N°. 934. Maandag 9 Maart. A°. 1863. Binnenlandsch Nieuws. ui Z. M. beeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht Mr. C. G. Berger van Hengst, thans recbter-plaats* vervanger in die rechtbank en advocaat aldaar, en tot rechter- plaatsvervanger iu de arr.-rechtbank te Amsterdam Mr. M. H. 's Jacob, advocaat aldaar; tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Knalhutte den heer W. M.S.Junius, thans surnumerair der dir. belastingenin- en uitgaande rech ten en accijnsen te Rotterdam; voorts aan den heer S. A. Overgaauw, commies bij het Departement ran Koloniën, op verzoekmet 1 Aprileen eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met aanspraak op pensioen. Men verneemt, dat Z. M. den Keizer van Rusland den heer L. Lippmannconsul-generaal van het Groot-hertogdom Luxemburg te Amsterdamheeft benoemd tot ridder der 2de klasse van de orde van St. Stanislaus. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Dingsdag ein digde de beer Groen van Prinsterer zijn redevoering over het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs met de volgende aanmerking In andere landen is over de wet op het middelbaar onder wijs altijd een bij uitstek langdurige en belangrijke discussie geweest. In Frankrijk en Belgie bij voorbeeld. In Belgie heb ben in 1850 enkel de algemeene beschouwingen 14 dagen ge duurd. Van waar? Omdat er toen strjjd was tegen de geeste lijkheid. Het godsdienstig onderwijs was op den voorgrond aan de geestelijkheid werd het toezigt niet geweigerd. Over den aard en de mate van dat toezigt, inzonderheid ook wat de verdere opleiding betrof, liep somtijds een zeer hevig geschil. Hier nu is het uitgemaakt dat ook op de middelbare Staats scholen het onderwijs in de godsdienst niet kan worden geduld. Stel nu in Frankrijk of Belgie denzelfden toestand; wat zou dan de geestelijkheid en elk die met haar eensgezind was, hebben verlangd? Volkomen neutraliteit van Staatsscholen, met negatief toezigt als waarborg tegen confessionele eenzijdig heid en vooral tegen een Christendom boven geloofsverdeeld heid. Hier is geen de minste vrees dat onze discussie door interventie van de geestelijkheid zal worden gestoord. Een tal rijke gezindte zal zich over deze wet niet beklagenwanneer de gymnasiën buiten de wet zijn. De Hervormde Kerk over 't algemeen, is onder al wat van overheidswege geschiedlijde lijk, geduldig, gedwee. Mits de predicatie- en catechisatie-vrij heid onverlet zij, is ze dankbaar en laat voorts onderwijs en opvoeding over aan den Staat. Dit is, meent ze, scheiding van Kerk en StaatIn bet lager onderwijs wordt men wakker, in bet middelbaar onderwijs nog niet. Zou door het onderzoek naar oorzaak en gevolg van dit jammerlijk verschijnselin ver band met het veldwinnend ongeloof, niet eenig licht over den eigenlijken toestand en ook, zoo men voortsluimert, over de waarschijnlijke toekomst van Nederland worden verspreid?" Naar men verneemt zal het stoffelijk overschot van den Graaf van Rechteren van Rosaude, in leven secretaris van legatie van het Nederlandsche gezantschap, in de volgende week van WeeDen naar de residentie worden overgebracht, ten einde op de begraafplaats Eik en Duinen ter aarde te worden besteld. Door de commissie van beoordeeling der ingezonden bloembolgewassen op de Tentoonstelling te Haarlem zijn o. a. toegekend de zilveren medaille aan Gebr. de Graaf onder Soe- terwoude voor een verzameling van bol- en knolgewassen; de zilveren vergulde medaille aan M. Paardekooper te Noordwijk voor 30 dubbelde tulpen. Het getal ingezonden voorwerpen bedraagt meer dan 2000, waarvan ruim de helft bestaat uit hyacinthenwaaronder men de schoonste en nieuwste soorten aantreft. De zaal is door doelmatigen aanleg in een tuin her schapen een aantal spiegels verhoogen op treffende wijze den schoonen indruk van het geheel. Bij de Vrijdag te 's Hage plaats gehad hebbende aanbe steding van benoodigdbeden voor de Marine zijn als minste inschrijvers aannemers geworden J. H. Noortveen van de le vering van loodwit voor een som van f 1629,50 en J. Schel- tema van de levering van dekens voor de som van 670. De vermoedelijke dader van den te Rotterdam gepleeg- den diefstal van twee bankbilletten a f 100 is door de naspo ringen der Leidsche politie ontdekt, aangehouden en onder behoorlijk geleide naar Rotterdam overgebracht. -= Naar men verneemtis in het gesticht de Ommerscban» LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ.1.96, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Mcm - mers Vijf Cents. Prija der Advertentien1-6 regels ƒ0.76 Iedere regel meer 12{- Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0, 60 Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen v*u genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 ra. en 9 n. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 a., '«namiddags te m. 45 m. '«avonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triast, 7 en 28; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad up onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouder*Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect it te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aoeijnsen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag «n Donderdag van 9—i uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 34; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1