Buitenlandsch Nieuws. over een der kinderen van hunne dochter was. De vragen, die men der vreemde dame deed, werden zoo juist beantwoord, dat men niet de minste argwaan koesterde. De Mevr. maakte nu aan Severijnse en zijn vrouw bekend, dat zij 5 zijden japonnen en een tal cadeaux voor hen had meegebracht, doch die te Rotterdam aan hare ouders in twee vooruitgezondene kisten verzonden waren, dat zij haar reis- valies enz. in een rijtuig der eerste klasse had laten liggen, maar direkt geseind had dit aan hare oudersdie te Rotterdam een ijzerwinkel hadden, te doen bezorgen. Hierop wilde de dame vertrekken, voorgevende dat zij hare ouders in een tal ran jaren niet gezien had, doch de familie Severijnse, ingenomen met het gewigtige en gunstige nieuws, verzocht haar tot den vol genden dag over te blijven. De Mevr. nam 't gastvrije voor stel aanonder voorwaardedat iemand haar naar Rotterdam vergezellen zou, die dan de geschenken kon medenemen. Men nam hiermee genoegen en er werd bepaalddat de zoon des huizes haar den volgenden Maandag naar Rotterdam ver gezellen zou. De familie Severijnse behandelde hare hooge gast met heusche hartelijkheid, doch toen men een vijfstuiverstukje uit de geldlade miste en ontdekte, dat de Mevr. bijzonder acht sloeg op de bureau waarin eenige contanten geborgen waren kreeg men ietwat argwaan. Doch uit gebrek aan 't noodige bewijs, zweeg men. Intusschen had de dame zich van geheel schoon ondergoed van een der dochters van Severijnse voor zien haar ondergoed daarvoor in bewaring gevende. Eindelijk brak dan de Maandag aan en de zoon van Seve rijnse genoot de hooge eer om Mevr. Heineman geleide te doen. Hij bestelde twee plaatsen in de 3de klasse, welke klasse Mevr. echter beneden haar fatsoen achtte. Te Rotterdam aankomende, verzocht Mevr. in de wachtka mer te mogen verblijven, totdat haar geleider hare ouders op hare komst zou hebben voorbereid. Dit werd echter geweigerd. Toen men nu in de stad ging, verzocht zij Severijnse om eenige deuren vooruit te loopen en hare ouders van hare aankomst te verwittigen. - Hij gehoorzaamde en ziet, eensklaps was onze Duitsche dame verdwenen en een ijzerwinkel onder de firma Heineman, was niet te vinden. Van dit curieuse feit draagt de politie van Rotterdam ken nis, doch 't is haar tot dusverre niet gelukt de Amerikaansche dame optesporen. Dr. E. van der Ven heeft in het Tijdschriftuitgegeven door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid, eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende de gas- machine van Lenoir, waarvan hij ten slotte de voordeelen voor de industriën op kleinere schaal opgeeft: 1°. men heeft slechts een klein kapitaal noodig voor de aankoop van de machinewant 2°. het bouwen van hooge en dure schoorsteenen valt weg daar een gewone kagchelpijp voldoende isom de verbrandings producten aftevoeren 3°. heeft men geen ruimte noodig voor het stellen van ketel en vuurhaard 4°. kan de machine zelfs door hen gebruikt wordendie huurhuizen bewonen, daar zij als een gewoon meubel kan ge transporteerd worden 5°. heeft men geen ander water noodig dan tot afkoeling van den cylinder (50 Ned. kan per paardenkracht) 6°. er bestaat geen gevaar voor ontploffen of springen, zoo dat tot het daarstellen der machine geen meerdere toestemming van de zijde der politie wordt gevorderd, dan noodig is voor het daarstellen van een keukenhaard; 7°. de machine vereischt als zij eenmaal op gang is geen toezigt; 8°. zij levert het groote voordeeldat zij slechts brandstof kost wanneer zij werktzoodra zij stilstaat houdt de consumtie geheel en al op en wanneer men haar weder wil bezigen, be hoeft men niet vooraf te gaan stoken om nutteloos verlorene warmte terug te krijgeu. De dure handenarbeid dusdien de industrieel dikwijls slechts voor eenige uren daags behoeftkon hij tot nog toe niet door iets anders vervangen en daardoor was het hem onmogelijk te concurreren met de fabrieken, die, juist doordien zij enorme hoeveelheden producerenden stoomdie alleen dan voordeelig werkt, tot hunnen dienst hebben. Die zaak wordt anders, als de handwerksman met geringe middelen zich een machine kan koopendie in elke hoek van zijn werkplaats kan worden op gezet die steeds in weinige minuten op gang is en dan zoo lang met volle kracht werkt, als die kracht noodig is en die zoodra zij gevoed wordt arbeid levert. Zondag 11. heeft Ds. H. G. J. van Doesburgh, oudste predikant bij de Nederd. Hervormde gemeente te Rotterdam gedachtenis gevierd van zijn 40jarige evangeliedienst. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat Zon dag namiddag in de Groote kerk te 's Gravenhage, door den WelEerw. heer Ds. Gunning, aan 37 kinderen de H. doop is toegediend. Zondag avond heeft pater Bernardte 's Hage in de H. Teresia Kerk (Westeinde), tot sluiting der retraite, een predikatie gehouden, naar aanleiding van Ps. VI, die door een overgroote menigte personen van verschillende geloofsbelijdenis werd bijgewoond. Vele konden in het zoo ruime kerkgebouw geen plaats meer krijgenzoodat zij huiswaarts moesten keeren. Het hoofdonderwerp der rede was in kernachtige en warme taal, een beroep te doen op de liefdadigheid voor de armen der gemeente. Wij lezen in de Provinciale Friessche Courant: Mejufvrouw Amely Bido?wij noemden haar spel uit stekend en wij nemen dit woord dan in den ruimsten en edelen zin. Werkelijk hebben wij nooit zoo de viool hooren bespelen. De gekozen stukken waren gewis moeijelijkvooral 't concerto van Vieuxtemps en de Othello-fantaisie van Ernsten toch alles werd bevallig en gemakkelijkmet inachtneming der fijnste nuancen, afgespeeld en 't scheen wel, of 't moeijelijke onder die eenvoudige en nette voordragt verdween. Maar hel was niet alleen die bevallige voordragtdie buitengewonen tech niek (ook blijkbaar in de bijna onnavolgbare flageolet-toonen), neen, maar vooral dat innige en teedere in het spel, dat aan grijpen van de fijnste roerselen des gemoedsdat onweerstaan baar boeijen van 't publiek, zelfs zóó, dat men een enkelen keer nog meende te hooren, toen de artiste reeds haar spel geëindigd had. Was het wonder dat de toejuichingen steeds klimmende waren? Dat men telkens met verlangen verbeidde om op nieuw te hooren? Neen, en onzen warmsten dank zij dan ook aan Amely Bido gebracht en we durven haar, namens 't publiek, met gerustheid toeroepen #Tot wederziens!" De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 46®, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40®. Zondag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 42°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 47°, te 5 uur 45°, te 8 uur 42°, te 10 uur 38°. Maandag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 41°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 43°. Dezer dagen is in België een miliciendie als verzorger van zijn ouders van de dienst was vrijgesteld, naar zijn rege- ment opgezonden, om zijn diensttijd te volbrengen, omdat hij zijn gebrekkige ouders zonder ondersteuning had gelaten. In het Theatre du Chatelet te Parijs zijn reeds verschei dene ongelukken voorgevallengedurende de opvoering van den veldslag bij Marengo. Een paard, dat zich aan een lamp brandde, heeft zich in het orkest geworpen. Een artillerist heeft zijn hand verloren door het springen van een kardoes. Te Offhan overleed 11. Donderdag een 103jarige weduwe Broad genaamd, die, tot zeer korten tijd voor haren dood, nog zeer gemakkelijk zonder bril had kunnen lezen en schrij ven en ook tamelijk verre wandelingen maken kon. Op haren lOOsten verjaardag had een harer bekenden haar aangeraden zich van een wandelstok te bedienen maar daarop ten ant woord ontvangen: »maar, mijn lieve, dat geeft iemand zulk een oud voorkomen." De heer Constant Pagniezde confiseur van Koningin Victoria op Windsor Castle, heeft de bruidstaart gereed gemaakt. Het voetstuk is 2J- voet in diameter en de taart is 5J voet hoog en weegt meer dan 100 pond. De basis is achthoekig en met bogen voorzienwaarvan twee de wapens van Engeland en Denemarken bevatten en de anderen met de beelden der muzen voorzien zyn. Boven dit voetstuk zijn pilaren geplaatst

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2