Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. groote blijdschapals de billijke grond om te vreezen blijft j bestaan; de laatste 20 jaren hebben binnen Leiden voor'het oog van de andere godsdienstige gezindheden klaar en duidelijk bewezen wat de kerkelijke oligarchie op het gebied der Ne- derduitsche Hervormde gemeente heeft gebaard en dat in wer kelijkheid vervuld is de profetie, in 1847 gedaan: »Zoo men een vrijheid wil, welke onvermijdelijk tot losbandigheid leidt, zooals de ondervinding in menig opzigt heeft bewezen men verandere dan het zegel of cachet, 't welk men voert; men versiere het kruis met den vrijheidshoedmake den geopenden bijbel tot een blancoboek en stelle op het altaar tot opschrift in plaats van 1 Cor. XIV: 40, Exodus XXXII: 4b. Z. M. heeft H. van Aller eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Elseneur. Z. M. heeft benoemd tot mede-directeur van de Neder- landsche Bank J. H. Insinger; P. Vermaat eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en acc. te St. Maartens dijk, behoudens aanspraak op pensioen; op non-activiteit ge steld den kapitein H. E. G. Smitshuizen, van het 2de reg. inf.; den gewezen bewaarder der 1ste kl. lsten rang, in het huis van militaire detentie nabij Leiden, A. Wassenaar, ver leend een pensioen van f 234. Z, M. heeft bepaalddat het niet langer noodig zal zijnom van de aanstaande echtgenoote eens officiers een be wijs van goed gedrag en overeenstenfïfiing van positie met den rang van haren aanstaanden echtgenootopgemaakt door den burgemeester, overteleggenmaar dat dit bewijs in het vervolg moet geleverd worden door de chefs der corpsen die daar omtrent verantwoordelijk worden gesteld. Tot inspecteur van politie van de 1ste klasse te 's Gra- venhage is benoemd den heer W. M. Cremer Visthans van de 2de klasse en in diens plaats de heer S. H. A. Begemann ambtenaar bij 's rijks belastingen in de provincie Limburg. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft, als Voorzitter der Hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 de leden der plaatselijke commissien te Amsterdamte 's Gravenhage en te Rotterdam benoemd, aan wier hoofd zich voorloopig als Voorzitters heb ben belast met het bijeenroepen der leden en het constitueren der commissie de Burgemeester van Amsterdam, de Commis saris des Konings in de Provincie Zuid-Holland en de Bur gemeester van Rotterdam. De Hoofdcommissie heeft tevens algemeene regelen voor de plaatselijke commissien vastgesteld en openbaar gemaakt. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Leiden heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, naar aanleiding van het bij haar aanhangig gemaakt ontwerp tot subsidie aan de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maatschappij. Zij kan niet ontvein zendat, wanneer het ontwerp, zooals het daar ligtwet mogt wordenLeiden en de gemeenten der Rijnstreek feitelijk wel eens voor lang of voor altijd konden verstoken blijven van de verbindingslijn Leiden-Woerden. Zij verzoekt dus, de ver- pligting tot het leggen der lijn Leiden-Woerden uitdrukkelijk, als een der voorwaarden tot verkrijging der subsidie, in de wet optenemen. In verband met de te Schoonhoven gevestigde artillerie instructie kompagnie is door het departement van oorlog ter algemeene kennis des legers gebracht, dat voortaan geen jon gelingen beneden de 18 jaren meer bij de korpsen artillerie aangenomen zullen worden. Het bal in de lokalen van de Teeken-Academie te 's Hage door vele aanzienlijken te geven, is bepaald op den 26sten de zer. Er zullen ruim 300 invitatien worden gezonden. Men ver wacht dat het allerprachtigst zijn zal, daar geen moeite nog kosten voor deze partij worden gespaard. Bij de Woensdag te 's Hage plaats gehad hebbende aan besteding van behoeften en materialenten dienste van de directie der Marine te Willemsoord, zijn minste inschrijvers geweest van het gewone vlagdoek M. van Weeren alhier voor f 2182,40 en van de lakens C. Heertje voor