de landverhuizers naar New-York bevonden zich op dien bodem zekere Schlossman en Lorenzende eerste 33, de ander 26 jaar oud, beide uit Pruissen geboortig. Ofschoon elkander vroeger onbekend, sloten zij, als naar dezelfde plaats bestemd, weldra een hartelijke vriendschap. Lorenzen had een vrouw bij zichdie hij bij de aankomst te Liverpool dacht te trouwen, en Schlossman zijn 15jarigen zoon. Ter hoogte van Texel stonden deze vier personen op het dek te pratenmaar begaven zich op raad van Lorenzennaar het vooronder, waar zich al spoedig een merkbare verandering in het voorkomen van Schlossman openbaarde. Hij vloog naar Lorenzen toe, kuste hem op1 den wang, sprak toen eenige verwarde woorden tot de naast hem zittende vrouw, haalde een knipmes uit den zak, en dreef het Lorenzen diep in de linkerzijde en de on derbuik. Op het gegil van de vrouw en de jongeling schoten twep matrozen toeen zagen Schlossmap met zijn mes zwaai- jen, als wilde hij nog meer slagtoffers maken. Na een hevige worsteling, en nadat hij zijn daad bekend had, werden zij

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2