Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene Kerkeraad nog eerbied loont voor en trouw houdt aan de spreukdie hij in zijn zegel voert »Laat 't Lain u leiden." Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Utrecht Mr. H. Verloren van Themaat, thans president der arr. rechtbank te Amersfoort, en tot rechter in de arr.-rechtbank te Leiden Mr. J. J. Del Baere, advocaat te Amsterdam. Z. M. heeft bij een dezer dagen genomen besluit art. 8 van Hd. besluit van den 24sten November 1859 N°. 69, betreffende het ontslag en op non-activiteit stellen van de Europesche officieren der in Ned. Indie aanwezige landmagt ingetrokken en buiten werking gestelden bepaald dat de offi cieren wier bevordering door de toepassing van het hiervoren bedoelde art. 8 is blijven stilstaan bekomen bij eventuele be- vorde/ing in den naastvolgenden rang hunne vroegere ancien - neteit terug. Tot ridder der Pruissische orde van den Rooden Ade laar 3de klasse is benoemd Mr. W. G. Brantsen van de Zijp, kamerheer van Z. M. Bereids is gemeld dat in de zitting der Tweede Kamer van Maandag van Regeringswege drie wetsvoordragten zijn in gekomen. Bij de eerste wordt voorgedragen het hoofdstuk Koloniën der Staatsbegrooting voor het loopende jaar definitief vasttestellen op de som van 15,287,580,56|, zijnde zulks 6935 hooger dan bij de voorloopige vaststelling, te weten: ƒ5000 voor toe lagen aan tijdelijk als ambtenaren bij het departement geplaatste koloniale Landsdienaren 1800 voor tractement van een leeraar in de Oostersche taal-, land- en volkenkunde enz. aan de Ko ninklijke Akademie te Delft, en 135 voor meerdere kosten van verpleging van gegageerde Oost-Indische militairen enz. in het Invalidenhuis alhier. De tweede heeft ten doel om geheelen vrijdom van rech ten te doen genieten bij den invoer in Nederlandsch Indie van ijzer, koper, lood, staal en zink, als grondstoffen voor de nijverheid. De derde strekt tot onteigening van perceelen voor de ver grooting van het marktplein, van een school en de verbreeding van eenige straten van Enschedé. Uit een door het Departement van Finantien openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Februarij 1863 blijkt, dat die middelen hebben bedragen ƒ9,185,794,4 05 tegen 8,869,217,78 in hetzelfde tijdvak van 1862. Het nieuw gebouwde museum voor het kabinet van wij len den heer F. Fodor, op de Keizersgracht bij de Vijzelstraat te Amsterdam, zal in April e. k. door Z. M. den Koning worden geopend; voor deze plegtigheid worden reeds toebe reidselen gemaakt. Naar men verneemt, is de kapitein baron Taets van Amerongen van het 3de regement vesting artillerie, adjudant van het materieel te Maastrichtnaar Doesborgh verplaatst om de aldaar gestationneerde 12de compagnie van gemeld re gement te commanderen. Naar men verneemt zal de gemeente van Rossem zich opponeren tegen den verkoop (van Gouvernements wege) der goederen van de geestelijke beurs te Rossem en alsnog die goederen of voor de gemeente of voor de kerk behouden. Men verneemtdat bij den wedstrijd tusschen Neder- landsche rederijkers vereenigingen en rederijkers door het let terlievend genootschap Demosthenes te Deventer, op 12, 13, 14 en 15 dezer gehouden, door de Zwolsche rederijkerskamer Rhijnvis Feith de prijs, uitgeloofd voor de beste voordracht van een fragment van een oorspronkelijk Nederlandsch treur spel, is behaald en door den heer Jorissen van Utrecht de prijs voor de beste voordagt. In een Zondag avond gehoudene vergade ring van deze rederijkerskamer is door de afgevaardigde leden deze prijs zijnde een fraai gebeeldhouwde stoelaan de kamer over gegeven. Zondag avond werd de president der Rederijkerskamer Jan van Beers te Utrecht door een deputatie van vier leden met rijtuig van het station van den Rijnspoorweg afgehaald en aan het gebouw op de Mariaplaats verwelkomdmet een lied door leden der mannenzangvereeniging aangeheven. In harte lijke en kernachtige dichtregelen werd hem door zijn plaats vervanger geluk gewenscht en aan het slot zijner toespraak een lauwerkrans op de slapen gedrukt. De prijs, zijnde een prachtig gouden ring met diamanten steen zal namens de ka mer de heer Jorissen ten geschenke worden aangeboden. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden opgevoerd: Gounod's La Reine de Saba. De decoratien daarvoor vervaardigd zijn allerprach tigst, daaronder munten uit den burg Sioneen gezigt op Je ruzalem en Mello (het paleis van Salomo)de muziek is over heerlijk en vooral de recitatieven opmerkenswaardig. Het hoofdthema van de opéra is het uit het O. T. bekende bezoek van de Koningin van Scheba aan "den wijssten der Koningen." De hoogte van den springvloed op aanstaanden Zaturdag kan door de daarvoor gunstige wind, aanmerkelijk zijn Zij wordt aangegeven door 1,03. Voor de betrekking van Vader en Moeder in bet diaconie armhuis te Meppel, waaraan behalve kost en inwoning een jaar wedde van 200 is verbonden, zijn 72 paren als sollicitanten opgekomen. Zaturdag nacht zijn in de R. K. kerk op de Langegracht te Amersfoort onderscheidene armbussen geheel of ten deele opengebroken en uit sommigen de gelden geligt. Dingsdag is in de residentie aangekomen Mgr. de Bis schop van Haarlemdie in de pastory van St. Jacobus zijn intrek heeft genomen ten einde het feest der Japansche mar telaren te sluiten. Heden, Woensdag middag, heeft er in de pastorij van den H. Anthonius een groot diner plaats gehad. Ds. J. G. Blaauw te Steenderen en Bronkhorst heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Axel aangenomen. Bij de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar is tot predi kant verkozen Ds. R. Brouwer te Knollendam. Nederland was steeds het toevlugtsoord voor hen, die om gewetensvrijheid werden vervolgd en gestraft. Zij vonden daar hulp en gastvrijheid, bescherming en onderhoud. In on zen tijd zijn de gevallen hoogstzeldzaam dat vlugtelingen hier een schuilplaats zoeken; maar de bestaande wetgeving in Spanje huldigt het beginsel niet, dat ieder zijn geloofsovertuiging be lijdt en beleeft. In volkomen overeenstemming met dat be ginsel is de oproeping om voor de betrekkingen van Mata- moros, die in Nederland een vrijplaats zoeken, eenige gelden bijeentebrengen om hun een behoorlijk onderhoud te verze keren. Uit volle overtuiging bevelen wij de poging aan, die daartoe in de hier achter geplaatste advertentie wordt onder nomen opdat het blijke, dat er eerbied gevonden wordt voor den geest der vaderenwanneer die de armen uitbreidden voor martelaars om der gewetensvrijheids wille en werkdadig geloof, om wel te doen zonder omzien. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Woensdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 42°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 46°. Ter gelegenheid van den geboortedag van den Keizer lijken Prins, heeft hij, gelijk gewoonlijk de regimentskinderen van de infanterie der garde onthaald. De knapen hebben met hem soldaatje gespeeld onder toezigt van den Keizer, maar schalk Regnaud de Saint Jean d'Angély en de generaal Mel- linet en Camou, die de manoeuvres der kleine soldaatjens kommandeerden. De knapen werden hierop in een der zalen van de Tuilerien op een déjeuner onthaald, waarbij het pre sidium door den kleinen Prins werd waargenomen, die met veel chique een toast instelde op Keizer en Vaderland, welke dronk door de knapen met pligtmatige geestdrift werd toege juicht. Als belooning voor hunne bijvalskreten mogten zij en- corps dien avond met den Prins, den Keizer en de Keizerin de voorstelling van Marengo gaan bijwonen. De nalatenschap van den heer Richard Greenden voor namen scheepsreeder te Blackwal en te Walmer in het graaf schap Kent, die den 17den Januarij overleed, is voor het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2