f 294. De Gemeenteraad heeft tot lid der plaatselijke school- commissie benoemd Mr. F. B. Coninck Liefsting; tot com miesportier bij de plaatselijke belastingen de commies W. de Koning en tot commies de adsistent commiesportier P. Schouten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Donderdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 40", te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 43°. De Oostenrijksche schatkist bevind zich thans in zoo gunstigen toestand, dat aan alle verpligtingen kan worden voldaanzonder dat de regering hare toevlugt behoeft te ne men tot het uitgeven der nog resterende 40 millioen fl. der loterij-leening van 1860, niettegenstaande uit Amsterdam zeer voordeelige aanbiedingen zijn gedaan tot het overnemen dier som. Men meldt uit Weenen dat het huis Rothschild zich heeft belast met het sluiten eener leening ten behoeve van het Italiaansche gouvernement, waarvan het bedrag is 700 millioen francswordt beschouwd als een vaste waarborg voor het be houd van den vrede. Men verzekertdat Keizer Napoleon den heer Thiers de verzekering heeft gegeven dat hij diens kandidatuur niet zal bestrijden, maar dat de heer Thiers, alvorens zich als kandidaat te stellen in Valenciennes, verlangt te weten, welke bevelen zullen worden gegeven aan de ondergeschikte beamb ten in het district, die nu reeds ijverig in de weer zijn om zijn benoeming te doen mislukken. Onder de uitgewekenendie Parijs hebben verlaten noemt meu ook graaf Ledochowski, een grijsaard van 75 jaar, volle neef van graaf Walewski. Hij bevindt zich thans in het kamp van Langiewicz. Op een hoogte nabij het legerkamp van Aldershot was in den avond van het huwelijk des Prinsen van Wallis een vreugdebrandstapel ontstokendie met de meeste kunst uit 42,000 cubiek voet brandstoffen ter hoogte van 45 voet was opgetrokken, terwijl op 70 voet hoogte een groote Britsche vlag wapperde. De vuurgloed heeft tot lang na middernacht geduurd en was uren ver in het rond zigtbaar. Volgens de Indépendance heeft Belgie voor den afkoop van den Scheldetol 36 millioen francs aangeboden. Van die som zal Engeland 8 millioen 700,000 frs. en Belgie 12 mil lioen frs. betalen. De overige 15 millioen 300,000 frs. zullen betaald worden door de verschillende belanghebbende zeemo gendheden. Dit aanbod is, volgens het blad, reeds een maand geleden geschied. De Nederlandsche regering heeft haar antwoord nog niet kenbaar gemaakt, maar men ziet het ieder oogen- blik tegemoet. - Als de vrucht eener onder de kinderen te Windsor ge opende inschrijving, werden 11. Dingsdag een zeer fraaije bij bel en gebedenboek aan de Prinses van Wallis overhandigd, beide in vergulde en met turkoizen versierde banden vervat. Namens de Prinses betuigde hare hofdame, mevrouw Brice, den predikant, die haar deze geschenken aanbood, den dank voor dit welkom blijk van belangstelling. Harerzijds hield een groot aantal dames te Bristol, onder voorzitterschap der echtgenoot van den Maire, 11. Zaturdag voor acht dagen een bijeenkomstin welke tot het aanbieden van een bruidsgeschenk aan de Prinses besloten werd. Nadat ongeveer 100 dames voor de som van 515 hadden ingetee- kend, werd besloten de inteekening nog eenige dagen opente- houdenwaardoor het bedrag denkelijk tot over de 700 stijgen zal. Het geschenk zal in een uit parelen en diamanten zamengesteld hoofdtooisel, een broche en oorringen bestaan, en, in een fraai bewerkt koffertje besloten, van een gepast adres vergezeld gaan. In de meeting in Guildhall ten gunste van Polen ge houden is bevestigd 1°. dat Rusland zijn verbindtenissen je gens Polen heeft geschonden; 2°. dat Engeland de diplomatieke betrekkingen met dat Rijk moest afbreken tot dat de toestand in het wingewest veranderd wasen heeft men besloten een petitie bij het Parlement intedienen. De New-Yorksche bladen deelen den dood mede van een 80jarigen millionnair, Nicholas Long worth. Hij trad zijn

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2