N°. 941. Dingsdag 17 Maarl. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, he- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, bd franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzouderlijke Notn- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 n. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 ui.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 1 u., de overige dagen uitgezouderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 n. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 rn. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's in. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ta. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 1(1 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Üe Gemeente- Architect i» te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 t uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 i uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft de controleurs der dir. bel. in-en uitgaande rechten en accijnsen P. C. Kooy van Helmond naar Tilburg en J. A. van den Dries van Coevorden naar Helmond ver plaatst. HH. KK. HH. Prinses Frederik en Prinses Maria zijn Zaturdag morgen uit de residentie naar Berlijn vertrokken en Z. K. H. Prins Frederik heeft zich Zondag insgelijks derwaarts begeven. Men brengt die reis in verband met de herinnering aan de eerste gebeurtenissen der bevrijding van Duitschland, voor vijftig jaren geleden, die in de eerst volgende dagen al daar op vele plaatsen zullen gevierd worden. HH. KK. HH. worden spoedig in de residentie terugverwacht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot conrec tor aan het gymnasium te Winschoten benoemd Dr. P. J. Cozijn. Bij de departementen van Justitie en Binnenlandsche Za ken bestaat het voornemen eerlang aan Z. M. den Koning een voordragt te doen, strekkende om, ter vervanging van het kei zerlijk decreet van 20 Julij 1807 (Bulletin des lois N°. 154) nieuwe bepalingen vasttestellen betrekkelijk de alphabetische tafels der acten van den burgerlijken stand. Daar bedoelde tienjarige tafels weder in den loop van dit jaar moesten wor den opgemaakt en een veeljarige ondervinding geleerd heeft, dat zij weinig of geen nut stichten, heeft men met het oog op de enorme kostendie de daarstelling dier lijsten vooral aan groote gemeenten berokkenenin afwachting der bedoelde nieuwe regeling, besloten, voorloopig geen gevolg te geven aan de bepalingen van art. 3 van voormeld decreet. Bij het ministerie van Koloniën bestaat het voornemen om voortdurend enkele Indische ambtenaren, met verlof hier aanwezig, tijdelijk aan het departement te verbindenopdat zij dan later naar Indie terugkeerende, daar met de inzigten der j Regering in het Moederland bekend zijnen omgekeerd het j ministerie ook meer op de hoogte blijft van de behoeften en t belangen der kolonie, zoo als die zich daar openbaren. Die afwisseling kan niet dan gunstig werkende banden verster- ken, en de Indische ambtenaar kan daardoor èn iets langer verlof bekomen èn dat verlof nuttig besteden. Ter algemeene kennis van het leger is gebracht, dat gedurende den loop van dit jaar geen officieren meer van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indie zullen overgeplaatst worden. Naar wij vernemen zal er spoedig, welligt reeds heden, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden aangeboden een wetsontwerp tot goedkeuring der laatstelijk verleende con cessie tot den aanleg van spoorwegen in Neder). Indie, en wel bepaaldelijk tot het garanderen van 4{ pCt. rente voor een kapitaal van veertien millioen gulden. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, Maandag, zijn o. a. ingekomen drie wetsontwer pen, als; 1°. tot vasttelling van de definitieve begrooting voor het dep. van Koloniën voor 1863; 2°. tot vrijen invoer in Ned. Indie van grondstoffen voor de nijverheid; en 3°. tot onteigening van perceelen tot verbetering van den toestand van Enschedé. Aan de orde van den dag waren de algemeene be raadslagingen op het wetsontwerp, houdende voorziening om trent het novaal tiendrecht van het kroondomein. Er werden geen algemeene discussien gevoerd. Bij art. 1 beeft de beer Dullert een amendement voorgesteld, strekkende om op dat tiendrecht de bepalingen der wetten van 6 Julij 1840 en 5 Mei 1859 van toepassing te verklaren. Het Ministerie heeft zich met het amendement niet kunnen vereenigen. Er is toen een woordenwisseling ontstaanover de vraag wat met dit amendement moest geschieden. De slotsom daarvan was dat met 27 tegen 23 stemmen besloten werd het amendement naar de afdeelingen te verzenden. Deze hebben zich onmiddelijk met die taak bezig gehoudenterwijl de zitting inlusschen werd geschorst. Ten drie ure verklaarde de voorzitter dat de com missie van rapporteurs met haar rapport nog niet gereed was en dat de vergadering alzoo tot Dingsdag ochtend ten elf ure wordt gescheiden. Aan de Tweede Kamer is van Regeringswege aangebo den een ontwerp van wet, strekkende tot voorziening in de verevening van door de Algemeene Rekenkamer afgewezen vorderingen. Het eenig artikel dezer wetsvoordragt luidt dus: '/De deugdelijk bevonden vordering van H. J. MoHbergeu.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1