N°, 946. Maandag 23 Maart. A0/ 1863. Wat is Waarheid? IV. Wat er geschied is, was onwettig, zal de uitspraak zijn van den burgerlijken rechter en van elk kerkelijke rechtsmagt be zittend collegie. 't Blijkt reeds daaruit, dat de Kerkeraad geen magt bezat, om kracht en klem te geven aan een reglement dat hij in de wereld bracht op een wijze, die de meeste over eenkomst had met de grondvergaderingen uit de dagen van 1795. Het bevreemdt ons niet, dat de heerendie zich lieten benoemen tot leden eener nieuwe commissie, zich het voorstel lieten welgevallen, dat de zaak door scheidsmannen werd uit gemaakt: evenmin, als dat de Gemeente-Commissie van het Ne- derduitsch Hervormd kerkgenootschap daarvan niets wilde hooren. De eerste hadden niets te verliezende laatste mogt de zaak niet twijfelachtig stellen door het recht van beslissing toetekennen aan een collegie van scheidsmannen], die toch voor de helft bestaan zou uit werktuigen van een opgeworpen gezag. Eenmaal de zaak aan de beslissing van den burgerlij ken rechter onderworpen zijnde, had men niets anders te doen dan den feitelijken toestand inmiddels te laten voortdurenwaar aan men zich trouwens ook vasthield. De Kerkeraad liet de Gemeente-Commissie zorgen voor alles wat de kosten voor de eeredienst betrof en de predikanten lieten zich bedienen door de beambtendie door haar bezoldigd werdenzij namen de gelden aandie uit het beheer der Gemeente-Commissie hun werden ter hand gesteld; daarvoor behoorlijke kwijting afge vende met erkenning van de wettigheid der administrerende kerkmeesters. De predikanten hadden immers moeten blijven berusten in den loop der procedure, konden die diep blijven betreurenmaar moesten zich zorgvuldig hebben gewachtom voor het oog der gemeente den rok te hebben vertoonddie van het vleesch besmet was. De Kerkeraad had zich op een onzijdig gebied moeten plaat sen en geen partij trekken voor de nieuwe Gemeente-Commissie tegen de bestaande Gemeente-Commissie, zoo lang de rechter overweegt. Dat was recht en pligt; vooral omdat de laatste, voortdurend zorgde voor al wat de Kerkeraad bij en buiten de godsdienstoefeningen in het belang eener behoorlijke uit oefening van de eeredienst behoefde. De Kerkeraad heeft zich wel gewacht eenig artikel aantehalenwaarop hij zijn recht grondt, om te bepalen, wie de kerkelijke inzamelingen voor de eeredienst mogen doen. De Kerkeraad mag alleen bepalen de collecten voor de armenvolgens de bepalingen van het Sy nodaal reglement voor de diakonienhij kan er voor waken dat de diakenenkrachtens art. 26 van het Synodaal regle ment voor de kerkeradenzorgen voor de inzameling der liefde gaven waarmede zij belast zijn. Maar eenmaal aangenomen zijnde, dat er bij elke godsdienstoefening een collecte voorde eeredienst plaats hebbeligt het buiten de bevoegdheid van den Kerkeraad om te vergunnen dat daaraan een andere bestemming wordt gegeven. Wij willen het toch gevraagd hebbenop welke eerlijke en onbewimpelde wijze de predikanten de gemeente kunnen aanbevelen het geven van aalmoezenals daar niet een bepaalde bestemming is? Immers, waartoe strekt thans de opbrengst van die collecte anders dan tot het vormen van een fonds tot verhooging der predikants-tractementen De gemeente heeft recht, om te weten, duidelijk en onverholen te weten, waartoe die gelden zijn bestemd de gemeente heeft recht; die uitdrukking is ons ontvallen, onvoorbedacht, maar zij heeft daarom te meer beteekenis, in verband met de vraag des Kerkeraads: wat is dan op dit oogenblik te wenschen waarop wij ten antwoord geven dat het recht der gemeente, te lang schandelijk miskendvoortaan worde erkend en geëerbiedigd. De Staat beeft dat recht erkend en op staatkundig gebied het voorbeeld gegeven van een onbekrompen regeling der bur gerschapsrechten. Op hervormd kerkelijk gebied mogen niet langer de gemeenteleden als onmondigen worden behandeld. LF.IHSC.il UltiBLi». Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prys der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 ro. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1